Vio’nun muhteşem düetler içeren ilk albümü YANYOL, VOL. 1 çıktı! [İNCELEME]

Huzur içinde yat V...

Aşkın Mert Şalcıoğlu ya da bilinen mahlasıyla Vio, 31 Mayıs 2018’de hayata gözlerini yummuştu. Yetenekli rapçi, aramızdan ayrıldığında henüz 18 yaşındaydı. Bugün, yani Vio’nun yaşasaydı 20 yaşında olacağı doğum gününde, ilk albümü çıktı. Ben de birkaç kez baştan sona dinledim ve incelemek için oturdum bilgisayarın başına.

Çok çalışkan ve üretken olduğu çevresindeki herkes tarafından sürekli dile getirilen Vio’nun bir sürü yayınlanmamış kaydı var. Vio’nun içinde yer aldığı plak şirketi M.O.B Entertainment‘ın başındaki Tepki, bu kayıtların planlamasını harika şekilde yürütüyor. Şarkıların altyapıları Uğur Öztürk tarafından yapılıyor -ki bu çok zor bir iş çünkü şarkıyı söyleyen sanatçının fikrini öğrenemiyorsunuz. Yazılan sözlerle uyumlu beat’ler yapmanız gerekiyor. Bu albümün prodüktörü olmak, üzerinizde büyük baskı hissedeceğiniz bir sorumluluk kesinlikle.

Vio’nun vefat etmesinden birkaç gün sonra; Tepki, Motive, GNG ve Vio’nun birlikte söyledikleri “Hoş Geldin Mahalleme” isimli tekli yayınlanmıştı. O günden sonra şöyle bir karar alındı: Vio’nun işleri her sene 14 Şubat’ta (doğum günü) ve 31 Mayıs’ta (ölüm günü) çıkacak. Bu gerçekten harika bir strateji bana sorarsanız. Çünkü Vio’nun ölümünün ardından tüm şarkıları hızlı bir şekilde çıkarılsaydı o an prim yapıp milyonlara dinletilirdi belki ama birkaç ay içinde herkes Vio’yu unuturdu. Normal bir plak şirketi de bunu yapardı açıkçası. Ancak Tepki ve Vio arasında bir abi-kardeş ilişkisi ve gönül bağı olduğu için Vio’yu ölümsüzleştirme amacıyla bu süreci muhteşem yürütüyorlar.

Ardından 2019 yılı içinde Vio’nun Varoş isimli teklisi çıktı. Yine 2019’da, Vio’nun yalnızca nakaratını kaydedebildiği Zehirli Melodiler isimli şarkısına M.O.B’deki dostları harika verse’ler yazdı ve o şarkıyı da çıkardılar. Vio, ölmeden önce Instagram’da yaklaşık 50 kişiye yaptığı canlı yayınında Zehirli Melodiler şarkısına çok güvendiğini söylüyordu. Belki o şarkıyı tamamlayamadı ancak dostları onun için bu şarkıyı tamamlayıp milyonlara ulaştırdılar.

Vio’yu rap dünyasını sıkı takip eden herkes tanıdı, tanıyor. Ancak V, çok daha fazla kişinin tanıması gereken, aşırı yetenekli bir kardeşimiz. Bu yüzden aynı The Notorious B.I.G öldükten sonra Amerika’nın önde gelen rapçilerinin verse’leri eklenerek hazırlanan Duets: The Final Chapter albümü gibi, Vio için bu tarz bir albüm yapma kararı alındı. İşte bu kararın ilk bölümü diyebileceğimiz “Yanyol, Vol. 1” bugün çıktı. Albümde Vio’ya Ceza, Patron, Tepki, Ayben, Kamufle, Aspova ve Modd gibi isimler eşlik ediyor.

Albüm, anladığım kadarıyla Vio’nun bir kısmını kaydettiği ancak tamamlayamadığı şarkılardan oluşturulmuş. Çünkü Vio’nun Instagram canlı yayınlarından ve konserlerde söylediği şarkılarından biliyoruz ki, tam versiyonunu kaydedebildiği başka bir sürü şarkısı var. Herhalde Vio’yu Yanyol projesiyle daha fazla insanın tanımasının ardından bu şarkılar yayınlanacak. Ben öyle tahmin ediyorum en azından.

13 Şubat’ı 14 Şubat’a bağlayan gece düzenlenen M.O.B konserindeydim. Yanyol, Vol. 1 albümünü ilk kez orada dinleme fırsatım oldu. Önceden bildiklerim ve orada öğrendiklerimle birlikte albümdeki şarkıları tek tek kısa yorumlar yaparak inceleyeceğim. Buyurun başlayalım.

 

Yanyol (feat. Ceza)

Ceza’nın Vio’nun albümünde yer alması çok önemli bir şey. Konserde Tepki’nin söylediğine göre Vio hayattayken Ceza ona Instagram’dan mesaj atmış ve Vio’nun o an yaşadığı mutluluk çok büyükmüş. Gözleri yerinden fırlayacak gibi olmuş. O yüzden de bu iki sesin aynı şarkıda bir araya gelmesi harika. Şarkıda Ceza autotune kullanmış. Öncelikle bu belki de ilk defa gördüğüm bir şey olduğu için bana çok garip geldi. Ancak oldukça yakıştığını söyleyebilirim. Yerinde kullanılan autotune gerçekten şarkıları güzel hale getiriyor. Ceza hem Vio ile ilgili hem de babasıyla ilgili hissettiklerinden olsa gerek, harika bir verse yazmış. Kalbinden geçenleri kelimelere döktüğü net bir şekilde anlaşılıyor. Özellikle geçtiğimiz yıl kaybettiği babası Danyal Özçalkan ile ilgili verse’ünün en son cümlesinde yazdıkları herkesi derinden etkileyecek cinsten:

“Sana bi’ dede de yolladım, adı Danyal”

Vio’nun verse’ü de harika. Zaten kendisinin büyük yeteneği sayesinde yazdığı her verse belli bir seviyenin üstünde ve yaşına göre çok olgun cümleler içeriyor. Yanyol’dan kastının ne olduğunu anlamayanlar için de söyleyeyim: M.O.B stüdyosunun yer aldığı ve o ekibin mesken tuttuğu yer Küçükçekmece. Aynı zamanda Vio’nun da içinde yer aldığı -şu an dağılmış olan- 832. Yanyol grubu var. Bahsettikleri bunlar yani.

 

Sonunda (feat. Ayben, Kamufle)

Bu şarkıda Vio’ya Ayben ve Kamufle eşlik ediyor. Kamufle ile Vio’nun arasının iyi olduğunu, daha önce Kamufle konserlerinde Vio’nun da sahne aldığını biliyoruz. O yüzden Kamufle düeti özel bir düet. Ayben de Intagram’dan paylaşmış, Vio hayattayken DM’den konuşmuşlar. Vio, A$AP Ferg ile Nicki Minaj’ın Plain Jane Remix’i gibi sert bir şarkı yapmak istediğini söylemiş Ayben ablasına. O da yaparız demiş. Belki yapamadılar ama Ayben’in bu şarkıdaki verse’ünde sarf ettiği şu söz çok hoşuma gitti:

“Diyo’ ki içimdeki Aşkın; “Durma!”

Hem Vio’nun gerçek ismi olan Aşkın’ı anması hem de Vio’ya olan aşkından bahsetmesi gerçekten müthiş. Bir kelimeyi aynı anda iki farklı anlamında kullanmaya edebiyatta “tevriye” deniyor. Ayben de burada bu söz sanatını kullanmış.

 

Her Gece (feat. Tepki, Patron)

Vio’nun bu şarkısını daha önce Instagram canlı yayınlarından çok dinlemiştik. Hatta konserdeki herkes ezbere söyledi diyebilirim. Vio bu şarkının devamını yakında dinleteceğini söylüyordu ancak anladığım kadarıyla yalnızca nakaratını kaydedebilmek nasip olmuş. Şarkıda Vio’ya Patron ve Tepki eşlik ediyor. Patron, “Kaybedecek Ne Kaldı” isimli diss’inde Tepki’ye ufak bir laf atmıştı ancak sonrasında barıştılar. Nakarat zaten harika, Patron ve Tepki’nin verse’leri de muhteşem olmuş. Yalnızca nakaratı kaydedilen bir şarkıyı muhteşem biçimde tamamlamışlar.

“Her gece dua ediyorum tanrım, istediğim şeyi bana ver artık, sen duymuyo’sun hiç sesimi sanırım, e böyleyse sana neden inandım?”

Umarım Tanrı’nın, istediğin bazı şeyleri sana verdiğini görüyorsundur Vio.

 

İçinde (feat. Aspova)

Aspova, M.O.B konserine konuk oldu ve bu şarkının hikayesini anlattı. Ben de size aktarayım. M.O.B’nin konser için gittiği bir şehirde Aspova’nın da imza günü varmış. Tepki’yi arayıp M.O.B’nin otobüsüyle o şehre gitmek için izin istemiş. O şekilde birlikte yolculuk yapmışlar ve son sigarasını Vio ile paylaşmış. Ve bu Vio’yu son görüşü, onunla son anısı olmuş. O yüzden şarkının nakaratında, o güne geri sarmak ve tekrar o anı yaşamak istediğini söylüyor.

“Adın, paylaştığımız son sigarının izmaritinde”

Aspova’nın her zamanki gibi R&B-Trap karışık tarzını görüyoruz şarkıda. Nakarat kısmı dile pelesenk olacak cinsten. Hikaye anlatıcılığı yaparak Vio ile son anısını aktarması da hoşuma gitti. Bence Türkiye’de hikaye anlatıcılığı türünün en iyisi net bir şekilde Vio. Yaşadığı bir olayı kağıda lirikal ve müzikal bir biçimde dökmekte üstüne yok. Vio ise bu şarkıda verse’ünde varoluşsal sorunlarından bahsediyor; çoğu şarkısında yaptığı gibi.

 

Naber (feat. Modd)

Bu şarkı sanırım Vio ölmeden önce tamamı yapılmış tek şarkı. Çünkü diğer şarkıcılar verse’lerini Vio’nun albümü için yazdı ancak Vio ile Modd zaten bu şarkıyı çok uzun zaman önce yapmıştı. Modd, Vio’nun en yakın arkadaşıydı. Vio, bir canlı yayınında Modd’la beraber yaptıkları Naber şarkısının çok güzel olduğunu, çok içine sindiğini söylüyordu. Gerçekten güzel olmuş dostum.

 

Genel anlamda muhteşem bir albüm çıkmış ortaya. Herkesin verse’lerini yazarken çok duygusal davrandığını, kalbinden geçenleri oldukça hassas bir biçimde kağıda döktüğünü anlayabiliyorsunuz. Bir tane bile kötü şarkı yok bence bu albümde. Albümün ikinci partını da sabırsızlıkla bekliyorum. Buradan sürekli Tepki’yi ve M.O.B’yi linç eden tayfaya da seslenmek istiyorum. Arkadaşlar, Tepki bu süreci harika biçimde yönetiyor. Siz Vio’nun şarkılarını hemen dinlemek istiyorsunuz ama Vio’nun ölümsüz olması için süreci bu şekilde yönetmek gerekiyor. “Şarkıların içine etmişsiniz, autotune basmışsınız, kendiniz dinlenmek için Vio’nun nakaratlarının aralarına verse’lerinizi sıkıştırmışsınız, sürekli Vio’nun adını anarak prim yapmayın” gibi aptalca yorumlar görüyorum. Bu yorumları yapan arkadaşlar rap dinlemesin, kendini hip-hop kültürüne ait görmesin lütfen. Ya, Vio daha adını yeni yeni duyuran biri, sanki Vio’yu herkes tanıyordu da üstünden prim yaparak dinlenme arttıracaklar. Tam tersi Vio’yu çok büyük kitleler tanısın diye uğraşıyorlar. Tepki, Vio öldüğünden beri eski Tepki gibi olamadığından bahsediyor zaten. Ayrıca Vio her şarkısını kaydedemedi, siz canlı yayınlarda söylediklerini veya demolarını duydunuz diye neden M.O.B’nin özellikle o şarkıların sadece nakaratını yayınladığını nasıl düşünebiliyorsunuz ya? Vio sadece nakaratı kaydedebilmiş, o nakarat çöpe gitmesin diye adamlar aralara kendi sözlerini yazıp şarkı haline getiriyorlar. Şarkılardaki tüm efektler, autotune kullanımı Vio’nun ayarladığı biçimde hazırlanıyor. “Vio’yu robota çevirmişsiniz, iğrenç efektler koymuşsunuz” falan gibi de konuşmayın lütfen. Ölüm sebebiyle ilgili de kesin bir şey bilmeden kimse konuşmasın rica ediyorum, Tepki’nin söylediğine göre ailesini çok üzüyor söylenenler.

Buradan M.O.B’ye de genel bir eleştirimi sunmak istiyorum. Albümlerde hep profesyonelliği bozan bir unsur oluyor. Mesela bu albümün kapağında “Yanyol Pt. 1” yazarken, albümün ismi “Yanyol, Vol. 1” olarak belirtilmiş. “İçinde” şarkısı “Içinde” diye yazılmış -ki bu M.O.B albümlerinin hepsinde yapılan bir hata. Vio’nun Spotify profili çok düzensiz, ne bir profil resmi var ne de arka plan resmi. Vio’nun imajı açısından bunlar çok önemli bana sorarsanız.

Huzur içinde yat Vio. Umarım bunları görüyorsundur. Ceza’yla düet yaptığını, insanların sana olan sevgisini ve yazdıklarının milyonlara ulaştığını… Başardın kardeşim.

#VioÇekmecedenYıldızlara

Kategori
İNCELEMEMÜZİK
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER