Rapçiler “SUSAMAM” dedi: #SUSAMAM projesinin fikri nasıl ortaya çıktı, nasıl hayata geçti? KAMUFLE anlatıyor!

Türkiye'yi sallayan #Susamam projesi hakkında...

Bilmeme gibi bir imkanınız yok, Şanışer’in önderliğinde toplanan 18 rapçinin (Tahribad-ı İsyan grubunu 2 kişi sayarsak 19 kişi) toplumsal sorunlara kayıtsız kalmadıklarını anlattıkları #SUSAMAM projesi, şu anda Türkiye’nin gündeminde. Ben de bir rapsever olarak sitenin müzik kategorisi için bir yazı yazayım dedim. Hem bu projenin nasıl oluştuğunu BBC Türkçe’ye konuşan Kamufle’nin açıklamalarını size aktaracağım hem de kendi yorumumu ekleyeceğim.

Çok kısa sürede milyonlarca izlenen #SUSAMAM, aynı zamanda Twitter’da da dünya gündeminin zirvesine oturmayı başardı. Çok ses getiren bu projenin yanı sıra, aynı gün Ezhel de tesadüfen Olay isimli protest bir parça yayınladı ve Türkçe Rap’in ülke gündemine yerleşmesi kaçınılmaz oldu.

Kamufle’nin anlattıklarıyla başlayalım:

 

Fikir nasıl ortaya çıktı?

“Süreç 2 ay önce başladı. Şanışer aradı, ‘Böyle bir proje yapmak istiyorum.’ dedi. ’20 tane toplumsal farklı konuyu, 20 farklı MC dile getirse nasıl olur?’ dedi. ‘Vallahi süper olur’ dedim. Yaşanan problemlerin hepsini dile getirdik ve mutluyuz böyle bir şey yaptığımız için. Ben çok gurur duyuyorum. Arkadaşlarımızla beraber çok güzel bir şey yaptığımıza inanıyorum. Yani hepimizin, yirmimizin de albümünde böyle şarkı vardır. Voltran yaptık.”

 

Amaç neydi?

“Farkındalık yaratmaktı amacımız. Farkındalık yaratmak. Birçok konuya değinip ‘Aa evet böyle şeyler var, böyle şeyler oluyor, evet bunun farkındayız. Böyle şeyler olmaya devam ediyor, bir düşünülsün acaba niye devam ediyor? Senin yüzünden olabilir mi ya da benim yüzümden olabilir mi?’. Bunu düşündürtmek, birazcık kafada ışık yakmak amaç.

Her MC kendi bölümünü yazar. Her MC kendi sözünü yazar. Toplumsal hangi probleme değinebiliriz? İşte şu MC bu konuya değindi, bu MC bu konuya değindi. Zaten en başında bölüştürmüştük.”

 

Nasıl hayata geçti?

“Şimdi 8’lik yazdığımız için hepimiz, çok pratik bir şekilde verse’lerimizi kaydettik zaten. Klip için ekip belirlendi, sanırım ekip 3’e bölündü. 3’e bölünüp herkesin tekli bölümlerini bir kerede çekti. Hepimiz gündelik hayatımızda aslında farkında olup çözüm bulamayan, çıkmaza giren bir diyaloğun içinde oluyoruz bu sebeplerden, bu başlıklardan. Biz sadece bunun imzasını attık.”

 

Bu aslında yeni bir şey değil

Kamufle’nin söylediklerinden dikkat edilmesi gereken nokta, “Yani hepimizin, yirmimizin de albümünde böyle şarkı vardır.” noktası. Rap’i bilmeyen, bugüne kadar sadece cips ve soğuk çay reklamlarından dinleyen, ara ara da eğlence amaçlı yapılanlarını kulüplerde veya son ses müzik açan arabalardan duyan insanlar, çok şaşırdı ve bunun Türkçe Rap Devrimi, Türk Müzik Devrimi, Türk müziğinde bir şeylerin başlangıcı falan olduğunu iddia ettiler. Ama komik duruma düştüklerini bilmiyorlar. Bu çok anlamlı, belki gerçekten bir şeylerin başlangıcı olabilecek bir proje, evet. Ama 20 seneden fazladır Türkçe Sözlü Rap Müzik’te böyle şeyler dile getiriliyor. Hatta projenin önderi Şanışer’in şarkılarının neredeyse tamamı böyle. Rap tek bir tarza indirgenebilecek bir tür değil zaten. Eğlence amaçlı da yapılır, toplumsal sorunlar da anlatılır, aşktan da bahsedilir… Yazılmayacak herhangi bir konu yok. Rapçiler zaten büyük çoğunlukla kendi başlarından geçenleri veya çevrelerinde gördüklerini anlatırlar, yaşamadıkları hayatları anlatan MC’lere de bu konuda tepki gösterirler. “Rap toplumsal konuları anlatır” veya “Rap eğlenmek içindir” gibi bölünmelere de anlam veremiyorum. Ben ikisini de dinliyorum, ikisini de yapan insanlar olacak, olmalı da. Dinleyiciler arasında böyle bölünmeler çok anlamsız geliyor bana.

 

Şarkının eksiği

Projeye yapacağım bir eleştiri de, terörden ve terör yüzünden verdiğimiz şehitlerden hiç bahsedilmemiş olması. Ülkemizin en büyük sorunlarından bir tanesinin 15-20 toplumsal konunun dile getirildiği bir parçada yer almaması beni şaşırttı. Korktuklarını söylemek de pek mümkün değil çünkü en baştan böyle bir işin içine girmezlerdi öyle olsa.

 

Şarkıda hangi sanatçı hangi konudan bahsediyor?

 • Fuat – #Doğa
 • Ados – #Kuraklık
 • Şanışer – #Hukuk ve #HayvanHakları
 • Hayki – #Adalet
 • Server Uraz – #Hukuk
 • Beta – #Türkiye
 • Tahribad-ı İsyan – #İstanbul
 • Sokrat St – #Eğitim ve #İntihar
 • Ozbi – #Sorgualamak
 • Deniz Tekin – #KadınHakları
 • Sehabe & Yeis Sensura – #KadınHakları
 • Aspova – #Dünya
 • Defkhan – #Gurbet
 • Aga B – #Faşizm
 • Mirac – #Sokak
 • Kamufle – #Trafik

 

Klibi aşağı bırakıyorum, belki tekrar izlemek istersiniz falan diye. Şarkının sözlerine de buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Böyle bir proje yaparak hem farkındalık yaratan hem de Türkçe Rap’e büyük katkıda bulunan başta Şanışer olmak üzere herkese teşekkürler.

Kategori
HABERMÜZİK
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER