THE BEATLES 50. Yıla Özel Abbey Road Edisyonu İnceleme! (Türkiye’de Satışta mı, Nasıl Edinilebilir?)

The Beatles seven koleksiyoncular için aşağıda bazı cevaplar var...

26 Eylül 1969’da, müzik tarihine geçmiş ve John-Paul-George-Ringo dörtlüsünün yaya geçidinde yürürken çekildikleri kapak fotoğrafıyla hafızalara kazınmış efsane Abbey Road albümü piyasaya sürüldü. Geçtiğimiz haftalarda 50. yılını dolduran albüm için yepyeni bir Super Deluxe versiyon satışa sunuldu. Peki içeriği nedir? Nasıl satın alınabilir?

Grubun “Beşinci Üye” lakaplı prodüktörü George Martin’in oğlu Giles Martin önderliğinde hazırlanan bu özel ürün başta Here Comes The Sun, Come Together, Something, Oh! Darling, Carry That Weight gibi hit parçalar olmak üzere 17 muhteşem eserin farklı formlarını içeriyor. 3 bölüme ayrılmış olarak toplamda 40 şarkı bulunduran albüm tam 2 saat 13 dakika uzunluğunda. Her bir şarkının 2009’da çıkmış versiyonundan sonra tekrardan remastering işlemi uygulanmış “2019 Mix” hali albümün ilk kısmını oluşturuyor. Diğer iki kısımda ise parçaların farklı kayıtlarını, Studio ve Home demolarını, enstürmental hallerini görüyoruz. Ayrıca; plak, dijital, CD ve Blu-ray disc olarak satışa sunulduğunu da belirtelim.

Remastered versiyonları değerlendirecek olursak; hem vokallerin hem de enstürman kanallarının kulağa çok daha kaliteli geldiğini söylemeliyiz. Özellikle Ringo Starr’ın baterisi çok daha canlı hale getirilmiş. Demo kayıtlarda ise muhteşem bir eğlence söz konusu. Kayıtların arasında yapılan konuşmalar, yer yer detoneler, yıllardır dinlenen bu şarkılara kendi sahiplerinden farklı yorumlar dinlemek çok keyifli. Özellikle Octopus’s Garden (Take 9), Oh! Darling (Take 4) ve Something (Take 39/Insturmental) en sevdiğimiz ekstralar oldu. Bir gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz. Ama nasıl?

Tam bu noktada pek iyi olmayan haberlerimiz var. Eğer internet ortamından habersiz bir şekilde ülkemizdeki köklü sahaflar albümü edinmedilerse -ki henüz rastlamadık- şu an Türkiye’de ana akım piyasada albüm satılmıyor. Bu noktada albümü fiziksel olarak edinmek isteyen koleksiyonculara iki farklı yol beliriyor. Ya Amazon tarzı sitelerden pahalı sayılacak ücretler ve yüklü bir kargo masrafı karşılığında albümün arzu edilen hali alınabilir ya da internette Türkiye’deki bazı mağazalardan kolayca bulunabilecek 2009 Remastered versiyon satın alınabilir.

Dijital olarak sahip olmak yeterli olacaksa; albüm Apple Müzik, Spotify ve YouTube tarzı platformlarda çoktan mevcut.
Ufak da bir hatırlatma yapalım, George Harrison’ın muhteşem bestesi Here Comes The Sun’ın yaklaşık iki hafta önce yepyeni bir video klibi yayınlandı bu albümün ardından. Güzel hayal edilmiş, nostaljik ve capcanlı bu klibi izlemenizi tavsiye ediyor, albümün tadını çıkarmanızı diliyoruz.

Long live The Beatles!

Kategori
MÜZİK
Kerem Uluçay

Sinefil, amatör yönetmen, koleksiyoner. Eski müzisyen ve basketbolcu. Şu sıralar mühendislik öğrencisi. Çizgi roman ve tiyatro diğer ilgi alanları.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER