PES’e elveda: FIFA 19’a Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi geliyor!

EA Sports'un büyük hamlesini anlattık...

FIFA mı yoksa PES mi hep tartışılan bir konu oldu PlayStation ve futbolseverler tarafından. Dünyada FIFA her zaman bir adım öndeydi ama ülkemizde ve Uzak Doğu’da PES, FIFA’nın önündeydi 2014 yılına kadar. Özellikle PES’in 2013 yılında çıkardığı oyun ülkemizde büyük sükse yaratmıştı. Ancak Konami, dünyada FIFA’nın makası açmasından rahatsızdı ve 2014 yılında yeni bir oyun motoruna geçti. Bu değişiklik ellerinde patladı ve hali hazırda sahip oldukları pazarları da kaybetmelerine neden oldu. Bu tarihten sonra ülkemizde de FIFA’ya geçenlerin sayısı hayli arttı. Ben de bu grubun içindeyim mesela.

Konami yıldan yıla elindekileri EA Sports‘a kaybetmeye başladı. Takım lisansları, formalar derken son olarak da UEFA ile aralarında devam eden 10 yıllık Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi‘nin lisanslarını içeren sözleşme de sona erdi. Konami yaptığı açıklamada gelecekte bir fırsat doğarsa iki kurumun yeniden anlaşma yapmasından mutluluk duyacaklarını belirtti. İngiliz teknoloji sitesi Trusted Reviews‘in haberine göre boşa çıkan Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi lisansları için EA Sports harekete geçti. Tahminen Eylül ayı sonunda çıkması beklenen oyunları FIFA 19’a bu 2 büyük organizasyonu kazandırmak isteyen EA Sports, eğer ki başarılı olursa çok büyük bir iş başarmış olur. Anlaşmanın gerçekleşmesi durumunda, FIFA 19’da futbolla alakalı her şey lisanslı olacak. Geçtiğimiz yıllarda EA Sports, Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi’nin formatını isim kullanmadan yapıyordu. Henüz EA Sports kanadından resmi bir açıklama gelmedi ancak uzun yıllar FIFA oyunlarında spikerlik yapan Hollandalı spiker Evert ten Napel da bu bilgiyi doğruladı. Napel’in açıklamasının tamamını aşağıya bırakıyorum.

“Yılda yaklaşık olarak altı yedi gün boyunca, Utrecht’teki stüdyoda Youri Mulder ile birlikte güncellenen yorumları kaydediyorum. FIFA 2019 daha iyi olacak çünkü oyunda UEFA Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi yer alacak.”

Kategori
OYUN
Oğuzhan Ayyıldız

Just a simple man.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER