En iyi 5 TÜRKÇE AFRO TRAP parçası!

Son zamanların trendi Afro Trap'in en iyileri...

Afro Trap. Son birkaç aydır Türkiye’de çok popüler hale gelen, birçok rapçinin şarkısını yapmaya başladığı bir tür. Adı üstünde, Afro Trap. Rap’in daha melodik alt dalı Trap’i daha da melodik hale getirip içine Afrika esintileri katan bir tarz bu. Kimisi bunun rap olmadığını, hiphop kültürüne aykırı olduğunu söylüyor. Pop şarkılarına daha yakın olduğundan geliyor genelde bu yorum. Bu tür, tamamen eğlenmek için yapılıyor diyebiliriz. Sözler ya eğlence içerikli ya da aşk içerikli oluyor. Şu an Afro Trap parçaları her yerde çalıyor, mutlaka duyuyorsunuzdur. Zaten Afro Trap, tabiri caizse “oynak” bir tarz. Bu yüzden de çok geniş kitlelere hitap ediyor. Ben sıkı bir rap dinleyicisi olarak “rap faşistliği”ne karşıyım. Afro Trap, hiphop kültürüne uygun mu değil mi, şimdi onu tartışmayacağım ancak ben insanlar eğlenecekse de bunu pop yerine raple yapsınlar istiyorum. Ne olursa olsun, dayanılmaz örnekleri hariç insanların rap dinleyerek eğlenmesi beni mutlu ediyor. O, insanların “gerçek rap” olarak adlandırdığı müziğe de kaç kişi katılırsa artıdır bana göre. Sonuçta rap bir şekilde yayılıyor, ben buna bakıyorum. Ben buradaki şarkıları genelde kafamı dağıtmak istediğimde dinliyorum. Az önce bahsettiğim yere geri dönersek, kafamı dağıtmak için de pop yerine “rap” adı altında yapılmış bir parça dinlemek benim daha çok hoşuma gidiyor. Neyse, daha fazla uzatmadan ülkemizde icra edilmiş en iyi 5 Afro Trap parçasına geçelim. Şimdiden söylüyorum, bu tamamen subjektif bir liste.

 

1. AYA – Ezhel & Murda

Her gün, her yerde duyduğumuz, 7’den 70’e herkesin bildiği ve dinleyeni dans ettiren Aya, bence Afro Trap türünün en iyisi. Şarkı olsun, klip olsun çok güzel. Listemin birinci sırasına koyuyorum.

2. Bi Sonraki Hayatımda Gel – Ezhel & Murda

Çıkalı daha birkaç gün olmasına rağmen büyük etki yarattı Bi Sonraki Hayatımda Gel. Bomboş olmaması, içinde kelime oyunları ve referanslar olması hoşuma gitti. Aynı zamanda bir kez dinleyince en az 2-3 defa dinleyesi geliyor insanın, öyle bir melodisi var. Spanker’ı da o konuda tebrik etmek lazım. Ezhel ve Murda Afro Trap tarzında bir albüm veya EP neden çıkarmadı anlamıyorum. Birkaç ayda bir birlikte söyledikleri bir Afro şarkı çıkıyor zira.

3. GOAL – Patron

Listenin üçüncü sırasında Boss var. Patron’dan biraz sert parçalar görmeye alıştığımız için kimisi çok eleştirdi, sözlerin anlamsızlığı yerildi ancak çok eğlenceli bir parça ve ne yalan söyleyeyim klibinde -yalnızca birkaç saniye sırtım gözükse de- ben de olduğum için bendeki yeri ayrı. Bonus: Geçtiğimiz gün Real Madrid resmi sosyal medya hesabında bu şarkıyı bir gol videosunun arkasında kullandı.

4. Şampanya – Ceg

Ceg de bu türü Türkiye’de ilk yapanlardan. O da çok eleştirildi. Kendisi bu şarkıda senelerce çektiği cefanın sefasını sürmenin vaktini geldiğini söylüyor. Klip bir villada ve havuzda geçiyor; Ceg bol bol bir şeyleri hak ettiğinden bahsediyor. Şarkının pop gibi olmasıyla ilgili yoğun eleştiriler aldı Ceg. Ati242 ile yaptığı Son Gaz şarkısında da bu eleştirilere şu sözlerle cevap verdi: “Benim sadece Rap diye yok ki bi’ iddiam -ki şarkı Rap, Afro ritim”

5. Favela – Uzi

Uzi’nin Favela şarkısıyla listeyi sonlandırıyorum. Listedeki diğer şarkıların aksine ritim Afro ancak sözler yine Uzi’nin tarzında, biraz sert. Bu yüzden oldukça ses getirse de listedeki şarkılar kadar dinlenmedi çünkü herkese hitap etmiyor. Yine de dinlemesi oldukça keyifli, hem eğlendiren hem de bir şeyler anlatmaya çalışan bir parça Favela. Klibi Küba’da çekildi, yönetmenliğini Tepki yaptı.

 

Murda’nın EH BABA, Anıl Piyancı’nın Kapalı Zindanlara, Şam’ın Sensiz ve Ezhel ile Eno’nun Mon Ami şarkılarını da tavsiye ederim. Listeyi 10 şarkılık bir liste yapsam bu şarkıları da eklerdim. Sizin Afro Trap hakkında düşünceleriniz ne? En sevdiğiniz Afro Trap şarkıları yorumlara yazabilirsiniz.

Kategori
MÜZİK
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER