0wikipedia kapanıyor, peki artık WIKIPEDIA’ya nasıl girilecek?

Nelerle uğraşıyoruz ya...

Bildiğiniz gibi 29 Nisan 2017’den beri Türkiye’de Wikipedia’ya erişim sağlanamıyor. İnternet kullanıcıları ve bilgi edinmeyi sevenler, VPN veya WikiZero sayesinde girebiliyor ancak siteye. En kolay olan yöntem ve en çok kullanılanı da WikiZero. Wikipedia’dan istediğimiz sayfayı açıyorduk, “siteye ulaşılamıyor” hatası aldıktan sonra adres çubuğunda wikipedia’nın başına 0 (sıfır) yazıyorduk ve WikiZero sayesinde sayfa açılıyordu. WikiZero’nun açıkladığına göre artık 0wikipedia kullanılmayacak ve yeni alternatifler sayesinde Wikipedia’ya erişebileceğiz. Peki bu alternatifler neler?

WikiZero, hukuki sebeplerden dolayı 0wikipedia’yı artık kullanamayacağımızı açıkladı. Ancak WikiZero, bizim için yeni alternatifler sağlamış. Bu alternatifler ise şunlar:

  • 00wikipedia.org
  • 1wikipedia.org
  • 2wikipedia.org
  • Zwikipedia.org

Yani örnek vermek gerekirse Google’da bir şey arattınız, Wikipedia’da bir sonuç çıktı, tıkladıktan sonra siteye ulaşamayacaksınız ve hemen arama çubuğunda wikipedia’nın başına yukarıda gördüklerinizden birini yazacaksınız. Bu şekilde Wikipedia’ya erişmeniz mümkün.

Örnek: https://tr.1wikipedia.org/wiki/DC_Comics

Kategori
HABERTEKNOLOJİ
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER