2018 YILINDA HEYECANLA BEKLENEN 17 OYUN!

2018 yılında bizi bomba gibi oyunlar bekliyor. Gelin bu oyunlara birlikte göz atalım!

2017 bütün platformlarda muhteşem oyunlar oynadığımız bir yıldı. Ama 2018 de bomba gibi geliyor doğrusu. Pillars of Eternity II: Deadfire, Far Cry 5, World of Warcraft: Battle for Azeroth, Sea of Thieves 2018’de çıkacağını bildiğimiz oyunların sadece birkaçı.  Bu yazımızda sizler için 2018 yılında farklı platformlar için çıkacak 17 oyunu inceleyeceğiz.

 

1. A Way Out

‘A Way Out’, ‘Brothers: A Tale of Two Sons’ oyunu yaratıcılarından Josef Fares tarafından yazılmış ve yönetilmiş bir oyun. Kaçıranlar için: Brothers iki farklı analogla iki kardeşi yönettiğiniz ve oyuncusuna zorlu bulmacalar sunan bir oyundu. Brothers gibi, ‘A Way Out’ oyunu da iki karakterlerin kesişen hikayelerini eş zamanlı tecrübe etme üzerine kurulu. İki mahkumun hapishaneden kaçmasını konu alan bu oyunda, her iki karakter de birlikte çalışmalı. Bu da, internet üzerinden ya da aynı kanepe üstünde oyunu oynayan iki oyuncunun arasındaki iletişimin düzgün olmasını gerektiriyor. Oynanış açısından ilgi çekici olan; Xbox, PlayStation 4 ve PC platformları için beklenen bu oyunun, daha çok hikayesini merak ediyoruz biz oyuncular.

 

2. Crackdown 3

Crackdown 3 ilk olarak 2014 E3 fuarında duyurulmuş ve 2016 yayınlanacağı planlanmıştı. Sonrasında Kasım 2017’ye ertelendi. Ancak bir türlü yayınlanamayan oyun tekrar 2018’in baharına ertelendi.

Serinin önceki oyunlarına göre muhteşem bir evrim olan bu oyunda, sonu olmayan açık dünya haritasında karşılaştığımız ekolojik yıkım Xbox One ve PC oyuncularına harika bir oyun deneyimi sunuyor. Karakterimizde –kullanacağımız silahların yanında- birçok kabiliyet ve becerilerimizin olmasını umuyoruz. Açık dünya oyunu olması ve bünyesinde birçok silah ve araç bulundurmasıyla bu oyunu Grand Theft Auto V ve Saints Row ile kıyaslayabiliriz ama Crackdown 3, oyuncusunu bir süper kahraman gibi hissettirdiği için kendini bu oyunlardan ayırmayı başarıyor.

 

3. Darksiders III

2012 yılında dağıtıcı firma THQ’nun dağılmasıyla, oyun dünyasında kült bir seri olan Darksiders oyunlarının geleceği belirsiz bırakıldı. THQ’nun İskandinav uzantısı olarak da bilinen Nordic Games, serinin haklarını satın aldı ve sonunda, bu yıl Darksiders III’ü açıkladı. Serinin diğer oyunları ile paralel devam edecek olan Darksiders III, beraberinde getireceği korku ve karanlık havası ile 2018’de oyuncularıyla kavuşacak.

 

4. Dragon Ball FighterZ

Dragon Ball Z’nin zaten yeteri kadar fanı var. Ama yeni gelecek oyun, klasik Dragon Ball Z serisini çok daha yukarılara taşıyacak gibi görünüyor. Guilty Gear Xrd, BlazBlue ve Persona 4 Arena gibi oyunların da yapımcısı olan Arc System Works ile yeni oyun hem muhteşem bir adaptasyon olacak; hem de 2018’in en heyecanlı dövüş oyunları arasında yerini alacak gibi gözüküyor.

Dragon Ball Z’yi izleyen herkes, kendine özgü bir stili olduğunu bilir. Açıklanacak yeni karakterlerle birlikte hikayesini de oynayabileceğimiz bu oyunda biz DBZ fanı tüm aradıklarını bulacak.

 

5. Far Cry 5

Far Cry serisinin geçmiş oyunlarına baktığımızda, serinin 5. oyunu olan Far Cry 5’i, seriye yeni bir soluk getirdiğini söyleyebiliriz. Her Far Cry oyunundan olduğu gibi işimizin asla bitmeyeceği büyük bir haritaya sahip olacak Far Cry 5, serisine elbette ki kötü adamlar barındırarak devam ediyor. Gittikçe daha psikopatlaşan antagonistleri ile ünlü oyun serisinin bu oyununda kötü adamımız Cennet Kapısı adlı kıyamet örgütü lideri Joseph Seed.

Far Cry 5’i daha beklenilen bir oyun haline getiren ufak bir ayrıntısı da, serinin 4. oyununda gördüğümüz hayvan evcilleştirme mekaniği. Zengin silah yelpazesi ve evcilleştirilmeyi bekleyen onlarca hayvan ile Cennet Kapısı’nı yol etmenin birçok yolu var!

 

6. Jurassic World Evolution

Jurassic serisinin şu ana kadar video oyunu adaptasyonları ile bir türlü yıldızı barışmadı. En kritik başarılarından biri olan ve 2003 yılında piyasaya sürülen Jurassic Park: Operation Genesis oyunundan beri beklediğimiz yeni Jurassic Park, 2018 yılında sonunda bizlerle olacak. Bu kadar heyecanlanmamızın sebebi ise şimdiye dek gördüğümüz Jurassic Park’a modern dokunuşlar eklenecek olması.

Dinozorlarla dolu bir tema park inşa edebileceğiniz bu oyunda aynı zamanda farklı türde dinozorları çiftleştirip yeni türler de elde edebileceksiniz. Aile tatiline tema parka gelmiş masum insanların hemen yanında tehlikeli biyolojik deneyler yapmanın nesi tehlikeli ki?!

 

7. Left Alive

Square Enix, 2017 Tokyo Oyun Fuarı’nda sürpriz oyunu Left Alive’ı duyurarak birçok insanı savunmasız bıraktı. Sadece çok ufak detaylardan haberimiz olmasına rağmen, oyunun geniş yelpazeli geliştiricileri ilgimizi çekmeyi başardı bile.

Hem hikayesini hem oynanışını izlediğimiz fragmanlardan gördüğümüz kadarıyla oyun bolca bilim kurgu öğesi içeren bir savaş hakkında. Metal Gear kadrosundan Yoji Shinkawa’nın oyununda, Hideo Kojima’nın ikonik gizli görevlerini Left Alive’da görmemek sürpriz olur. Left Alive’ın nasıl bir oyun olacağını çok merak ediyoruz!

 

8.Metal Gear Survive

Metal Gear serisinin yapımcısı Hideo Kojima Konami’den ayrıldığında, oyunun fanları bir sonraki oyun hakkında büyük şüpheye düştü. Konami’nin yeni oyunun, seriye yeni bir soluk getireceğini söylemesine rağmen; hayranları yeni bir oyun istedikleri konusunda bile şüphedeler. Ama yine de 2016 Gamescom’da, yapımcılar kooperatif çok oyunculu ve hayatta kalmaz bazlı bir oyun olan Metal Gear Survive’ı duyurdular. Zaten şüphede olan hayranlar, oyunun olayının tamamen değişmesiyle şüphelerini ikiye katladılar.

Saldırgan zombilerle dolu bir hayatta kalma oyunu olarak çıkacak yeni Metal Gear Survive, umarız ki hayranlarının ve bizlerin sevgisini kazanır. Fanlarının isteği ve beklentisinin çok dışında olmasına rağmen, Metal Gear Survive, oyuncuların keyifli bir zaman geçirebilecekleri bir oyun olacak gibi görünüyor.

 

9.Death Stranding

Metal Gear Solid’in yapımcısı Hideo Kojima tarafından kurulan Kojima Productions’ın ilk oyunu ünvanına sahip oyun Death Stranding, umuyoruz ki 2018’de oyuncularına kavuşacak. Walking Dead’den tanıdığımız Norman Reedur ve Hannibal’dan tanıdığımız Mads Mikkelsen’in yer aldığı oyun, hikayesi ve görsel efektleriyle oyun sektörünü resmen bir üst kademeye taşıyor. PS4 Exclusive oyunlarından biri olacak Death Stranding, Hideo Kojima’nın Konami’den ayrıldığından beri yaptığı ilk oyun olacak.

Savaş tarafından parçalanmış ve yıkılmış bir dünyada ana karakterimizi oynayacak olan Norman Reedus’un karşısında antagonist olarak Mads Mikkelsen var. Bol bol uzaylı göreceğimiz ve muhteşem bir hikayeyi oynayacağımız bu oyunu ve tarihini merakla bekliyoruz.

 

10. Metro Exodus

Metro serisi gibi kıyamet sonrası atmosferini bütün ayrıntılarıyla anlatabilen çok az sayıda oyun var. Aynı isimdeki kitaplara dayalı hikayesiyle oynadığımız oyunda, hayatta kalanlar metro sistemlerinde yaşıyorlar.

Bütün seride, hayatta kalmak en önemli unsurdu. Metro Exodus’ta da durum değişmiyor. Cephanenizi sadece yaratıkları öldürmek için değil; aynı zamanda yer altında geçen tek para birimi olduğu için de saklamalısınız bu oyunda. Eğer yeryüzüne çıkmak isterseniz de, oksijen seviyenize çok dikkat etmelisiniz.

Metro oyunlarının oyuncusuna tecrübe ettirdikleri neredeyse gerçek gibi. Eğer FPS oyunlarını seviyorsanız, bu oyun kaçırmamanız gereken bir oyun.

 

11. Monster Hunter World

Tamamen yeni bir grup oyuncuyu Japonya’nın en büyük serilerinden biriyle tanıştıran Monster Hunter’ın 3DS oyunları muhteşemdi. Ama Monster Hunter World bunu çok daha öteye taşımak istiyor. Bilgisayarda, elbette ki, serinin diğer oyunlarına nazaran çok daha iyi bir performansla karşı karşıya olacağız.

Hepsinden de iyisi, oyunun uluslar arası server sistemine sahip olması. Şunu de eklemeliyiz ki; Monster Hunter World oldukça zor ve karmaşık bir oyun olacak. Fakat Dark Souls ve Bloodborn gibi oyunlarla elbette ki karşılaştıramayız. Zorlukların karşısında verdiği ödüller de zorluklarına eşit olan bu oyun canavar avcıları tarafından büyük bir heyecanla bekleniyor.

 

12. Pillars of Eternity II: Deadfire

2017 eski moda ‘Baldur’s Gate’ tarzı RPG oyunları sevenler için muhteşem bir yıldı. ‘Divinity Sin II’ GameSpot’tan 10 üzerinden 10 aldı ve ‘Pillars of Eternity II’ duyurulduğu gün içinde finanse edildi.

Seriye yeni bir dünyanın ve hikayenin eklendiği ‘Pillars of Eternity II’, aynı zamanda birden fazla karakterle oynayabileceğiniz ve bu karakterlerin hikayelerini ve oyun stillerini birbirine bağlayabileceğiniz bir sistem sunuyor oyuncularına. Ama aslında oyuncularının ve hayranlarının heyecanlandığı şey oyunun geniş dünyası ve D&D tarzı oynanışı.

 

13. Sea of Thieves

2015 yılında duyurulduğundan beri ‘Sea Of Thieves’ Microsoft’un aklındaydı. Ancak 2018’de kesin olarak çıkacağını biliyoruz. Korsan temalı bu FP macera ve aksiyon oyunu, açık denizde adalar arası çok oyunculu bir sistem üzerine kurulu.

‘Sea of Thieves’ PC ve Xbox One platformlarında cross-play olarak oynanabilecek, bu da demek oluyor ki her iki platformda da oyuncular ortak serverler üzerinden oynayacaklar bu oyunu.

 

14. Skull & Bones

‘Assassin’s Creed IV:Black Flag’ çıktığından beri, korsancılık ile ilgili ve deniz üzerinde savaşların yapıldığı bir oyun bekleyen büyük bir oyuncu kitlesi var. ‘Assassin’s Creed Rogue’ bu yönde mekaniğini geliştirmiş olsa da herkesin beklediği varis değildi ne yazık ki.

Ama bizce bu varis ‘Skull & Bones’ olabilir. Tek oyunculu ve hikaye bazlı bir oyun yerine ‘Skull & Bones’ bizlere 5v5 çok oyunculu modlar da sunuyor. Korsan temasının ‘Assassin’s Creed’den ayrıldığını gördüğümüz bu oyunun farklı bir serinin başlangıcı olması da ‘Skull & Bones’ hakkındaki en iyi şeylerden biri.

 

15. The Crew 2

Hızlı arabalardan daha havalı bir şey olabilir mi diye sorarken kendimize ‘Crew 2’ bize bu sorunun cevabını veriyor: evet var, hızlı botlar ve hızlı uçaklar. İlk oyununda sadece arabaların ve motorların bulunduğu bu serinin ikinci oyunu bize bir gökdelenin üzerine bot çağırma fırsatı sunuyor.

Zaten açık dünya oyunu olan ‘Crew’da hissettiğimiz özgürlük hissini ‘Crew 2Wde daha fazla hissedeceğiz çünkü bu sefer sadece yolda gitmek zorunda değiliz. 2018’in Nisan ve Eylül ayları arasında bir tarihte çıkması planlanan oyunu biz yarışseverler heyecanla bekliyoruz.

 

16. Vampyr

‘Vampyr’ adından hiç anlamadığımız üzere bir dedektiflik oyunu. Konusunu siberpunk bir ortamdan ya da bir liseden almak yerine, vampirler tarafından ele geçirilmiş Viktoryan Londra’sından esinleniyor.

İspanyol gribi mağdurlarının vampirlerle birlikte yaşadığı bu ortamda elbette ki karşıtlık da var. Vampir olmanın normal kabul edildiği bu zamanda bakalım ne gibi maceralar yaşayacağız.

 

17. World of Warcraft: Battle of Azeroth

Yeni bir World of Warcraft ek paketiyle karşı karşıyayız. Keşfedilecek yeni kıtalar, yeni seviyeler ve zindanlar heyecanlanmamızı sağlayan normal ve sırada şeyler. Ama bizi asıl heyecanlandıran şey, serinin kalbindeki karşıtlığa geri dönmek: Horde v. Alliance.

Yayın tarihi hakkında tam bilgi verilmeyen ek paket, 2018’de tahmin ettiğinizden de yakın bir tarihte çıkabilir!

Kategori
OYUN
Yağmur Yüksel

Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu, öğretmen ve çevirmen. 4 yaşından beri oyun oynuyor, durdurulamıyor. Stanley Kubrick, Star Wars, Harry Potter ve Crash Bandicoot vazgeçilmezlerinden sadece birkaçı.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER