PUBG – PlayerUnknown’s Battlegrounds nedir? Dünyayı kasıp kavuran oyun PUBG hakkında bilmeniz gereken her şey!

Son zamanların en popüler oyunlarından PUBG hakkında...

Son zamanlarda oyun dünyasını kasıp kavuran PlayerUnknown’s Battlegrounds, ilk olarak yalnızca Steam platformu için yayınlandı ve orada inanılmaz satış rakamlarına ulaştı. Çıktığı günden bu yana satış rakamları hiç durmadan artan PUBG, Steam’de kırılmadık rekor bırakmadı. Bilgisayarda yakaladığı bu başarının üzerine Xbox One sürümü çıkan PUBG, oradaki ilk 48 saatinde de tam 1 milyon kopya satmayı başarmıştı. PlayStation ve mobil versiyonları çıkarmak için çalışmalar sürüyor. Dediğimiz gibi PUBG, oyun dünyasını kasıp kavuruyor ve etkisi öyle çabuk geçecek gibi değil. Şu ana kadar bu oyuna hiç bulaşmamayı başardıysanız öncelikle sizi gerçekten tebrik ederim. Ancak iyi tarafından bakarsak, bu yazı sizin için biçilmiş kaftan. Her yerde PUBG’yi gören ama bir türlü nasıl bir oyun olduğunu tam kavrayamamış arkadaş; doğru yerdesin. PUBG hakkında çoğu şeyi bilen biriysen de bu yazıyı okuyabilirsin tabii, bilgine bilgi katmış olursun neticede.

Giriş konuşmamızı bitirdiğimize göre artık başlayabiliriz. İşte PlayerUnknown’s Battlegrounds hakkında bilmeniz gerekenler.

 

Nedir bu PUBG?

Çok uzatmadan şöyle kısa bir özet geçerek oyunu anlatacağım. Bluehole tarafından geliştirilen PUBG, bir çok oyunculu hayatta kalma oyunu. Oyunda 100 kişiyle (en fazla 100) bir uçakta oluyorsunuz ve hepiniz aynı harita üzerinden geçiyorsunuz. Herkes haritanın istediği bölgesine atlıyor ve hayatta kalma yolculuğu başlıyor. Haritanın atladığınız bölgesinde loot yapmaya çalışıyorsunuz. Loot, bulunduğunuz bölgedeki silahları ve ekipmanları toplamanıza deniyor. Bazıları kalabalık bölgelere atlamayı tercih ediyor, bazıları ise ıssız yerlere gidip baya bir loot yaptıktan sonra saklanarak oyunda az kişinin kalmasını bekliyor. Oyunda temel amacınız, ölmeden en sona kalan oyuncu olmak. Oyunun haritasındaki güvenli alan devamlı olarak daralıyor ve siz o güvenli alana gitmezseniz bir süre sonra ölüyorsunuz. Bu yüzden herkes güvenli alanda toplanıyor ve yoğunlaşan bölgede çok fazla kişi birbirini öldürmeye başlıyor. Dediğim gibi ölmeden en sona kalan oyuncu veya takım, oyunun kazananı oluyor.

 

Sistem gereksinimleri ne? Kaldırır mı bizim bilgisayar?

Bir bilgisayarın iyi olduğunu anlamak için sorulması gereken tek soru nedir? Ben söyleyeyim: “Senin bilgisayar GeTa 5 kaldırıyo’ mu hacı?”. Bu soruya cevabınız evet ise PUBG’yi de rahatça oynayabilirsiniz. Bu inanılmaz espriye burada son verip biraz ciddileşelim. PUBG hakkında ilk günden beri gelen neredeyse tek eleştiri, optimizasyon problemi. Oyun gün geçtikçe kendini düzeltiyor ancak hala tam anlamıyla istenen seviyede olduğu söylenemez. Sistem gereksinimlerini aşağı bırakıyorum ama uyarayım; bilgisayarınız bu sistem gereksiniminin biraz üstünde olsa daha iyi olur. Diğer türlü oyunu indiririrsiniz ama hiçbir keyif alamazsınız.

İşletim Sistemi: 64-bit Windows 7, Windows 8.1, Windows 10
İşlemci: Intel Core i3-4340 / AMD FX-6300
Bellek: 6 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 660 2GB / AMD Radeon HD 7850 2GB
DirectX: Sürüm 11
Depolama: 30 GB

 

Evet. Yazımızın sonuna gelirken biraz da fiyattan bahsedelim. PUBG’nin Amerika fiyatı 30 dolar iken Türkiye fiyatı 69 lira. PUBG hakkında bilgi edindiniz, oyuna kanınız da ısındıysa aklınızda “İndirime giriyor mu bu oyun?” sorusu belirmiş olabilir. Maalesef o konuda üzülmeye hazır olun. Çok fazla insan bunu bekliyor ancak PUGB, bu fiyatıyla bile yok sattığından Steam’in bütün indirim dönemlerini es geçiyor. Şu ana kadar indirime girmedi, şu andan sonra da indirime girmesi gerçekten zor. Ha, siz yine hobi olarak indirimi bekleyin ama oyuna hemen kavuşmak istiyorsanız bu yöntemi pek tavsiye etmem. Kalın sağlıcakla!

Kategori
OYUN
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER