İlk TÜRK unicorn şirketi: TAM 1.8 MİLYAR DOLAR!

Peak Games'in rekor satışından bahsettik...

2010 yılında kurulup 10 yıl içinde hayal bile edilmesi zor bir yere ulaşan Peak Games, ABD merkezli Zynga Games‘e tamı tamına 1.8 milyar dolar karşılığında satıldı.

Toy Blast, Toon Blast, Stealth Product gibi oyunların sahibi olan, Türkiye’deki tanınırlığını da özellikle 101 Okey Plus ile gerçekleştiren Peak Games’in rekor satışı zaten birkaç gündür medyaya dillendirilen bir gelişmeydi. Bugün bu olay resmen gerçekleşti ve Peak Games, “unicorn” unvanını almayı başaran ilk Türk şirketi oldu. Teknoloji dünyasında 1 milyar dolar barajını geçen şirketlere unicorn deniyor. Peak Games’in resmi web sitesinden yapılan anlaşmayla alakalı şöyle bir açıklama yayınlandı.

Merhaba,

10 yıl önce yanımıza hayallerimizi de alarak yola çıktık.

Dünyanın her yerinden milyonlarca insanın hayatına dokunan bir teknoloji şirketi olmak, bu hayallerden sadece birisiydi.

Bugün global mobil oyun pazarının en büyük şirketlerinden biriyiz.

193 ülkede yüz milyonlarca insanın hayatına dokunuyoruz.

Ve daha yeni başlıyoruz…

Biz Türkiye’de doğmuş bir takımız ve ülkemizin müthiş insan potansiyelini bütün dünyaya bir kez daha göstermiş olmaktan gurur duyuyoruz.

Zynga ile yaptığımız anlaşmanın hem ülkemiz hem de bizim için yepyeni başarıların habercisi olduğuna inanıyoruz.

Peak olarak İstanbul’dan çalışmaya, üretmeye ve elbette daha büyük hayaller kurmaya devam edeceğiz.

Heyecanımızı paylaştığınız için çok teşekkür ederiz.

Sevgiler,

Peak

Daha önce şirketin küçük bir bölümü 100 milyon dolar karşılığında yine Zynga Games’e satılmıştı. Bu seferki anlaşmada ise şirketin tamamı Zynga Games’e geçti. Peak Games’in açıklamasında yer aldığı gibi şirket, çalışanları ve yönetim kadrosuyla aynı şekilde çalışmalarına devam edecek. Yani sadece şirketler arası bir hisse alım-satım söz konusu. Zynga Games’in CEO’su Frank Gibeau ise anlaşmayla ilgili şunları söyledi. “Peak’e ‘aramıza hoş geldin’ demekten gurur duyuyoruz. Peak dünyanın en iyi puzzle oyunu geliştiricilerinden biri. Böylesine yaratıcı ve tutkulu bir takımla yeteneklerimizi daha da ileri taşıyacak olmak bizi heyecanlandırıyor. Toon Blast ve Toy Blast’ın katılımıyla listelerde üst sıralarda yer alan oyun sayımızı sekize çıkarırken, küresel kullanıcı sayımızı çarpıcı bir şekilde artırıyor ve gelecekteki yeni projelere hazırlanıyoruz. Peak ve Zynga birlikte daha da hızlı büyüyecek.”

Anlaşmayla alakalı Türkiye’de devlet tarafından da destek geldi. Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Turcorn” tanımını kullandı.

Biz de Geyikdolu ekibi olarak yapılan anlaşmanın ülkemiz ve 2 şirket adına hayırlı olmasını diliyoruz. Umarız bu gelişme yenilerini beraberinde getirir.

Kategori
HABEROYUN
Oğuzhan Ayyıldız

Just a simple man.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER