Yeni tanıtılan iPhone 8 ile iPhone X’in özellikleri, fiyatı ve tüm detaylar burada!

Yeni tanıtılan iPhone modelleri hakkında...

Apple’ın bu akşamki etkinliğinde merakla beklenilen iPhone 8 tanıtıldı. İsmi iPhone 8 diye inanılmaz yenilikler beklemeyin. Apple bu yıl, hep yaptığının aksine iPhone 7s yerine iPhone 8 ismiyle çıkardı telefonu o kadar. Bu hamle, bundan sonra hiçbir iPhone’un “s” ekiyle çıkmayacağı, hep 1 sayı artarak devam edeceği söylentilerini çıkarsa da resmi bir açıklama gelmedi.

Apple’ın insanları asıl şaşırtması ise iPhone X ile oldu. Herkes iPhone 8’in tam ekranla çıkmasını beklerken Apple, iPhone X ismiyle çıkardığı yeni modeline bu özelliği ekledi. Ayrıca “amiral gemisi” unvanını alan da iPhone 8 Plus değil iPhone X oldu. Apple, iPhone X’i premium segment olarak çıkarırken iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ı, iPhone X’e nazaran daha alt segmente hitap eden modeller olarak sunuyor.

iPhone 8, aynı iPhone 7 gibi 4.7 inç ekrana sahip ve iPad Pro’da kullanılan True Tone Display teknolojisiyle destekleniyor. iPhone 8’in en önemli yeniliği ise kablosuz şarj özelliğine sahip olması. Apple’ın rakiplerinden seneler sonra getirdiği bir özellik olsa da her zaman yapıldığı gibi inanılmaz bir yenilikmiş gibi tanıtılıyor.

Biraz da kamera hakkında konuşalım. iPhone 8 kamerası, 12 MP sensöre sahip, daha hızlı ve imaj sabitleme ile destekleniyor. f/1.8 ve f/2.8 diyafram aralıklarına sahip kameraya, özel filtreler ve portre modunda özel aydınlatmalar da eklenmiş. Ayrıca cihazın 4K/60fps video desteği bulunuyor.

Yeterince iPhone 8 anlattık. Artık iPhone X’e geçelim. 10. yıla özel olarak üretilen cihaz, tasarımda büyük bir değişikliğe gitti. Değişiklikler yapılıyordu tabii ancak iPhone modelleri baştan beri hiç bu kadar değişmemişti diyebilmemiz mümkün. Çerçevesiz ekran modasına iPhone X ile katılan Apple, %80.94 ile önceki modellerine göre oldukça yüksek bir ekran kasa oranıyla karşımıza çıktı. Ön yüzünün neredeyse tamamı ekran olan iPhone X’de yalnızca kamera, ahize ve sensörler için küçük bir bölüm bırakılmış.

5,8 inç boyutunda ve 1125 x 2436 piksel çözünürlüğündeki ekran, iPhone 8’de olduğu gibi True Tone Display özelliğiyle desteklenmiş. OLED ekran kullanılan modelde 3D Touch özelliği de tabii ki bulunuyor. iPhone X’te, en ağır işlerin bile altından kalkabilecek Apple A11 Bionic işlemcisi kullanılmış. Ayrıca iPhone X’de 3 GB RAM yer alacak.

Geldik kameraya. iPhone 7 Plus’ta yatay olarak konumlandırılan çift kamera, iPhone X’de dikey olarak konumlandırılmış. Kamera, 12 MP çözünürlüğüne sahip. Kameralardan ilki f/1.8 diyafram açıklığına sahipken diğeri ise telefoto lens ise f/2.4 diyafram açıklığına sahip. 7 Megapiksel çözünürlük sunan ön kamera ile artık portre modunu kullanmanız da mümkün.

Su geçirmeyen iPhone X’in kilidini yüzünüzle açma imkanınız da var. Apple, rakiplerinin yıllar önce getirdiği ve artık en düşük seviye telefonlara bile konulan bu özelliği de inanılmaz bir yenilikmiş gibi tanıttı. Tabii ki karanlıkta bile yüzünüzü algılaması falan diğer markalara göre gelişmiş teknolojiler ama sizce de geç kalınmadı mı bu özelliği getirmek için?

Apple iPhone 8, 64 GB modeli 699 dolardan başlayan fiyatlarla piyasaya sunuluyor. iPhone X ise 999 dolardan başlayan fiyat etiketiyle satışta placak. iPhone 8, 15 Eylül’de ABD’de ön satışa sunulacak ve 22 Eylül’de piyasaya çıkacak. iPhone X ise 27 Ekim’de ön siparişe çıkacak, 3 Kasım günü ise raflardaki yerini alacak. Cihazların Türkiye fiyatları henüz belli değil ancak vergi uzmanı Ozan Bingöl iki cihaz için de yaklaşık fiyatı vermiş:

Her yıl yapılan geyiklere biz de katılalım. Yeni iPhone’ları almak için yüksek ihtimalle böbreği satacağız. Var mı hijyenik şekilde böbrek alan bildiğiniz biri?

Kategori
TEKNOLOJİ
Geyikdolu

Her konudan geyikle dolu!
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER