KRATOS baltayı paraya vurdu: GOD OF WAR rekorlarla açılış yaptı!

Oynamayanın kafasına Leviathan saplansın...

Sony markasının ve PlayStation’ın en kaliteli oyun serilerinden biri olan God Of War serisinin son oyunu 20 Nisan’da piyasaya sürüldü. Bu oyun PlayStation tarafında serinin 5. oyunu. İlk duyurusu 2016 E3 Oyun Konferansı’nda yapılan oyun, sevenleri tarafından yaklaşık 2 yıldır bekleniyordu. Olağanüstü bir üçlemenin ardından gelen God Of War Ascension oyunu her ne kadar standartların üstünde bir oyun olsa da, beklenilenleri tam anlamıyla karşılayamamıştı ve üçlemenin gerisinde kalmıştı. Yeni oyun duyurusu yapıldıktan sonra akıllarda haliyle soru işaretleri oluşmuştu. Hem oyunun dinamiklerinin serinin orijinal oyunlarına göre epey değişmesi hem de hikayenin yeni bir mitoloji de geçecek olması, bu soru işaretlerini büyük bir hype‘a ve bekleyişe çevirdi. Diğer oyunların aksine, Kratos’un oğlu olan Atreus’un yan karakter olarak oyunda bulunması da bir başka değişiklikti. Yayınlanan trailerlar ve gameplayler de beklentilerin iyice tavan yapmasına neden oldu.

Öncelikle henüz oyunu oynama şansını bulamasam da, oynayan arkadaşlarımdan ve takip ettiğim yayıncılardan ilk aldığım geri dönüşler muazzam nitelikte. Oyun sektöründeki çoğu insan daha senenin yarısına gelmeden, şimdiden God Of War’u senenin oyunu ilan ettiler. Bu sene çıkacak diğer kaliteli yapımlar arasında Red Dead Redemption 2, Detroit: Become Human gibi oyunlar olduğunu düşünerek bu iddianın ne kadar güçlü olduğunu anlayabiliriz. Oyunun dünya lansmanı 5 Nisan tarihinde Norveç’te yapıldı. Burada oyunu deneme şansı bulan medya ve oyun sektörü de oyuna tam puan verdikten sonra beklentiler iyice yükseldi.

Bu kadar bekleyişin ardından doğal olarak, oyun çıktığı ilk günden itibaren rekorları kırmaya başladı. İlk 3 günde oyunun kutulu hali, kendinden önce serinin en çok satan oyunu olan God Of War 3’ten %35‘lik daha fazla satış rakamına ulaştı. God Of War 3 zamanında dijital oyun sektörünün bu kadar büyük ve aktif olmadığını da düşününce boyutlar göz önüne seriliyor. 3 günde 3.1 milyon adet satan oyun, Sony’nin exclusive oyunları arasında en hızlı satan oyun olarak da bir başka rekor kırdı. Sony’nin PlayStation konsoluna ait özel oyunlar arasında en çok satan oyun olması da bu açılıştan sonra beklenen bir şey oldu.

25-30 saat aralığında bir oynanış süresine sahip olan oyun, diğer içerikleri ve yan görevleriyle de bu süreyi uzatıyor. Hikaye tabanlı bir oyuna göre oldukça fazla oynanış süresi veren oyunun Yunan Mitolojisi’nde geçen üçleme gibi, İskandinav Mitolojisi‘ni içeren bir üçleme olması bekleniyor. Oyunu oynama şansı bulup bitirdikten sonra daha detaylı bir inceleme yazısıyla karşınıza çıkmayı düşünüyorum, görüşmek üzere.


Yazan: Can Bakır

Kategori
OYUN
Geyikdolu

Her konudan geyikle dolu!
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER