PORSCHE, TESLA’ya rakip otomobiline TÜRKÇE isim verdi: TAYCAN!

Detaylar aşağıda...

Yanlış okumadınız. Porsche, konsept çalışmalarını Mission E ismiyle tanıttığı otomobilinin adını değiştirdi ve TAYCAN yaptı. Türkçe olduğunu ve kelime benzerliği olmadığına şuradan emin olabiliyoruz: Porsche, kelimenin anlamının “yaşayan genç at” olduğunu söyledi. Yani çok net bir şekilde TAY ve CAN kelimelerinin birleşiminden oluşuyor.

Biliyorsunuz, Porsche’nin logosunda siyah bir at yer alıyor. Yani bu isim, Porsche’nin logosuna da gönderme yapıyor. Markanın Yönetim Kurulu Başkanı Oliver Blume, Taycan hakkında “Elektrikli spor otomobilimiz güçlü ve güvenilir. Uzun mesafeleri tutarlı şekilde kapsayabilecek ve özgürlüğü yansıtacak bir araç” diyor.

Biraz da elektrikli otomobil sektöründe Tesla’ya rakip olma yolundaki aracın özelliklerinden bahsedelim.

Porsche, kullanıcıları en güçlü motor ile 0’dan 100 km/s hıza sadece 3 saniyede çıkartacak. Modelin saatte 200 kilometre hıza ulaşması için gerek duyduğu süre ise 12 saniye. Maksimum hızının 250 km/s olacağı belirtilen Taycan, 800 voltluk özel şarj sistemiyle 20 dakikada %80 oranında doldurulabilecek. Aracın tek şarjla sunduğu en yüksek menzil ise 500 kilometre.

Porsche‘nin ilk elektrikli modeli TAYCAN, 2019’da satışa çıkacak.

Kategori
TEKNOLOJİ
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER