RED BULL neden spor etkinliklerine sponsor olmaya bu kadar önem veriyor?

Red Bull hakkında biraz derine iniyoruz...

Farkında olmamanız imkansız. Red Bull, her yerde. Her yerde ama en çok da sporda. Günlük hayatında hiç Red Bull içmeyen, içeceğiyle alakası olmayan insanlar bile markayı devamlı olarak görüyor ve markaya karşı bir sempati besliyor. Peki 2016 yılında 6 milyar şişe satmayı başaran Red Bull, spora neden bu kadar önem veriyor?

Spor dünyasının en büyük sponsorlarını saymaya kalksak, aklımıza en çabuk gelecek markaların başında geliyor Red Bull. 2 tane kendi futbol takımı olan içecek firması mı olur ya? Formula 1’de kendi isimlerini taşıyan takımları bile var. Peki nedir bu Red Bull’un spor sevdası?

Öncelikle Red Bull’un nasıl ortaya çıktığını biraz anlatmak istiyoruz çünkü spora verilen önemin nedenini anlamak için bilmeniz gereken detaylar var. Hem de arkadaş ortamında satmalık birkaç ilginç bilgi edinmiş olursunuz, fena mı? Hadi başlayalım.

Avusturyalı girişimci Dietrich Mateschitz, Tayland’a yaptığı yolculukta bir içeceğe rastlıyor. Krating Daeng isimli bu içecek, Taylandlı Chaleo Yoovidhya tarafından bulunmuş ve oradaki insanlar bunu uykularını açmak, zinde kalmak, enerjik olmak için tüketiyor. Bu içecek Dietrich Mateschitz’in oldukça hoşuna gidiyor ve Avrupa’ya taşımak istiyor. İşte Red Bull, 1987 yılında Taylandlı Chaleo Yoovidhya ile ortak olarak bu şekilde kuruluyor. İçeceğin Tayland’daki isminin Krating Daeng olduğunu söylemiştik ya, “Red Bull” kelimesi de bir nevi Krating Daeng‘in İngilizce’si diyebiliriz. İçecek normalde gazlı bir içecek değil ancak Avrupa damak tadına uyması için gazlı hale getiriliyor ve onun dışında neredeyse hiçbir değişiklik yapmadan Red Bull oluşuyor.

Dietrich Mateschitz ve Chaleo Yoovidhya, bu içeceğin bir parti içeceği olarak muhteşem gideceğine emin ancak bunu yapmak için doğru pazarlama stratejisini arıyorlar ve sonrasında gençlere yönelmeye karar veriyorlar. Geleneksel pazarlama yöntemlerinin bir kenara bırakılmasının ardından birçok genç işe alınıyor ve bu gençlere “marka müdürü” unvanı veriliyor. Gençlere aynı zamanda büyük partiler düzenlemeleri söyleniyor ve bunun için bütçe veriliyor. Gençler, bu büyük partilerde dağıttıkları Red Bull’lar ve Red Bull ile yapılan kokteyllerle büyük bir kesime ulaşmayı başarıyorlar. Red Bull, ilk yılında Avusturya’da 1 milyon şişeden fazla satmayı başarıyor ve ardından Avusturya’nın çevresindeki ülkelere hızla yayılmaya başlıyor. Macaristan, Slovakya, İngiltere, Almanya derken yıllar geçtikçe Red Bull, onlarca ülkede satılmaya başlanıyor. 1997’de Amerika, 2000 yılında da Orta Doğu’da da satılmaya başlanan Red Bull, bugün tam 171 ülkede satılmakta.

Neyse biz konumuza geri dönelim. Dietrich Mateschitz, çocukluğundan beri büyük bir spor hayranı. 1980’lerin sonuna doğru extreme sporlar büyük ilgi görmeye başladığında Dietrich Mateschitz, “Red Bull gives you wings” (Red Bull kanatlandırır) sloganını buldu ve bu sloganla spor dünyasına atılmaya karar verdi. 1991’de Red Bull, çok ilginç ve yaratıcı bir fikirle ilk spor etkinliğini düzenledi ve büyük ilgi topladı. Viyana’da yapılan yarışmada dünyanın dört bir yanından insan, kendi yaptığı makineyle uçmaya çalışıyordu.

Buradan gelen ilgi, Dietrich Mateschitz’i spora yönlenmeye itti. Red Bull, spor organizasyonlarına sponsor olmaya ve buraya büyük bir bütçe ayırmaya başladı. Markanın adını daha fazla insana duyurmak için spor organizasyonları büyük bir fırsattı. O günden beri Red Bull, spora inanılmaz önem veriyor ve spor etkinliklerinin her zaman en büyük sponsorlarından biri. 2011’de Red Bull’un pazarlama bütçesinin 2.1 milyar dolar olduğu açıklandı. Pazarlamaya bu kadar önem vermeleri belki de başarılarının sırrı.

Enerji içeceği sektörünün %43’üne sahip olan Red Bull, tabii ki sadece spora önem vermiyor. Müzik ve eğlence gibi sektörlerde de çok büyük etkinlikler düzenliyor. Sadece ülkemizde bile düzenlenen onlarca etkinliğe sahip. Spor alanında da kendi düzenlediği çok fazla turnuva var. Yazımıza son verirken Red Bull’un spor dünyasındaki sponsorluklarını toplu bir şekilde yazmadan da geçmeyelim:

RB Leipzig (Futbol takımı)

New York Red Bulls (Futbol takımı)

FC Red Bull Salzburg (Futbol takımı)

Red Bull Brasil (Futbol takımı)

Red Bull Ghana (Futbol takımı)

Red Bull Racing (Formula 1 takımı)

Red Bull Sailing Team (Extreme yelken takımı)

Scuderia Toro Rosso // İngilizce Team Red Bull (Formula 1 takımı)

Team Red Bull (Toyota NASCAR yarış takımı)

EC Red Bull Salzburg (Hokey takımı)

EHC Red Bull München (Hokey takımı)

Red Bull Holden Racing Team (Motor sporları takımı)

Red Bull Racing Brasil (Motor sporları takımı)

Skoda Motorsports (Ralli takımı)

Red Bulls (LoL eSpor takımı)

OG (Dota 2 eSpor takımı)

He bu arada, az kalsın unutuyorduk: 2012’de tüm dünyanın konuştuğu Felix Baumgartner’ın stratosferden Dünya’ya atlaması olayının sponsoru da Red Bull’du. Belki de en çok ses getirdikleri, en başarılı oldukları, en büyük sponsorlukları diyebiliriz bu etkinliğe.

Kategori
DOSYASPOR
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER