Elveda Güzel İnsan: KOBE BRYANT Hakkında Birkaç Kelam ve Elveda Mektubu

#MambaOut

 

“Kontrol edebileceğiniz tek bir şey var. İnsanların sizi nasıl hatırladığından siz sorumlusunuz. Bu yüzden davranışlarınızı hafife almayın.”

– Kobe Bryant

Onun hakkında söylenecek çok fazla şey var. Ölümü ise boğazları düğümledi, kimse çok bir şey konuşamadı. Sosyal medya ve internet aleminde yer yerinden oynarken herkesin söylediği şeyler birbirine benziyordu: “İnanamıyorum”, “Lütfen bu gerçek olmasın”, “Üzüntümü anlatacak kelimeler yok”…

Dünya’nın en önemli spor ikonlarından birinin ölümü yeterince şok yaratmamış gibi bir de düşen helikopterin tam 9 insana mezar olduğu ve bu kişilerin içinde Kobe Bryant’ın en büyük kızı Gianna’nın da olduğu öğrenildi. Hatta haberin kesinleşmesinden kısa bir süre önce Kobe’nin üç kızı ve eşiyle birlikte can verdiği haberi ortaya atıldı. Neyse ki haber yalanlandı ancak teyit edilen gerçeğin de yüz güldürecek bir tarafı yok. Kızının maçına giderken düşen helikopterde kızının takım arkadaşı, onun babası ve başka yolcular da varmış.

Kobe Bryant, Los Angeles Lakers ve Team USA’de geçirdiği 20 yıllık basketbol kariyerine 5 kere NBA şampiyonluğu, 2 kere Finaller MVP’liği, 1 kere sezon MVP’liği, 18 kere All-Star tecrübesi, 4 kere All-Star MVP’liği, 2 kere NBA sayı krallığı, 11 kere NBA Yılın En İyi Beşi’ne seçilme ve 3 kere uluslararası düzeyde altın madalya kazanma başarısı sığdırdı. Toronto Raptors’a attığı 81 sayı ile NBA tarihinin bir maçta en çok sayı atan ikinci oyuncusu oldu. Kariyeri boyunca attığı 33.643 sayıyla NBA tarihinin en skorer 4. oyuncusu oldu. Sırtına geçirmesiyle ikonikleşen 8 ve 24 numaralı formalarının ikisi birden Lakers tarafından emekli edildi. Kendisi, bunu yaşayan tek oyuncu.

Kariyeri sonrası “Dear Basketball” adında bir kısa animasyon filmi ile Oscar ödülü kazandı. Filmi Glen Keane yönetti, Kobe Bryant ise senaryosunu yazdı ve seslendirdi. Dünya spor tarihinde bunu yaşamış tek sporcu.

Aslına bakarsanız elde ettiği tüm başarıları burada konuşmaya kalksak işin içinden çıkamayız. Bu başarılarla gelmiş geçmiş en iyi basketbolculardan biri haline gelse de kanımca arkasında bıraktığı en önemli mirası basketbolda yaptıkları değil. Oyuna bakışı, oyunu oynayış şekli ve çalışma düzeni, kısaca: Mamba Mentality.

Kobe Bryant’ın en ünlü lakabı “Black Mamba”dır. Kendisinin “kazanma” üzerine kurduğu “Mamba Mentality” günümüzde basketbol oynayan/oynamayan milyonlarca insanı etkilemiştir. Üst düzey bir hırs, centilmenlikten ödün vermeyen bir kazanma psikolojisi, en iyi olmak için “çok fazla”nın da ötesinde çalışma, başarılı pozisyonlar ardından verilen sevinçler, kaçan şutların ardından kendine kızmalar ve tüm bunların Bryant’ın gözlerinden kolayca okunabilmesi… Bir maç sırasında yapılan faul üzerine aşil tendonu kopan bir basketbolcu ne yapar? Soyunma odasına gider. Ancak Kobe Bryant serbest atışlarının ikisini de soktuktan sonra soyunma odasına gitmiş biri. Kırık kolla sabahın köründe pijamalarıyla antrenman yapan biri. Basketbol oyunun da ötesinde düşündüğümüzde Kobe kendi sözleriyle “Sürekli kendinin en iyi versiyonu olabilme becerisi” olarak tanımlıyor bu mantaliteyi. Bu tanımı göz önüne alınca ise neden büyük kitleleri bu kadar etkileyebildiğini ve sadece oyunda değil günlük hayatta da işe yarar olduğunu anlayabiliyoruz. Hatta Bryant’ın kendi yazdığı “The Mamba Mentality” adlı bir kitap da bulunmakta.

Bu efsane isme söylemek istediğim şeylerden oluşan kısa bir paragrafla yazıyı sonlandırıyorum.

Sevgili Kobe,

Hayranların olarak sana oldukça minnettarız. 2016’da emekli olduğun, “Mamba out!” diye haykırdığın büyülü anları tecrübe ettiğimiz için kendimizi şanslı hissediyoruz. Şu bir gerçektir ki insanlar sana sevgiden çok saygı duydular ki bu az rastlanan bir durumdur. 41 yıllık kısa sayılacak ömründe bizlerin küçücük dünyalarına dev dokunuşlar yaptın. Emin olabilirsin, mantalitenle etkilediğin onca çocuk daha hırslı vurdu o topu yere. Her biri yasını tutacak, duacın olacak. Küçük kızınla birlikte huzur içinde uyu.

Elveda güzel insan.

Kategori
HABERSPOR
Kerem Uluçay

Sinefil, amatör yönetmen, koleksiyoner. Eski müzisyen ve basketbolcu. Şu sıralar mühendislik öğrencisi. Çizgi roman ve tiyatro diğer ilgi alanları.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER