GOOGLE’ın yeni dijital oyun platformu STADIA nedir? OYUNCULUĞUN GELECEĞİ hakkında bilmeniz gerekenler!

Google yeni servisini duyurdu, oyun dünyası baştan aşağı değişebilir...

Google, oyunun kurallarını değiştirmeye geliyor. Şirket, yeni dijital oyun platformunu tanıttı ancak öncesinde size biraz olayın nasıl bir şey olduğunu açıklamak istiyorum çünkü çok farklı bir sistem.

Spotify, Netflix vs. derken hayatımızdaki her şey bulut tabanlı dijital platformlar üzerinden ilerler hale geldi. Artık kimse film izlemek için veya müzik dinlemek için CD satın almıyor. Ancak oyun dünyasında bu iş ya indirmeyle ya da CD ile yürüyor halen. Bir indirme yapmadan çevrimiçi şekilde oyun oynama fikri senelerdir konuşulan ve denenen ancak bir türlü tam randımanlı şekilde uygulanamayan bir olaydı.

Google, geçtiğimiz gün Google Developer Conference 2019 etkinliğinde, uzun zamandır beklenen bulut tabanlı oyun servisi Stadia‘yı duyurdu. Telefonunuzdan, tabletinizden veya bilgisayarınızdan bu sisteme bağlanıp oyun oynayabileceksiniz. Google’ın hazırlamış olduğu muhteşem tanıtım videosunu izleyin, sonra devam edelim.

“Nerede ve ne zaman istersen oyun oyna” sloganıyla ortaya çıkan Stadia, indirme veya güncelleme derdi olmadan oyun oynama imkanı sunuyor. İnternet sağlayıcınız üzerinden istediğiniz cihazı kullanarak oyun oynama keyfini yaşayabiliyorsunuz. Google’ın güçlü sunucuları sayesinde çalıştırılan oyunlar, çok iyi bir bilgisayarınız veya konsolunuz olmasını da gerektirmiyor.

Ayrıca Stadia’nın bir “kol”u da var. PlayStation ve Xbox koluna oldukça benziyor. Kumandada tek tuşla oyunu YouTube üzerinden paylaşma özelliği var. YouTube’dan paylaşılan bu yayını izleyen biriyseniz siz de oyuna dahil olup oynamaya başlayabiliyorsunuz. Zaten tanıtımda da “oyun”un insanları bir araya getiren bir aktivite olduğu vurgulanmış farkındaysanız.

Stadia’nın tek şartı, tahmin edebileceğiniz üzere yüksek hızda internet bağlantısı. Kaliteli oyun oynamak için buna sahip olmanız gerekiyor. Google, Stadia’nın 4K çözünürlük ve 60 fps kaliteyle oyun hizmeti vereceğini söylüyor. İlerisi için 8K çözünürlük ve 120 fps planlanıyormuş. PlayStation’ın veya Xbox’ın en ileri seviye konsolları bile bu kalitede hizmet verebilen sınırlı sayıda oyuna sahip.

Stadia’nın 2019’un son aylarında çıkması bekleniyor. Fiyatı açıklanmayan sistemin üyelik sistemiyle işleyeceği de söylentiler arasında.

Şu an Doom Eternal oyunu tanıtım sırasında oynandığı için sadece onun kesin olarak sistemde yer alacağını biliyoruz. Bunun dışında oynanabilecek oyunların hiçbiri resmi olarak belli değil.

Google, desteklenen oyunlar için platformlar arası oyun oynamanın mümkün olacağını da açıkladı.

Google, Stadia ile oyun dünyasında bir devrim yapıyor resmen. Kendileri, oyunun geleceğinin “bir kutu” değil “bir yer” olduğunu söylüyorlar. Bu tanıtımdan sonra insanların kafasında “Oyun konsollarının sonu mu geliyor?” şeklinde sorular oluştu haliyle. Pahalı bir bilgisayar veya konsola, pahalı ekipmanlara, pahalı işlemcilere, pahalı sistemlere ihtiyaç duymadan bu şekilde çok yüksek kalitede oyun oynanabilecek olması fikri beni gerçekten heyecanlandırdı.

Tabii Türkiye’ye ne zaman gelir, vergilerle kaç lira olur, ülkemizdeki rezil internet altyapısıyla ne kadar kaliteli oyun keyfi yaşanır orası tartışma konusu. Bu arada baktığımız zaman Stadia, YouTube ve Chrome’u çok daha ileri götürmesi için yapılmış gibi geldi bana. Özellikle YouTube’dan yayın yapılması en önem verilen şeylerden biri gibi duruyor Stadia için. Yani sadece konsollar için değil, Twitch için de büyük bir rakip Stadia. Bitirmeden belirtmem gerekiyor ki; Stadia’nın, Google’ın en büyük rakiplerinden olan Apple’ın işletim sistemi iOS’te çalışıp çalışmayacağı açıklanmadı. Ancak biraz zor göründüğünü de söylemekte fayda var.

Siz Stadia ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Konsolun yerini alabilir mi?

Kategori
OYUNTEKNOLOJİ
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER