ASSASIN’S CREED ve daha birçok yapıma konu olmuş BORGIA AİLESİ’nin gerçek hikayesi! #GKTR

Kim bu Borgia Ailesi? Gerçek hikayesi ile karşınızdayız...

Yeni serimiz ile karşınızdayız! Başlıkta hashtag olarak kısaltmasını gördüğünüz bu serinin tam ismi, “Geyikdolu Kütüphanesinin Tozlu Raflarından”. Öncellikle bu yeni seriyi tanıtarak başlayalım. Bu içerik serisinde günümüz modern kültüründe kendini gösteren tarihi figürleri olabildiğince öz bir şekilde anlatmayı deneyeceğiz. Bu sırada da bu tarihi figürleri günümüzde gördüğümüz yapımları listeleyeceğiz. Bugünkü içeriğimizde ise yazıyı sadece bir kişiyle sınırlandırmayacağız. Çünkü yaklaşık 50 yıla dağılan Rönesans Dönemi güç mücadelesinin en çok öne çıkan ailelerinden biri olan Borgia Ailesi’ni sizlerle buluşturacağız.

•Borgia (2011-2014)
•The Borgias (2011-2013)
•The Borgias (1981)
•Assasin’s Creed 2
•Assasin’s Creed: Brotherhood
•Los Borgia (2006)
•Lucrece Borgia (1953)
•Prince of Foxes (1949)
•Bride of Vengeance (1949)
•Lucrezia Borgia (1922)
•Lucrezia Borgia (1935)
•Lucrezia Borgia (1990)
•The Borgia Stick (1967)

Borgialar ya da İspanyolcadaki haliyle “Borjalar”ın kökeni İspanya’nın Valencia kentine uzanıyor. Çok eskiden beri tarih perdesinde dans eden ailenin günümüzde yad edilmesinin sebebi ise Rönesans Dönemi İtalyan siyasetindeki dominasyonları. Hanedan armaları sarı zemin üzerine kırmızı boğa olan aile, aynı zamanda “yeğen kayırma” ya da “akraba kayırma” anlamına gelen Nepotism kelimesinin de günümüze ulaşmasında etkili. Tarih sahnesine iki Papa ve bir aziz çıkarmıştır.

 

Alfonso De Borgia

Nam-ı diğer Papa Callixtus III, İtalyan siyasetindeki Borgia etkisini olağanüstü bir şekilde arttıran üyesidir. 1455’ten 1458’deki ölümüne kadar Papalığın başı olmuştur. Valencia’da doğan Alfonso gençliğinde dil, sanat ve mantık dersleri görmüştür. Üniversite eğitimini ise Hristiyan yasası ve Sivil yasa hakkında doktora yaparak tamamlamıştır. Kariyerinin ilk yıllarında Lleida Üniversitesinde profesör olarak çalışmış; kariyerinin ilerleyen yıllarında ise Aragorn kralı için diplomatlık yapmıştır. Alfonso, 20 Ağustos 1429 yılında Papa Martin V tarafından Valencia Piskoposu ilan edilmiş Papa Eugene IV tarafından 2 Mayıs 1444’te kardinalliğe yükseltilmiştir. Papalığa geçişi ise 20 Nisan 1455’de olmuştur. Papa olarak ilk işlerinden biri ise İstanbul’u yeni fetheden Türklerin Avrupa’ya daha fazla yayılmaması için Haçlı Ordusu toplamaya çalışmak olmuştur. Avrupa’nın o dönemki siyasi dengesizliği yüzünden bu amaca tam olarak ulaşamamış ama Osmanlı ordusunu yine de yavaşlatmayı başarmıştır. Aynı zamanda 1456 yılında Inter Caetera’yı (1496 yılındaki Inter Caetera ile karıştırılır) tanıyarak Portekiz’in Batı Afrika’daki keşiflerini meşrulaştırmış ve oraları Portekizlilere hiba etmiştir. Ama bugün hala tartışılmasına sebep olan en büyük hareketi iki yeğenini (Rodrigo Borgia ve Julian de Mila) kardinal yaparak akraba kayırma anlamına gelen “Nepotism” kelimesini canlandırması olmuştur.

 

Rodrigo Borgia

Nam-ı diğer Papa Alexander VI, 1492 yılından 1503 yılına kadar Papalık yapmıştır. 1431 yılında günümüzün Valencia topraklarında doğan Rodrigo, eğitimini tamamladığı Bologna’dan “en seçkin ve akıllı öğrenci” sıfatıyla mezun olmuştur. Eğitimini tamamladıktan sonra daha 25 yaşındayken Papa dayısı (Alfonso de Borgia) tarafından kardinal ilan edilmiştir. Ertesi yıl ise Papalığa yardımcı şansölye olarak atanmış ve yeğen kayırma olduğunu gösteren parmakları üstüne çekmiştir. O dönemin tasvirlerine göre gençliğinde oldukça yakışıklı ve altın dilli olduğu söylenir. Papalık seçimi esnasında rüşvet verme iddiaları ile karşı karşıya kalmış, seçimden ertesi gün Giovanni Medici, Borgia’nın seçimi hakkında, “Artık bir kurtun kontrolü altındayız, belki de dünyanın bugüne kadar gördüğü en aç gözlü adam.” demiştir. Papalık döneme boyunca eğlencelere, festivallere ve metreslere ilgisi artan Alexander VI seçiminden kısa bir süre sonra Tordesillas Antlaşmasını imzalayarak İspanya ve Portekiz tarafından keşfedilen yeni kıtanın bu iki ülke arasında bölünmesini meşrulaştırmış ve yeni dünya savaşlarında ülkeleri “yabani kabilelere” karşı kutsamıştır. Papa olduğu dönem boyunca bir sürü yolsuzluğa bulaşmış, seçildikten sonra içlerinden biri metresinden doğma oğlu Cesare de olan 12 yeni kardinalin; Kardinaller Meclisine atamasını yaparak o dönemin gördüğü en büyük yolsuzluklardan birine sebep olmuştur. Ayrıca bu 12 kardinal içinde de Papanın o dönemki metresinin kardeşi de yer almaktadır. Papa olduğu dönem boyunca çalkantılı bir siyasi hayat sürmüş; Osmanlı, Fransa, Milan, Floransa, Sicilya, Ispanya, Portekiz, Venedik, Floransa, Romagna, Navarra ve Ceneviz ile ilişkiler kurmuştur. Ama bu siyasi hayatında yaptıkları her zaman özel hayatının gölgesinde kalmıştır. Hayatı boyunca bir sürü metres edinmiş ve bu metreslerden birinden 4 çocuk sahibi olmuştur. Papa olduğu dönem boyunca öne çıkan metresi Giulia Farnese‘in bir kızı olmuş ve bu kızın babasının kim olduğu tartışmaları gün yüzüne çıkmıştır. Eninde sonunda kızın babalığı isteksizce Farnese’nin kocasına atfedilmiştir. Papa Alexander VI, 72 yaşında hayata gözlerini yummuş; bedeni İspanyadaki küçük bir kiliseye defnedilmiştir.

 

Cesare Borgia

Rodrigo Borgia’nın en büyük ikinci oğludur. Eğitimini ise ikinci oğullara uygun görülen kilise kariyeri üzerine almıştır. Her ne kadar eğitimi tek taraflı olsa da öğrencilik hayatında hocalarını zekasıyla etkilemeyi başarmıştır. Din eğitimden sonra ise İtalya’daki birkaç üniversiteye gitmiş, dini ve hukuki yasalar ile ilgili dersleri bitirmiştir. Bazı öğretmenleri tarafından “İtalya’daki en yakışıklı adam” denmesiyle ismi yayılmaya başlamıştır. 1496 yılında resmen Papalık ordularının başına geçmiş. Dönemin en büyük devleti olan Fransa’nın ordularını Napoli’ye yürütmüştür. Hayatı boyunca davranışları ve görünüşü ile bir sürü İtalyan sanatçı tarafından “Prens” olarak görülmüştür.

 

Lucrezia Borgia

Kardeşi Cesare ile ensest bir ilişki içinde olduğu rivayet edilen Lucrezia, entrikanın ustalarından kabul edilir. 18 Nisan 1480’de Roma’ya yakın ufak bir kentte hayata gözlerini açan Lucrezia, hayatının ilerleyen yıllarında yaptığı evliliklerle ve kurduğu ilişkilerle döneminin ilgi noktası olmayı başaracaktır. Dil bilimine yakınlığı da uluslararası ilişkilerinde yardımcı olmuştur. Ölmeden önce İtalyanca, Fransızca, Latince ve Yunancayı akıcı bir şekilde konuştuğu rivayet edilir. İlk evliliğini, eşinin kendinden 15 yaş büyük olmasına rağmen ailesinin güvenliği için yapmıştır. Pesaro Lordu ile yaptığı bu evlilik stratejik önemini kaybedince evlilik Papa (Lucrezia’nın babası) tarafından iptal edilmiştir. Bu iptal gerçekleştiği sırada 6 aylık hamile olan Lucrezia, çocuğunu Roma halkından 3 yıl gizlemiştir. Bu çocuğun kardeşi Cesare’den olduğunu iddia edenler olsa da bu teori asla kanıtlanamamıştır. İkinci evliliğini ise Napoli Prensi Alfonso ile yapan Lucrezia, Roma’daki değişen siyaset rüzgarları ve yeni kurulan Fransız İttifakı yüzünden kocasını Cesare’nin adamlarının öldürmesi sonucu kaybetmiştir. Son evliliğini ise Ferrara Dükü ile yapan Lucrezia burada ailesinden uzakta huzur bulmuş ve Ferrara Düşesi olarak sanata yönelmiştir.

 

Saint Francis Borgia

Aziz Ignatius’un yakın arkadaşı ve en güvendiği danışmanı olan Aziz Francis hayatı boyunca bir sürü unvan taşımıştır. O dönemin yeni keşfedilen topraklarında kilise için misyonerlik yapmış güçlü hitap kuvvetiyle Ignatius’un cemaatine takipçi kazandırmıştır.

Kategori
DİĞER GEYİKLERDOSYAKÜLTÜR-SANAT
Arda Keskin

Kısaca dizi ve film hastası. Strateji oyunlarının aşığı ve biraz da orta çağ takıntısı olan bir yazar.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER