Paralar Google’a gideceğine Hopely’e gitsin: Arama yaptıkça yardım kurumlarına bağış yapan arama motoru!

Arama yaparken bir şeylere katkınız olabilir...

Her gün Google’da bir sürü arama yapıyoruz. Kendi ismimizi aratmak dahil olmak üzere inanılmaz boş aramalar da yaptığımız oluyor bazen. E bu yaptığımız aramaların maddi anlamda Google’dan başka bir şeye katkısı oluyor mu? Tabii ki hayır. Hopely isimli girişim bu durumu tamamen farklı bir noktaya çekiyor.

Tüm arama motorlarının olduğu gibi Hopely’nin de gelir kaynağı reklamlar. Ancak Hopely’nin farkı, reklamlardan elde ettiği gelirin yarısını yardım kuruluşlarına bağışlayarak dünyaya bir katkıda bulunması. Hangi kuruma bağış yapacağına da size sormadan karar vermiyor. Gıda ve su, ilaç veya doğa olmak üzere 3 farklı seçeneğiniz var. Genel kategorisini işaretleyerek ise her aramanızda bunlardan herhangi birine bağış kazandırabiliyorsunuz. Hopely, Bing’in algoritmasını kullanarak karşınıza sonuçlar çıkartıyor, onu da söylemiş olalım.

Elbette senelerdir kullandığımız Google’ı bırakıp bir anda başka arama motorlarını kullanmak imkansıza yakın. Yandex bunun için inanılmaz paralar dökse de Google’a göre nasıl bir seviyede olduğu ortada. Ancak ara ara Hopely’e girerek arama yapsak bir şey kaybetmeyeceğimiz gibi dünyaya katkımız olmuş olur. Hadi pamuk eller klavyeye!

He bu arada; arama motorlarının çok oturmuş olduğu ve herkesin alışkanlık haline getirdiği bir arama motorunun bulunduğu bir aleme daldığınızda başarılı olma imkanınız neredeyse yok. Hopely’nin bağış formatıyla gelmesi kulaktan kulağa yayılması anlamında da gerçekten güzel bir strateji. Mesela normalde herhangi bir arama motoru çıksa umurumuzda olmayacak biz, yarım saattir Hopely-Hopely diye çırpınıyoruz. Günümüzde neredeyse her şey icat edildiğinden ve önceden düşünüldüğünden, böyle farklı formatlarla bir şeyler yapmak başarıya ulaştırabiliyor.

Buraya tıklayarak hopely.org resmi sitesine gidebilirsiniz.

Kategori
TEKNOLOJİ
Geyikdolu

Her konudan geyikle dolu!
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER