TWITTER’daki “BU TWEET KULLANIM DIŞIDIR” problemi nedir, neden kaynaklanır?

İllallah ettiren bu problem hakkında konuşuyoruz...

Bugünlerde ne zaman Twitter’a girsem, bir tweetin altındaki mentionlara bakmaya çalıştığımda alt alta onlarca “Bu tweet kullanım dışıdır” hatası görüyorum. Bu, ara ara olan bir şeydi ancak çok az olduğu için pek takmazdık. Şimdi resmen mention okuyamaz hale geldik. Aşırı arttı son günlerde. İnsanlar da bu rahatsız edici olayın neden kaynaklandığını ve nasıl çözüleceğini merak ediyor. Ben de aynı duyguları yaşadığımdan ve bizim sitemiz, her konudan içerik ürettiğimiz bir site olduğundan bu araştırıp bir içeriğini yapmak istedim. Hep beraber merakımızı bir nebze de olsa gideririz belki. Ha, Twitter demişken şuraya tıklayarak bizim Twitter hesabımızı da iki dakikada takip ediverin size zahmet. Ayıptır söylemesi; film, dizi, oyun, çizgi roman ve çok daha fazlasıyla ilgili müthiş içerikler üretiyoruz orada da.

Yukarıya da problemin resmini bıraktım. Siz de yaşıyorsunuzdur bu sorunu. Son zamanlarda çoğu Twitter kullanıcısının büyük şikayetçi olduğu bir konu. Sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada aynı problem varmış. Amerika’da da “This tweet is unavailable” şeklinde birebir aynı sorunu yaşıyorlar. Ben bu sorunun sebebini araştırdım ve vardığım sonuç aslında tam olarak nedeninin belli olmaması ve hiçbir çözümünün bulunmaması.

Şunu da belirteyim: Bu, sizin hesabınızla ilgili bir hata falan değil, Twitter’da şu sıralar herkesin yaşadığı bir şey. Yani herhangi bir hesaba özel olarak çıkmıyor bu problem.

Dediğim gibi nedeni resmi olarak açıklanmış değil ancak tabii ki teoriler ve konuşulanlar var. Şimdi ben size olası sebeplerini kısa kısa söyleyeyim.

  • Tweeti atan kullanıcı sizi engellemiş olabilir.
  • Siz, tweeti atan kullanıcıyı engellemiş olabilirsiniz.
  • Tweette, sizin engellediğiniz biri etiketlenmiş olabilir.
  • Tweeti atan kullanıcının hesabı gizli olabilir.

Bu üstte gördükleriniz açıkçası benim pek aklıma yatmadı. Hiçbirimizin o kadar engellediği insan yok, olsa bile hepsi aynı tweetin altında buluşmuş olamaz herhalde.

O yüzden benim aklıma gelen en mantıklı şey, Twitter’ın algoritmasının artık sıkıntılı kelimeleri ve fake haberleri otomatik olarak kaldırıyor olması. Ya da ülkelerin bazı kelimeleri Twitter’da yasaklı hale getirmesi.

Bir de son günlerde Twitter’daki kullanıcıların söylediği bir şey var. Söylenene göre Twitter’ın yeni uygulamasıyla artık telefon numarası ile doğrulama yapmayan hesaplar, takip etmedikleri ve edilmedikleri kişilerin tweetlerine yanıt verdiklerinde tweetleri diğer kullanıcılara gözükmeyecek. Troll hesaplara engel olmak için böyle bir uygulamaya başlandığı söyleniyor.

Ancak belirtmekte fayda var, bu saydıklarımın hiçbiri resmi bilgi değil. Kullanıcıların tahminleri ve gözlemleri üzerine ortaya attıkları iddialar. Siz, kendinize en mantıklı gelenini seçin.

Anlamadığım şey de, madem tweet kullanım dışı; o zaman neden görüyoruz kardeşim? Direkt hiçbir şey olmasın orada, kullanılabilen tweetler görünsün sadece. Neyse, Twitter’a çok baskı var bu konuda, o yüzden yakın zamanda çözeceklerini düşünüyorum.

Bunun kesin bir açıklaması yok arkadaşlar. Eğer siz biliyorum diyorsanız, yorum olarak belirtin ancak şu anda bir çözüm bulunmuyor. Twitter’a baskı yapın, İngilizce olarak bunu anlatıp Twitter’ı etiketleyin falan belki çözeriz birlikte. Net bir sonuca varamadık ama sizinle paylaşmak istiyordum bunu – hem belki bize daha çok yardımcı olabilecek bir arkadaş bu içeriğe ulaşır. Neyse, kendinize iyi bakın!

Kategori
TEKNOLOJİ
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER