SONUNDA: WIKIPEDIA, TÜRKİYE’de yeniden erişime açıldı!

Artık Wikipedia'ya girebiliyoruz...

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliğinin kararı üzerine Wikipedia’yı erişime açtı.

Wikipedia, Türkiye’yi çeşitli terör gruplarıyla aynı düzlemde ve iş birliği halinde göstermeye çalışan makaleler bulundurduğu iddiasıyla 29 Nisan 2017’de ülkemizde erişime kapatılmıştı. Erişim engelinin kaldırılmasına yönelik bireysel başvuruları değerlendiren Anayasa Mahkemesi, bu engelin “ifade özgürlüğünün ihlali” olduğuna karar verdi. Anayasa Mahkemesi’nin bu kararı üzerine Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği, hüküm verdi. BTK de yerel mahkemenin kararı sonrasında internet servis sağlayıcılarına durumu bildirdi ve Wikipedia’nın erişim engeli kaldırıldı.

Wikipedia, uzun süredir Türkiye’yi özlediklerine ve geri dönmek istediklerine dair kampanyalar yürütüyordu.

Erişime açılmasının ardından Wikipedia’nın sosyal medya hesaplarından açıklama geldi. Onu da aşağı bırakıp içeriği sonlandırıyorum.

“Wikipedia’nın doğum gününde aldığımız en iyi hediye? Türkiye’de engelin kaldırılması! Geçtiğimiz günlerde ülkenin en üst mahkemesinin engeli anayasaya aykırı bulmasının ardından engel kaldırıldı. Türkiye’den kullanıcıların dünyadaki en büyük küresel diyalogda ülkelerinin kültürel ve tarihi hakkında yeniden katkıda bulunabilmesini kutluyoruz! #TekrarHoşGeldinTürkiye”

Kategori
HABERTEKNOLOJİ
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER