Biraz nostalji yapalım: TÜRKİYE’nin EUROVISION’da en başarılı olduğu 5 şarkı!

Özleyenler gelsin buraya...

En son 2012’de kardeş ülkemiz Azerbaycan’da düzenlenen Eurovision’da Can Bonomo ülkemizi temsil etmişti. O günden bu yana, komşu ülkelerin siyasi çıkarlarını ön plana alarak oylarını şarkılara göre değil de sevdiği ülkelere verdiği ve bu yüzden adil bir yarışma olmadığı düşüncesi gerekçe gösterilerek Türkiye, Eurovision’da yer almıyor.

Ancak biz biliyoruz ki buralarda bir yerlerde o çekişmeyi özleyen, Eurovision’u halen seven dostlarımız var. Hatta bazen internette her yıl toplaşarak Eurovision izleyenlere bile rastlıyoruz. Madem o günleri özledik, madem yıllardır bu çekişmenin içinde yer alamıyoruz, e o zaman bu organizasyonda geçirdiğimiz en keyifli günleri şöyle bir yâd edelim. Bu içeriğimizde, Türkiye’nin Eurovision’da en başarılı olduğu şarkılara göz gezdiriyor olacağız!

 

[Birincilik]

Sertab Erener – Everyway That I Can

2003 yılında Letonya’da düzenlenen Eurovision yarışmasında Sertab Erener, Everyway That I Can şarkısıyla bize birinciliği getirmişti. 167 puan toplayarak birinci olduğumuz bu yıl, aynı zamanda birinci olduğumuz tek yıl olma özelliğini de taşıyor.

 

[İkincilik]

maNga – We Could Be The Same

2010 yılında Norveç’in ev sahipliği yaptığı bu organizasyonda maNga, birinci olmayı hak eden harika bir şarkıyla bizi temsil ediyordu aslında ama maalesef işler istediğimiz gibi gitmedi. 170 puan toplayan maNga, 264 puan toplayan Almanya’nın ardından ikinci sırada yer alarak yarışmayı bu şekilde tamamladı.

 

[Üçüncülük]

Şebnem Paker & Grup Etnik – Dinle

Henüz Eurovision’a hiç İngilizce şarkıyla katılmadığımız yıllarda, İrlanda’da düzenlenen 1997 Eurovision yarışmasını, 227 puan toplamayı başaran Birleşik Krallık kazanmıştı. 157 puan toplayan ev sahibi İrlanda ikinci, 121 puan toplayan Türkiye de yarışmayı üçüncü sırada tamamlamıştı.

 

[Dördüncülük]

· Athena – For Real

· Kenan Doğulu – Shake It Up Şekerim

· Hadise – Düm Tek Tek

Dördüncü olan 3 farklı şarkı olduğu için bu maddenin başlığı biraz uzun oldu, farkındayız ama yapacak bir şey yok. Eurovision şarkı yarışmasında tam 3 farklı şarkı bize dördüncülüğü getirdi: 2004 yılında For Real şarkısıyla Athena, 2007 yılında Shake It Up Şekerim şarkısıyla Kenan Doğulu, 2009 yılında ise Düm Tek Tek şarkısıyla Hadise Türkiye’yi dördüncülüğe taşımıştı.

 

[Yedincilik]

· Mor ve Ötesi – Deli

· Can Bonomo – Love Me Back

Listenin bu sırasına kadar hep kaçıncı sıradaysak, o sırayla aynı rakamdaki derecelerden gitmiştik ancak tarihimizde hiç beşincilik ve altıncılık olmadığı için direkt olarak yedinciliğe atlıyoruz. 2008’de Sırbistan’da Mor ve Ötesi ile, 2012’de kardeş ülkemiz Azerbaycan’da Can Bonomo ile yedinci olduk.

 

BONUS

Madem en başarılı olduğumuz şarkıları listeledik, en başarısız olduklarımızdan da biraz bahsedelim. Türkiye, 1983 yılında Çetin Alp & Kısa Dalga’nın Opera isimli şarkısında 0 (sıfır) puan alarak, 1987 yılında Seyyal Taner & Grup Lokomotif’in Şarkım Sevgi Üstüne isimli şarkısıyla yine 0 (sıfır) puan alarak ve 1975 yılında Semiha Yankı’nın Seninle Bir Dakika isimli şarkısıyla 3 puan toplayarak Eurovision şarkı yarışmasını sonuncu olarak tamamladı. Şu ana kadar finale bile yükselmeyi başaramayan tek şarkımız ise 2011 yılında Yükset Sadakat’in seslendirdiği Live It Up.

Ee, siz ne diyorsunuz? Tekrar katılmak ister miydiniz Eurovision’a, özlediniz mi?

Kategori
DOSYAMÜZİK
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER