FENERBAHÇE neden YOUTUBE’a önem vermeye başladı? YOUTUBE, kulübün marka değerini nasıl yükseltiyor?

Fenerbahçe'nin neden YouTube kanalına özel içerikler üretmeye başladığını ve bunun neler sağlayacağını yazdık...

Birincisi, bu site özel olarak hiçbir şeyin sitesi değil. Yani illa süper kahraman, film veya dizi beklemeyin bu siteden. Aklımıza gelen her şeyi yazabileceğimiz, her konudan geyik muhabbeti çevirebileceğimiz bir site olsun diye kurduk biz bu siteyi. O yüzden sitemizin ismi ve sloganı bununla paralel. Başlıkta bu konuyu görüp şaşırdıysanız diye söylemek istedim.

İkincisi de ben Fenerbahçeliyim ve bizim sitemiz bir spor sitesi değil. Yani bu yazı, haliyle biraz taraflı olacak. Çünkü bizim sitemizde yer alan içeriği kim yazmışsa, o görüş yazan kişinin görüşü oluyor. Burada göreceğiniz herhangi bir şeyi, tüm sitenin görüşü olarak konumlandırmayın aklınızda.

Evet, en başta biraz derdimizi anlatabildiysek gelelim asıl konumuza.

Fenerbahçe başkanı Ali Koç, birkaç haftada bir “Camiaya Sesleniş” isimli program ile Fenerbahçe taraftarlarına konuşuyor. Bunu da “şeffaflık” sözü verdiği için yapıyor. Kulüp hakkında çıkan söylentileri, atılan iftiraları veya taraftarın tepki gösterdiği şeyleri tek tek sebepleriyle anlatıp cevapsız bırakmamaya çalışıyor. Bu cevaplardan bazen tatmin oluyoruz, bazense olmuyoruz ancak önemli olan Başkan’ın böyle bir şey düşünüp bizim aklımızda soru işaretleri bırakmamak için uğraşması. Konuya devam etmek için belirtmeliyim ki; bu program her seferinde Fenerbahçe TV ve YouTube’dan canlı yayınlanıyor.

Birkaç hafta önce yapılan bir Camiaya Sesleniş programında Ali Koç; YouTube’un, kulübün marka değerini arttırmak için ne kadar önemli olduğunu anlatıp taraftardan da kanala abone olmalarını rica etti. Hatta buna teşvik etmek için normalde TV reklam arasına girmişken YouTube’da canlı yayın devam etti ve Başkan kendi tabletiyle taraftarla birebir sohbet etti. Program bitmeden yine kanala abone olunması gerektiğini ve bundan sonra transferleri ilk olarak oradan açıklayacaklarını söyledi.

Aradan birkaç gün geçti; Galatasaray, Diagne transferini ilk olarak YouTube’dan açıkladı. YouTube’a kesinlikle Fenerbahçe yapacağı için önem verdi Galatasaray ama bu gayet normal bir olay. Fenerbahçe de aynısını bazen Galatasaray’a yapıyor. Bu kadar iç içe olan ve her maç statlarına 30 binden fazla kişiyi toplayan iki “aynı şehir” takımının birbirinden geri kalmamak için bunları yapması gerekiyor. Yani Galatasaray da YouTube’a önem versin, ülkenin de marka değeri yükselir. Ancak dediğim gibi biz bu yazıda biraz daha Fenerbahçe tarafına odaklanıyoruz.

Devam edelim. Fenerbahçe, Serdar Aziz transferini YouTube’dan açıklayınca video birkaç gün Trend Videolar listesinde birinci sırada yer aldı ve 2 milyona yakın izlendi. Sonra yeni transfer Moses ile “Bire Bir” isimli bir video yapıldı ardından da yeni transferlerin basın toplantılarını sadece YouTube’a özel hale getirip yayınladı Fenerbahçe. Videoda futbolcular da basın mensubu rolünü üstlenmişti ve arkadaşlarına gayet eğlenceli sorular yöneltiyorlardı. Aşırı sıcak bir aile ortamı olduğunu her saniyesinde hissettim videonun. Aşağı bırakıyorum, izlemediyseniz izleyin; sonrasında devam edelim.

Fenerbahçe’nin YouTube’a önem vermesinin ardından çok kısa bir sürede birkaç yüz bin kişi kanala abone oldu. Çünkü herkes çok beğendi bu fikri. Hem düşünce anlamında hem de oraya özel içeriklerin olması anlamında. Peki, Ali Koç neden böyle bir karar aldı? YouTube ve oraya özel üretilecek içerikler, kulübün marka değerini yükseltmekte ne gibi bir rol oynayabilir? Birkaç madde halinde kendi bildiklerim, yaşadıklarım ve gözlemlediklerim üzerinden listeleyeceğim.

 

1. Takım ile taraftar arasında bir bağ kurmak

Mesela yayınlanan imza töreni videosunda bile oldu bu. İnsan tuttuğu takımdaki futbolcuları ciddi halleriyle değil de arkadaş ortamlarındaki halleriyle görünce onlara daha da ısınıyor. İlerleyen süreçte, taraftarlara özel içeriklerle bu artar. İnsan gerçekten bu kulübün bir parçası olduğunu hissediyor ve her şeyden önemli olan da bu aslında.

 

2. Yeni nesli yakalamak

Yeni nesil artık sosyal medyada. Bu tartışmasız bir gerçek. Çocukların eline tableti bir veriyorsunuz, akşama kadar başında otursalar sıkılmıyorlar. Şimdi o çocuklar açısından düşünüldüğünde, YouTube’a özel içerikler takıma taraftar kazandırma açısından çok önemli. Videolar trendde yükseklerde olunca, her yaştan insanın göreceği bir vitrinde boy göstermiş oluyor. Çocukların da Fenerbahçe’ye karşı bir sempatisinin olması hatta taraftar haline gelmesinde YouTube’un önemi büyük olacak bu yıllarda.

 

3. Gündemde olmak

Fenerbahçe, bir video yayınlıyor. O an hem diğer sosyal mecralarda herkes bunu konuşuyor hem de bütün haber sitelerinde haber oluyor. Spor kanallarında da gösteriliyor. Yani Fenerbahçe, o videoyu yayınladıktan sonra 1-2 gün gündemi inanılmaz meşgul ediyor. Bu çok önemli ve güzel bir şey.

 

4. Yurt dışındakiler için Fenerbahçe’yi tanıtmak

Hem yurt dışında yaşayıp Fenerbahçe’yi tutan insanlardan bahsediyorum hem de yabancı futbolseverlerden. İngilizce altyazı sayesinde bu videolar dünyanın her yerinden izlenebilir. Sonuçta futbol global bir şey. Kulübü ne kadar tanıtabilir, diye düşünmeyin. Ne kadar olursa kârdır sonuçta.

 

5. Taraftara her an her yerde ulaşmak

Artık YouTube her yerden izlenebiliyor. Bilgisayar, telefon, televizyon, tablet… Metrobüsteki taraftar da akıllı telefonuyla o videoyu izleyecek. Evde, ailesi ile oturan taraftar da akıllı televizyonundan. Yani TV kanalında yakalayamayacağınız bu etkileşimi YouTube ile yakalamanız mümkün.

 

6. Kulübe gelir sağlamak

YouTube izlenme başına para veriyor biliyorsunuz ki. “Milyonların döndüğü spor kulübüne bunun ne kadar katkısı olabilir ki?” diye düşünmeyin. Birkaç personelin maaşı bile buradan ödense kârdır. Hem en azından takıma bu kadar şey sağlayan YouTube videolarını hazırlamak için harcanan para çıksın. Bunun yanı sıra sadece YouTube videolarına bile sponsor alınabilir ilerleyen zamanlarda. Bu şekilde birkaç yoldan daha gelir sağlanabilir. Yani gelir sağlamak anlamında da YouTube’un faydası büyük.

 

7. İnteraktif bir iletişim sağlamak

Başkan, Camiaya Sesleniş‘te de söylemişti, “Bir dahaki seferlerde interaktif yapalım, taraftar da soru sorsun.” diye. Bunun yapılması, programın izlenmesini arttırdığı gibi; ilk maddede söylediğim “Taraftarla takım arasında bağ kurma”ya büyük katkı sağlar. Spor kanallarında yayınlanan programlarda bile moderatör “Sorularınızı cevaplayacağız” diyor ve binlerce kişi soru soruyor oradaki yorumcuya. Koskoca Fenerbahçe başkanı ve futbolcuları soru cevaplasa veya taraftarın yazdığı şeyleri o an yapsa, nasıl bir etkileşim sağlanacağını hayal bile edemiyorum.

 

8. Taraftar mağazasına katkı

Fenerium’un en güzel reklamı buradan yapılır. Fenerium ürünlerini, YouTube’a özel yapacağın içeriklerde futbolculara giydireceksin, izleyen milyonlarca taraftar da görüp beğenecek ve gidip satın alacak. Sadece Fenerium değil, bu şekilde Fenerbahçe’nin her türlü ürününün reklamı göze sokmadan yapılabilir. Bu bile kulübe dolaylı yoldan çok fazla katkı sağlar. Hatta yeni sezonda yine ilginç bir videoyla formaları YouTube’dan tanıtırsın. Satış sayısında büyük artış olur.

 

9. Oyuncuların birbiriyle olan iletişimini güçlendirmek

Oyunculara da bir şeyler yaptırmak gerekiyor. Mesela yabancı kulüplerde oyuncular aralarında FIFA turnuvaları yapıyor, taraftara o izletiliyor. Ya da direk vurma, penaltı kullanma, gözü kapalı gol atma gibi ilginç challange’lar yapılıyor ve futbolcular da o videolara çıkacağı için istemese de bir iletişim içinde olmak zorunda kalıyor. Böyle böyle futbolcular arasındaki bağ da güçlenir ve bu oyunlarına bile yansır.

 

10. Genel kulüp imajını güçlendirmek

Hem Fenerbahçe hakkında bir düşüncesi olmayan insanın kulübe sempati duyması, hem son videoda olduğu gibi takım ortamının çok neşeli olduğunu göstererek yeni transfer olacaklara bir şevk sağlamak, yabancı futbolseverlerin takımı bilmesi ve sempati duyması, kulübün günceli yakalayan bir kulüp olduğunun görülmesi… Bu madde için sayfalarca yazı yazılabilir. Her anlamda imajı güçlendirmek çok önemli ve imaj ne kadar yükselirse yukarıdaki her maddeye o kadar katkısı olur. Mesela Fenerbahçe’ye sempati duyulması diyoruz. Bazı arkadaşlar “Bizi sadece Fenerbahçeliler sevsin yeter” diye düşünüyor ancak Başkan bunun yanlış olduğunu söylemişti. Fenerbahçe’nin sponsor çekmesi için kesinlikle sempatik bir kulüp haline gelmesi gerekiyor.

 

 

Evet. Uzun uzun, maddeler halinde anlattım neden YouTube’a önem verilmesi gerektiğini. Başkanımızı ve bu işte emeği olan herkesi de tebrik etmek lazım. Gerçekten aslında geç kalınmış ama muhteşem bir proje. Yıllardır Avrupa kulüplerinde görüp özeniyorduk gerçekten. Tabii ben, ilk olarak Fenerbahçe yaptığından ve Fenerbahçeli olduğumdan, Fenerbahçe etrafında şekillenen bir yazı hazırladım ama aslında bu maddeler her kulüp için geçerli. Böyle şeylerin artması lazım ülkemizde, Avrupa bunu çoktan farkında vardı. Ben, 10 madde halinde derledim ama sizin aklınıza gelen başka maddeler de mutlaka olmuştur. Yorum atarak fikirlerinizi paylaşın, birlikte değerlendirmiş olalım.

Yazıya son vermeden önce de TFF’ye sitemde bulunmak istiyorum. Biz burada YouTube kanalı, özel içerikler falan diyoruz ancak ligimizin YouTube kanalını geçtim herhangi bir sosyal medya hesabı yok. Kendine özel sitesi de yok, TFF’nin çok kötü tasarımlı sitesinde bir bölümü var o kadar. Bu kadar yüksek potansiyeli olan ligin marka değeri yerlerde maalesef. Premier League, sosyal medya üzerinden topladığı on milyonlarca insana, ligini o kadar iyi tanıtıyor ki. Türk futbolseverler olarak bu duruma çok üzülüyoruz gerçekten.

Ayrıca buraya tıklayarak Fenerbahçe resmi YouTube kanalında abone olmayı unutmayın sakın. Videoları da izledikten sonra beğen veya beğenme tuşuna basmanız, trendlere girmesi açısından faydalı olacaktır. Yani video hoşunuza gitmezse de “beğenme” tuşuna basmadan geçmeyin.

Yazıyı beğendiyseniz; sizden ricamız, tüm renktaşlarımızın görüp bilinçlenmesi için sosyal medyadan paylaşmanız. Hoşça kalın!

Kategori
DOSYASPORTEKNOLOJİ
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER