DM’den yürümenin adresi değişti: Karşınızda INSTAGRAM’ın yeni mesajlaşma uygulaması DIRECT!

Çok mutlu etmedi bizi bu haber...

Instagram, yeni bağımsız mesajlaşma uygulaması Direct‘i test etmeye başladı. Bağımsızdan kastımız, Instagram’ın mesajlaşma bölümünü ayrı bir uygulamaya taşıyor olması. Bu bize ileride ana uygulama içinden mesajlaşma şansımız olmayacağı sinyalini de veriyor aslında ve eğer bu gerçekleşirse gerçekten hoşumuza gitmeyecek bir durum olur. Gerçekleşir diye düşünüyoruz çünkü Instagram’ın sahibi Facebook, daha önce de mesajlaşma için Messenger diye ayrı bir uygulama çıkarıp Facebook uygulaması içerisinden mesajlaşma özelliğini kaldırmıştı. Instagram’da böyle bir şey olması Facebook’a nazaran daha kötü olur bizce. Çünkü sevdiğimiz gönderileri sürekli yakınlarımızla birbirimize özelden gönderiyoruz ve bunun için her seferinde farklı bir uygulamaya geçmek istemeyiz.

Direct, şu anda test aşamasında ve yalnızca 6 ülkede test ediliyor. Şili, İsrail, İtalya, Portekiz, Uruguay ve Türkiye’de test edilen uygulama, bu ülkelerin App Store ile Google Play Store’ları üzerinden indirilebilir durumda.

Direct’i indirdiğiniz zaman Instagram uygulaması içinden mesaj bölümü kayboluyor. Sağ üstteki mesaj ikonuna tıkladığınız zaman uygulamaya yönlendiriliyorsunuz. Merak etmeyin, eski konuşmalarınızın hepsi orada yer alıyor. Direct, aslında bildiğimiz Snapchat. Aynı Snap’te olduğu gibi uygulamayı açtığınız zaman karşınıza direkt olarak kamera açılıyor ve Instagram bu şekilde arkadaşlarınızla birbirinize daha fazla fotoğraf ile video göndermenizi amaçlıyor. Facebook, Snapchat’in her özelliğini Instagram’a kopyaladı ve neredeyse Snapchat’i bitirdi. Ancak hala insanlar Instagram’ın Direct kısmını, Instagram’da gezerken hoşlarına giden gönderileri arkadaşlarına göndermek için kullanıyor. Yani Snapchat’teki gibi bir şeyleri çekerek birbirlerine göndermek için Instagram pek tercih edilmiyor. İşte Facebook, bu özelliği de Instagram’ın ele geçirmesini sağlayarak Snapchat’i yeryüzünden silecek galiba.

Sizi sevindirecek bir haberimiz de var. Aynı şu anda olduğu gibi Instagram’da ekranı sağa kaydırdığınız zaman hızlı bir şekilde Direct uygulamasına geçiş yapabiliyorsunuz. Direct uygulamasında da aynı şekilde sağa kaydırdığınız zaman Instagram’a gayet hızlı bir şekilde geçiş yapmak mümkün. Facebook, bu hamleyi yaparken o alışkanlığımızı ve refleksimizi düşünmüş yani.

Eğer bu uygulama tüm ülkelerde çıkarsa -ki çıkacak gibi görünüyor- Facebook’un sahip olduğu mesajlaşma uygulama sayısı Messenger, WhatsApp ve Direct olmak üzere 3’e yükselecek.

Siz Facebook’un bu kararı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum atarak bildirmeyi unutmayın!

Kategori
TEKNOLOJİ
Geyikdolu

Her konudan geyikle dolu!
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER