SPIDER-MAN: DÜŞMANCA DEVRALMA incelemesi! Oyundan kitaba uyarlama nasıl olmuş?

Rekorlar kıran Spider-Man oyunu kitaba uyarlandı, okuyup inceledik...

Günümüz eğlence sektörünün açık ara lideri olan oyunlar artan imkanlarla birlikte her geçen gün beklentileri bir adım daha ileri taşıyor. Üstelik de bunu yaparken, işin ticaretiyle birlikte, firmalar ve oyuncular arasında bir güven bağı oluşuyor. Bunu son birkaç senedir en iyi yapan firma ise Sony. Özellikle kendi platformları için çıkarttırdıkları özel oyunlar ile oyuncuların kalbini yeniden mest ettiler. İşte bu özel oyunlardan biri de yılın oyununa aday gösterilen Spider-Man’di. Ama biz bu içeriğimizde oyunun kendisinden değil biraz öncesinden bahsedeceğiz. Başka bir deyişle oyunun öncesinde geçen kitaptan bahsedeceğiz. İthaki Yayınlarının geçtiğimiz şubat ayında bastığı Spider-Man: Düşmanca Devralma, David Liss tarafından kaleme alınmış. Haydi daha da beklemeden başlayalım demek isterdim ama maalesef hızlı bir giriş yapmak istemiyorum çünkü bu içeriğe nasıl başlayacağımı tam olarak bilemiyorum. Bunun nedeni ise kendim bile bu kitap hakkında ne düşündüğümü tam olarak bilmiyorum. Okurken yarattığı duyguları nasıl betimleyeceğimi düşünürken de açıkçası korkuyorum. Önce kitabın arka kapağında yazanları size aktaralım:

“Peter Parker karmakarışık bir ilişki ağının içerisindeydi. En ileri teknolojileri barındıran bir laboratuvarda çalışıp dünyayı değiştirmeye çalışan genç bir biliminsanıydı. Yine de ikinci işi olan suçla mücadelenin getirdiği sorumluluklarla baş etmekte zorlanıyordu…

Wilson Fisk, namıdiğer Kingpin, New York’a dönmüş ve kendisini halk arasında fedakâr bir girişimci ve hayırsever biri olarak gösterme çalışmalarına başlamıştı. Örümcek-Adam bunun böyle olmadığını bilse de gerçekleşmesi halinde “bir daha geri dönüşü olmayan” o kötü niyetli plana dair gerçekleri açığa çıkaramazdı.

Örümcek-Adam’ın kostümü ve özellikleriyle sokakları altüst etmeye başlayan yeni tehdit karşısında Ağ Kafa, yaşanan kötü olayların sorumlusu olmadığını gösterip masum olduğunu kanıtlayabilecek miydi? Zaman daralıyor ve insanların hayatı tehlikedeyken Örümcek-Adam, bu eli kanlı Örümcek’in cani saldırını durdurabilecek miydi? Örümcek-Adam düşmanlarına ve korkularına boyun mu eğecekti yoksa ayağa kalkıp eskisinden de güçlü olduğunu mu gösterecekti?”

Daha da uzatmadan kitabın konusuna geçelim. Kitap, oyunun hemen öncesinde geçiyor. Parker oyundan tanıdığımız karakterlerle daha yeni tanışmış ve onlarla ilk macerasına başlamış durumda. Tabii bu durumda yeni karakterlere artık klasikleşmiş birkaç kişi daha eşlik ediyor. Bunların kim olduğunu size bırakayım zaten oyunu oynayanlar için kim oldukları gayet bariz.

Her neyse daha da konudan uzaklaşmadan kitabın olaylar silsilesine geçelim. Mahalle dostu Spider-Man; günlük rutini olan, kimsenin umurunda olmayan suçları engellemektedir. İşte yine böyle bir gecede çok sıradan bir suçludan ihbar alan Spider-Man kendini bir anda uzun süredir planlanan bir tuzağın içinde bulur. Yani kitabı kısaca böyle özetleyebiliriz. Peki bu konu ne kadar iyi işlenmiş? Hemen cevaplayayım. Gayet yeterli, sanki uzun soluklu bir çizgi roman hissini belirli bir kıvamda veriyor. Kitapta çok keskin geçişler var ve aynı bir filmde, bir oyundaymış gibi her an dikkatli ve takipte olmalısınız. İlerledikçe “Acaba bir şeyi kaçırdım mı?” kaygısını güdebilirsiniz yoksa. David Liss’in bir kitap için bu kadar keskin geçişler yapması iyi mi, kötü mü tam olarak emin olamadım. Çizgi romanlarda alışkınız ancak kitap okurken biraz ilginç geldi açıkçası. Kitap gayet sürükleyici, akıcı ve mizah unsurları çok iyi kullanılmış. Spider-Man’in bizden biri olması, suçla savaşırken bir yandan da normal insanların çektiği problemleri çekmesi her zaman insanı etkiliyor. Burada da aynı samimiyet söz konusu. Ancak eğer Spider-Man dünyasına pek aşina değilseniz ve bu süper kahraman furyasından hoşnut değilseniz bu kitabın size hitap ettiğini söyleyemem.

Yani Spider-Man’i tanımıyorsanız, kitabın başlarında tanıtımı yapılıyor, o konuda sıkıntı çekmezsiniz ancak dediğim gibi kitap size hitap eder mi bilemiyorum. Neyse içeriği bitirmeden bir sonuca varmam gerekirse, diyebilirim ki eğer oyundan sonra içinizde birikmiş bir Spider-Man açlığı varsa, durmayın hemen bu kitabı okumaya başlayın.

Not: Kitapta “Indian” kelimesini “Hintli” diye görebilirsiniz, bu konuda kendinizi hazırlayın maalesef ki ben hazır değildim.

İthaki Yayınlarına, bu kitabı bize yolladıkları için teşekkür ederiz. Kendilerinin futbol kitaplarına ve popüler kültür dünyası ile kitapları iç içe soktukları ürünlerine bayılıyoruz. Bu bir reklam falan değil, ülkemizde böyle yayınevlerinin artması lazım. Normalde bu kitabı daha önce inceleyecektik ancak birtakım sıkıntılardan dolayı bugüne kaldı. Siz okurlarımızın bu kitapla ilgili aklınızdaki soru işaretlerini bir nebze olsa da giderebildiysek ne mutlu bize.

 

Spider-Man: Düşmanca Devralma

David Liss

Orijinal Adı: Spider-Man: Hostile Takeover

 

İthaki Yayınları

Çeviren: Cihan Karamancı

Yayım Sorumlusu: Alican Saygı Ortanca

Yayıma Hazırlayan: Alican Saygı Ortanca

Düzelti: Emirhan Burak Aydın

Kapak Görseli: Alexander Lozano

Kapak Uygulama: Hamdi Akçay

Sayfa Düzeni ve Baskıya Hazırlık: B. Elif Balkın

Spider-Man, Stan Lee ve Steve Ditko tarafından yaratılmıştır.

Marvel’s Spider-Man, Insomniac Games’in bir oyunudur.

Kategori
KİTAPOYUN
Arda Keskin

Kısaca dizi ve film hastası. Strateji oyunlarının aşığı ve biraz da orta çağ takıntısı olan bir yazar.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER