NETFLIX kendine özel yazı fontu tasarladı ve bu şekilde her yıl milyonlarca dolar tasarruf edeceğini söylüyor. Nasıl yani?

Netflix, kendi yazı tipi olan firmalar arasına katıldı...

Netflix, gün geçtikte kullanıcı sayısını arttırıyor. Başarısının tek sırrı yapımların kalitesi de değil. Kullanıcı dostu tasarımı, gözü yormayan, karışık olmayan sayfalar ve basit bir arayüzü olması, en büyük artılarından biri.

Bu bağlamda her gün yeni işlere imza atmak için uğraşan firma, şimdi de kendi yazı fontuyla karşımızda. İsmi Netflix Sans olan bu font, Netflix’e büyük katkı sağlayacak. Nasıl mı? Biraz daha detaya girdiğimizde anlayacaksınız.

Okunaklı, temiz ve basit bir yazı tipi olan Netflix Sans, başka şeyler yerine içeriğe odaklanmanızı sağlamak üzere tasarlanmış. Netflix, bu yazı tipini tasarlamadan önce, eğlence dünyasının vazgeçilmezlerinden biri olan “Gotham” isimli fontu kullanıyordu. Ancak Gotham‘ın lisansını almak için inanılmaz büyük meblağlar ödeniyormuş. Netflix Sans fontunu tasarlayan, Noah Nathan ve Tanya Kumar‘ın yönettiği marka tasarım ekibi, markanın kendine ait bir yazı tipine sahip olmasının her yıl “milyonlarca dolar” tasarruf sağlayacağını belirtiyor. Biz de bunu duyunca şöyle düşünüyoruz haliyle: Netflix bu kadar basit bir işi senelerdir neden yapmayıp da milyonlarca dolar ödemeyi tercih etti?

Az önceki sorunun cevabını öğrenmek için bir alt satıra geçtiyseniz üzgünüm. Bu sorunun cevabını maalesef ben de bulamadım. Sizin farklı bir bilginiz ya da fikriniz varsa aşağıdan yazmayı unutmayın.

Sona yaklaşırken şöyle bir detayı da göstermeden geçmeyelim: Netflix Sans’taki “t” harfinin tepesindeki kıvrımlı kesim, markanın logosundan esinlenerek oluşturulmuş.

Kısaca Netflix Sans, öyle inanılmaz kompakt veya inanılmaz akılda kalıcı bir yazı fontu değil ancak kullanıcı dostu olmaya özen gösteren Netflix’in arayüzüne oldukça uygun. Hem milyonlarca dolar cepte kalıyorsa gidip o parayla yapımlarını daha da kaliteli hale getirsinler. Biz de mis gibi izleyelim.

 

Netflix Sans Thin

 

Netflix Sans Light

 

Netflix Sans Regular

 

Netflix Sans Medium

 

Netflix Sans Bold

 

Netflix Sans Black

Kategori
DOSYATEKNOLOJİ
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER