DRAKE yeni albümüyle daha önce kimsenin yanına yaklaşamadığı REKORLARI kırıyor!

Drake bir kez daha listeleri ve rekorları alt üst ediyor...

Sevin, sevmeyin. Rap diyin ya da böyle rap mi olur bu bildiğin pop diyin. Ancak şöyle bir gerçek var ki Drake günümüzün en çok dinlenen şarkıcılarından. Hatta şu anda en çok dinleneni. Spotify‘da aylık 57.702.249 dinleyiciye sahip ben bu yazıyı yazarken. Gerçekten inanması güç ve takdir edilesi bir sayı. Drake’in listelerle ve rekorlarla arası hep iyi olmuştur bugüne kadar. Örnek vermek gerekirse 2011 yılında çıkardığı “Take Care” isimli albümü çıktığı yıldan beri Billboard‘un dünyanın en iyi 200 albümünü sıraladığı listeden inmedi. Drake ayrıca bireysel olarak da 2009 yılında girmeye başladığı Billboard 100 listesinde o yıldan itibaren kesintisiz şekilde yer almayı başardı.

Şimdilerse ise 29 Haziran’da çıkardığı “Scorpion” isimli albümüyle ortalığı adeta kasıp kavuruyor Drizzy. Geçtiğimiz aylarda -albümde de yer alan- God’s Plan, Nice For What, I’m Upset singleları ile büyük başarı sağlayan ve özellikle God’s Plan şarkısının anlamlı klibiyle büyük kitlelere ulaşan Drake, albümün çıkmasıyla ise müzik gündemin tek odak noktası oldu diyebilirim. Albümün çıktığı gün Spotify’da Drake’den başka birini görmek imkansızdı neredeyse. Spotify ekibinin hazırladığı her listede Drake’in fotoğrafı vardı, onunla alakalı olmayan listelerde bile. Albümün değerlendirmesi için 1 hafta beklenildi ve 1 hafta sonra ortaya çıkan sayılar akıl almazdı. Toplamda albümün dinlenmesi 1 MİLYAR gibi eşiği geçmeyi başarmıştı. Daha önceki rekorun sahibi “beerbongs & bentleys” albümü 700 milyon dinlenen Post Malone‘du. Drake ayrıca şu anda Billboard 100 listesinin ilk 10’unda tam 7 şarkıya sahip. Bu 7 şarkı da tabii ki Scorpion albümünden.

Biraz da albümün kendisiyle ilgili konuşmak gerekirse, albüm 25 şarkıdan oluşuyor. Bu sayıyı bazıları fazla buldu, hatta albümün daha hızlı sürede “platinum” sertifikası alması için bu kadar fazla şarkı olduğunu söyleyenler var. Ancak ben öyle düşünmüyorum. Albüm 12 ve 13 şarkı şeklinde iki bölümden oluşuyor. İlk kısım daha çok rap şarkılar içeren bölümken, ikinci bölüm daha çok R&B tarzı şarkılardan oluşuyor. Drake’den böyle rap-R&B karışımı bir çalışma yıllardır bekleniyordu hayranları tarafından. Yani sırf albüm platinum sertifikasına çabuk ulaşacak diye fazla şarkı olduğunu düşünmüyorum ben. Drake de böyle şeylere ihtiyaç duyan bir rapper değil zaten. Drake’in yakaladığı başarılarla alakalı yaptığı paylaşımları aşağıya bırakarak bu yazıyı burada bitirelim. Kendinize çok iyi bakın!

Kategori
MÜZİK
Oğuzhan Ayyıldız

Just a simple man.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER