Hepsi birbirinden farklı 7 sayı ve hikayesiyle Türkiye’nin EuroBasket 2017 grubu

Bir kısmı ülkemizde düzenlenen EuroBasket 2017'deki grubumuz hakkında

Bildiğiniz gibi bir kısmı ülkemizde düzenlenecek olan EuroBasket 2017 şu anda devam ediyor. Zaten milli takımımızdan büyük beklentilerimiz var, bir de ev sahibi olunca büyük olan beklentisi daha da büyüyor insanın haliyle. 2010’da yine ülkemizde düzenlenen Dünya Basketbol Şampiyonası’nda ikinci olduğumuzda yaşadığımız gururu hatırlıyor ve aynı hisleri tekrar yaşamak istiyoruz. Bu seneki milli takımımız 2010’a göre çok daha genç oyunculardan oluşan bir kadro ancak tek tek baktığınız zaman hepsi kendi alanında iyi oyuncular. Birbiriyle oynamak konusunda çok tecrübeli olmasa da bu ekip öyle bir hırs ve mücadeleyle savaşıyor ki, yenilse bile kızamıyor insan.

Gruba tam olarak istediğimiz gibi başlayamadık maalesef. Yenmeyi beklediğimiz Rusya’ya 76-73 yenilmemiz, kafamızda yaptığımız planları alt-üst etti. Ardından Rusya’nın, grubun favorisi Sırbistan’ı da mağlup etmesi gerçekten büyük  şanssızlık oldu bizim adımıza. Bir sonraki maçta Büyük Britanya’yı 84-70 mağlup ettik. Bu beklediğimiz bir şeydi zaten. Sonrasında Sırbistan’a 80-74 mağlup olduk ama bunu da bekliyorduk. Rusya’nın yaptıkları bizim için gerçekten şaşırtıcı oldu. Gruptan çıkacağımızı düşünüyoruz ama gruptan üst sıralarda çıkamayınca da bir üst turda, başka bir grubun en iyi takımlarından biriyle eşleşme sıkıntısı olacak. Türkiye’nin kendi evinde en azından çeyrek final görmesini istiyoruz. Hadi inşallah!

Gelelim bu yazıdaki konumuza. Başlıkta da gördüğünüz gibi, Türkiye’nin grubu olan D Grubu’nu sayılar ve o sayıların ilginç hikayeleriyle değerlendireceğiz. Hadi başlayalım!

1

EuroBasket tarihinde uzatmalara giden sadece bir final var. 1987 yılında Yunanistan kendi evinde Nikos Galis’in liderliğinde ilk şampiyonluğuna ulaşırken Sovyetler Birliği’ni mağlup ederek bunu başarmıştı.

 

3

Büyük Britanya NBA’in Avrupa kıtasındaki ilk normal sezon maçlarına ev sahipliği yapmıştı. Mart 2011’de iki akşam üst üste oynanan New Jersey Nets – Toronto Raptors eşleşmelerinin ikinci maçı tam üç kez uzatmaya gitmişti. Galip gelen taraf ise 137-136’lık sonuçla Nets olmuştu.

 

8

Letonya, Amerika’da bulunan basketbolun yaygınlaştığı ilk Avrupa ülkelerinden biri. Rakibimiz Letonya, FIBA’nın 8 kurucu ülkesinden bir tanesi olma özelliğine sahip.

 

41

Şimdilerin koçu Aleksandar Djordjevic, 1995 finalinde Yugoslavya formasıyla Litvanya’ya karşı attığı 41 sayıyla EuroBasket final rekorunun sahibi.

 

44

1975’te Yunan şutör guard Miki Berkovich’in Türkiye potasına bıraktığı sayı miktarı. Berkovich, bu başarısıyla “EuroBasket tarihinde tek maçta en çok sayı atan oyuncular” listesinin üçüncü sırasında yer alıyor. Bonus: Miki Berkovich bu sene EuroBasket kurasını çekerek grupları belirleyen isimlerden biriydi.

 

63

Fotoğrafın kusuruna bakmayacaksınız artık. 60 yıl öncesinden bahsediyoruz sonuçta.

Belçikalı Eddy Terrace’nin tam 60 sene önce yani EuroBasket 1957’de Arnavutluk’a karşı attığı sayı miktarı. Tahmin edeceğiniz üzere EuroBasket tarihinde tek maçta atılan en yüksek sayı miktarı aynı zamanda.

 

 

1,104

Tony Parker’ın EuroBasket’te oynadığı 68 maçta kaydettiği sayı miktarı. Bu miktar Tony Parker’ı EuroBasket tarihinin en çok sayı kaydeden oyuncusu yapıyor.

Kategori
DOSYASPOR
Geyikdolu

Her konudan geyikle dolu!
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER