SPOTIFY’a bir türlü gelmeyen ŞARKI SÖZÜ özelliği MUUD’a geldi!

Muud'a, "Eşlik Et" isimli şarkı sözü özelliği eklendi...

Türk Telekom‘un dijital müzik platformu Muud, kullanıcılarına “Eşlik Et” isimli özellik ile şarkı sözlerini sunmaya başlıyor.

Şarkıyı dinlerken şarkı sözlerini takip etmek, eşlik etmek istiyor insan. Bu özellik uzun bir süre önce Spotify‘ın web uygulamasında vardı ancak kaldırıldı. Daha iyi bir şekilde geri geleceği söylendi ve “Behind the Lyrics” ismiyle döndü. Genius ile anlaşan Spotify, şarkı sözlerinin anlamını açıklayan bir bölüm getirdi ama sadece çok dinlenen İngilizce şarkılarda yer alıyor bu özellik ve yazan açıklamalar da Türkçe değil. Hem şarkıların tüm sözlerini göremiyoruz, bir kısmı var ve onlar açıklanıyor genel anlamda. Kısacası insanların istediği şekilde değil bu özellik.

Günümüzde dijital müzik platformlarının da, dijital film/dizi izleme platformlarının da sayısı çok arttı. Birbirlerinden sıyrılmaları için kullanıcıların taleplerine yönelik özellikler eklemeleri gerekiyor. Türk Telekom’un yerli dijital müzik platformu Muud da, Spotify’dan beklediğimiz ama bir türlü gelmeyen şarkı sözü özelliğini uygulamaya ekledi. “Eşlik Et” isimli özellik sayesinde bir yandan şarkıyı dinliyor, bir yandan da şarkı sözlerini görerek şarkıya eşlik edebiliyorsunız. Bu özellik, büyük zaman tasarrufu sağlıyor çünkü normalde uygulamadan çıkacaksınız, tarayıcıyı açacaksınız, Google’da dinlediğiniz şarkının sözlerini aratacaksınız ve bir siteye gireceksiniz.

Açıkçası Spotify’dan uzun süredir bu özelliği bekleyen ve beklentisinin karşılığını alamayan biri olarak Muud’a yapılan bu eklenti benim çok hoşuma gitti. Dediğim gibi artık dijital yayın alanında çok fazla oyuncu var ve oyunda öne geçmek için arz-talep ilişkisini iyi değerlendirip bu tarz özellikler eklemek gerekiyor.

Siz bu özelliğe ne diyorsunuz ve Muud hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kategori
HABERMÜZİKTEKNOLOJİ
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER