EZHEL ile UFO361’in ortak albümü LIGHTS OUT çıktı! Peki nasıl olmuş?

Lights Out'u dinledik, yorumladık...

Yıllarca underground müzik yaptıktan sonra 2017 yılında çıkardığı, ilk stüdyo albümü olan Müptezhel ile sadece kendini değil, Türkçe Rap’i de başka bir seviyeye ulaştırarak kitlelere yayılmasını sağlayan Ezhel, o patlamanın ardından vaktinin büyük bölümünü turnelerde geçirdi ve dinleyicilerine ara ara tekliler verdi. Tabii arada hapis mevzusu da oldu. Müptezhel’den beri dinleyicileri ondan bir albüm bekliyordu.

Kendisi, 2019 yılını genel anlamda düetlere ayırdı. Mesela Müptezhel, Emel ile yaptığı Bazen şarkısı dışında tamamen soloydu. 2019 yılındaki düetlerinin de neredeyse hepsini Almanya’daki gurbetçi Türk rapçilerle yaptı Ezhel. Zaten Berlin’de ev tuttu ve orada kalıyor uzun zamandır. Dünyaya açılmak istiyor ve bunun için Avrupa’da rap’in en çok dinlendiği ülke desek yanılmayacağımız Almanya’da denemeler yapması çok mantıklı. Kreuzberg’e gidip Killa Hakan‘la tanışan Ezhel, onun vasıtasıyla da oradaki çoğu Türk rapçiyle de tanıştı. Ezhel’in Türkiye’deki büyük kitlesiyle o rapçilerin Almanya’daki büyük kitlesinin birleşmesi tabii ki tam bir win-win oldu. Ufo361 de Murda Beatz vasıtasıyla Gunna, Rich the Kid, Quavo ve Future gibi Amerikalı rapçilerle buluşup düet yapma şansı yakalamış, global olma anlamında büyük adımlar atmıştı. Ezhel’in de Ufo ile albüm çıkartması, onun da global olması için büyük bir fırsat aslında.

Albümden önce yayınladıkları Wir sind Kral (Biz Kralız) ve YKKE (Yung Kafa & Kücük Efendi) teklileri ve klipleriyle zaten bize ne kadar uyumlu bir ikili olduklarını kanıtladılar. Bu iki şarkı da kısa zamanda çok büyük kitlelere ulaşmayı başardı. Bu şekilde de bir “gaz” oluştu ve insanlar 15 Kasım’da çıkacak albüm için gün sayar hale geldi. O gün geldi, çattı. Albümü 2-3 kez baştan sona bitirdim ve size görüşlerimi aktarmak için oturdum bilgisayar başına.

Öncelikle altyapıların inanılmaz kaliteli olduğunu belirterek başlamak istiyorum. Ezhel’in beatmaker’ları Bugy ve DJ Artz ile Ufo’nun beatmaker’ları Jimmy Torrio, Sonus030 ve The Cratez‘i tebrik etmek lazım. Bu kadar üst düzey beatmaker’lar bir araya gelince gerçekten muhteşem bir iş çıkmış.

Şarkıları tek tek incelemeyeceğim, genel yorumumu belirteceğim. 12 şarkıdan oluşan albümün her şarkısı belirli bir seviyenin üstünde bir kere. Yani hiçbir şarkı için “Bunu bir daha dinlemem” diye düşünmedim. Aralarından sıyrılıp daha çok dikkat çekenler de var tabii. Açıkçası Ufo için bir değerlendirme yapmam pek mümkün değil çünkü bilmediğim bir dilde rap yapıyor. Ancak kulağa hoş geldiğini söyleyebiliyorum. Kendisini bu albümden önce de dinliyordum ama bir şarkı Türkçe veya İngilizce değilse pek değerlendiremiyorum, dediğim gibi yalnızca kulağıma hoş geldiğini, bana hitap ettiğini söyleyebiliyorum. Ufo’nun bu albümdeki verse’lerinin tamamını gayet güzel buldum. Kalitesini konuşturmuş.

Bu yüzden biraz daha Ezhel’in kısımlarına odaklanacağım. Ezhel, bu albümde genelde “Nereden nereye” konseptinde söz yazmış. Çünkü kendisi çok kısa zamanda hem maddi anlamda hem de şöhret bakımından çok yükseldi. Hip-Hop kültüründe sıkça gördüğümüz bir tarz, gelinen yerden bahsetmek. Açıkçası benim hoşuma gidiyor bu çünkü biz de şahit olduk bu sürece. Şahit olduğumuz bir sürecin anlatılışını dinliyoruz. Bunun dışında Ezhel son şarkılarında aşktan çok bahsediyor. Bu, Müptezhel’de daha az olan bir şeydi. Artı veya eksi olarak söylemiyorum, sadece belirttim; benim hoşuma gidiyor yoksa.

Bu albümde eksik bulduğum şey, Ezhel’in neredeyse hiçbir şarkıda fast rap yapmaması. Genelde slow gitmiş. Ancak Ezhel’in seri rap yapan halini seviyorum ben ve son zamanlarda mesela Şehrimin Tadı şarkısının ikinci verse’ündeki gibi bir verse göremedik kendisinden.

Bu albümde bir de biraz otosansür yapmış Ezhel. Çünkü malum şeyden neredeyse hiç bahsetmiyor. Hapis sürecinden sonra merak ettiğim bir konuydu yeni albümünde nasıl davranacağı, mecbur kendini sansürlemiş. Hatta Yemin Olsun şarkısı normalde çok eski bir şarkı ve neredeyse her konserinde çalıyordu 2-3 senedir. O şarkıyı da Ufo ile birleştirip bu albüme almış. Yemin Olsun’un sızan versiyonlarını veya konser videolarını dinlerseniz “Kulağımda Şamil, ey” cümlesinden önce normalde bir cümle daha olduğunu ancak Ezhel’in o kısmı bu albümde çıkardığını görürsünüz.

Genel anlamda gayet iyi buldum albümü. Çok üst düzey bir albüm her anlamda. Ancak ne yalan söyleyeyim, beklentim bir tık daha yüksekti. Ufo361 ve Ezhel’in işbirliği olduğu için o da. Yemin Olsun gibi şarkıların da sadece Ezhel’in şarkısı olarak çıkmasını daha çok isterdim. Ancak Ezhel’in dünyaya açılma, global olma gibi hedefleri için müthiş bir adım. Bu aralar çok üretti Ezhel, şimdi turneye çıkar ve 1-2 sene bir albüm çıkarmaz diye düşünüyorum. Müptezhel sonrasında olduğu gibi ilerleyeceğini tahmin ediyorum. Zaten bu albüm bize uzun süre yetecek. Bazı şarkılar da dinledikçe daha güzel gelir insana. Ben bu albümdeki en az 2-3 şarkının öyle olacağını hissediyorum.

Son olarak da klipleri, albüm kapağını, Spotify Canvas’larını ve genel olarak albüm için yapılan tüm tasarımları övmek istiyorum. Albüm için bir konsept yaratılmış ve her platformda harika şekilde yansıtılmış. Gerçekten müzik dışında görsel anlamda da harika bir iş çıkarmışlar. Ben albümlerin kalıcılık sağlamasında böyle detayların çok önemli olduğunu düşünüyorum. Zaten vizyon sahibi sanatçıların böyle şeylere ne kadar emek sarf ettiğini görüyoruz.

 

Puanım

8,5/10

 

Artılar

  • Müthiş beat’ler
  • Ufo-Ezhel uyumu
  • Kaliteli rap
  • Konsept için verilen emek

 

Eksiler

  • Hızlı şarkıların az oluşu
  • 1-2 şarkıda Ufo ve Ezhel’in tarzının çok alakasız olması
  • Ortak albüm olduğu için Ezhel’in anlatacaklarını tam olarak yansıtamaması
  • Bazı şarkıların çok benzer oluşu

 

Benim eyyorlamam bu kadar. Eğer albümü dinlediyseniz mutlaka görüşlerinizi benimle yorum atarak paylaşın! Yazdıklarımdan katıldıklarınızı/katılmadıklarınızı, en sevdiğiniz şarkıları ve aklınıza gelen her şeyi yazabilirsiniz!

Kategori
MÜZİK
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER