PlayStation 5 resmen tanıtıldı: İşte görünüşü, çıkış tarihi, fiyatı ve bilmeniz gereken her şey!

Sony, yeni canavarını tanıttı. Detayları konuştuk...

Sony, uzun süredir beklenen ve merak edilen yeni oyun konsolu PlayStation 5‘in tanıtımını sonunda yaptı ve nasıl göründüğünü görme fırsatı bulduk. Serinin bir önceki konsolu 4’e göre daha çok beyaz rengin hakim olduğu bir cihazla karşı karşıyayız bu kez.

Fotoğrafta da gördüğünüz üzere yatay yerine dikey bir tasarım tercih edilmiş. Ama merakları giderme açısından belirtelim, yatay olarak da kullanılabiliyor. PS4’teki joystick olan DualShock’un yerini DualSense aldı. Peki DualSense’te ne gibi farklılıklar mevcut?

SHARE (paylaş) butonu yerine CREATE (yarat) butonu eklendi. Işık çubukları dokunmatik yüzeyin yanına eklendi. Sony, DualSense ile ilgili çok iddialı. Ergonomik yapısıyla elimizde olduğunu bile unutacakmışız söylediklerine göre. Dilerseniz yayınlanan resmi tanıtım filmini izleyelim.

PlayStation 5’in normal versiyonun yanı sıra dijital versiyonu da olacak. Dijital versiyonda CD girişi bulunmuyor ve normal versiyona göre daha ucuz olması bekleniyor. Dünyanın gittiği yer ve CD’li oyunlar yerine PS Store‘un daha çok tercih ediliyor olması Sony’i böyle bir karar vermeye itmiş olmalı.

Cihazın her parçasında oldukça iddialı olan Sony, özellikle SSD konusunda bilgisayarlar dahil en hızlı SSD’i yaptığını iddia ediyor. Cihaz piyasaya sürüldüğü zaman bunu test etme şansı bulacağız.

 

Çıkış tarihi

Henüz resmi bir tarih açıklanmasa da PS5’in kasım-aralık gibi piyasaya sürülmesi bekleniyor. Bu tarih, yeni sezon oyunların Eylül-Ekim gibi çıktığı düşünüldüğünde biraz sıkıntı yaratabilir gibi. Bekleyip göreceğiz.

 

Fiyat

Fiyat konusunda da henüz kesin konuşamasak da elimizde sağlam tahminler var. Yurt dışı çıkış fiyatının 499 dolar ve 449 pound olması bekleniyor. Fiyatla alakalı resmi bilgiyi Ağustos ayında düzenlenecek Sony’nin büyük etkinliğinde alacağız gibi duruyor.

Türkiye için ise maalesef durum biraz daha karışık. Halihazırda olan kur farkına son gelen vergileri de ekleyince şu şekil bir tablo çıkıyor:

1: 449 ABD doları: 3062 TL (Geliş fiyatı)
2: %50 Gümrük Vergisi: 1531 TL
3: 18 KDV: 826 TL
4: %20 ÖTV: 1083 TL
5: %1 Kültür Bakanlığı payı: 65 TL
6: %10 TRT payı: 656 TL

Toplam: 7223 TL (satıcı kârı eklenmeden)

Kategori
OYUNTEKNOLOJİ
Oğuzhan Ayyıldız

Just a simple man.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER