Şehir Tiyatroları Oyun Tanıtımı: 12. GECE

Tiyatroya ayda en az bir kere gidin...

William Sheakspeare’in 1599 ile 1601 arasında kaleme aldığı oyun yıllardır şehir tiyatrolarında gösterilmekte. Tek perde şeklinde oynanan oyun, yaklaşık olarak 100 dakika sürmekte. Aktör ve aktrislerin alkışlanacak başarılı performanslarının yanı sıra çevirmeni de tebrik etmek lazım. Yalnız uyarayım, belli bir kesimin hoşlanmayacağı bir tarz olan modernleştirme kendini çok belli ediyor. Sanki oyun 16. yüzyılda değil de birkaç yıl önce yazılmış gibi. Açıkçası bu tarz benim hoşuma gitti ama bu tarzdan hoşnut değilseniz birazcık itici olabilir.

Eğer bu tarz hoşuma gider ve tiyatroya gitmek isterim diyorsanız ama oyunun konusunu bilmiyorsanız sizlere spoiler vermeden kısaca anlatayım. İkiz Kardeşler Viola ve Sebastian bir gemi kazasından sonra birbirlerinden ayrı düşerler. Viola, bu kriz esnasında erkek kılığına girip Illyria Dükünün hizmetine girer; Viola’nın görevi ise güzeller güzeli Olivia’yı dük ile evlenmeye ikna etmektir.

 

12. Gece

Tek perde / 100 dakika
Yazan:
William Sheakspeare
Çeviren: Zeynep Avcı
Yöneten: Serdar Biliş
Oyuncular: Bennu Yıldırımlar, Doğan Şirin, Emrah Özertem, Ersin Umulu, Gözde İpek Köse, Levend Öktem, İsmet Şahin, Kamer Karebektaş, Kubilay Penbeklioğlu, Neşe Aktay, Nilay Bağ, Özge Özder, Seda Fettahoğlu, Senan Kara Tutumluer, Tolga Yeter

Kategori
KÜLTÜR-SANAT
Arda Keskin

Kısaca dizi ve film hastası. Strateji oyunlarının aşığı ve biraz da orta çağ takıntısı olan bir yazar.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER