Yeni evren, yeni kitaplar: Star Wars: Karanlık Mürit kitap incelemesi!

Star Wars: Karanlık Mürit kitabı hakkında...

The Last Jedi filminin gösterime girmesiyle geçtiğimiz aralık tam anlamıyla Star Wars ayı oldu. Film, hayranları ikiye böldü, tartışmaları alevlendirdi. Bu da Star Wars markasının bir başka boyutuyla aralık ayına damga vurmasına sebep oldu.

Yazının konusuna gelecek olursak, Disney, Star Wars markasını satın aldıktan sonra 1977-2012 yılları arasında yayınlanmış olan Genişletilmiş Evren’e ait kitap, çizgi roman ve oyunları geçersiz saydı. Bu materyallerin Legend adı altıyla anılacağını ve yeni baştan başka bir Genişletilmiş Evren kurulacağını açıkladı. Bu evrene ait içerikler yavaş yavaş yayınlanmaya başladı. Türkçe içerik olarak şu ana kadar yalnızca üç adet roman kitabı basıldı. (Üç tane de çocuk kitabı mevcut). DEX Yayınları‘ndan çıkan bu son kitap ise Karanlık Mürit ismini taşımakta ve çevirisini Ege Sağın yapmakta.

Kitabın yazım hikâyesi ilginç. Star Wars’un yaratıcısı George Lucas’ın kızı Katie Lucas’ın, Clone Wars animasyon dizisi için yazdığı Karanlık Mürit hikâyesi, dizinin erken final yapması sebebiyle yayınlanmamıştı. Yazar Christie Golden, yayınlanmayan bu senaryonun ana konusunu temel almış.

Hikâyenin zaman çizelgesi, filmleri izleyenler için 2. bölüm Klonların Saldırısı ile 3. Bölüm Sith’in İntikamı arasında geçmekte. Animasyon dizisini izleyenler için ise başta belirtiğim gibi son bölüm bittikten sonrasına denk geliyor. Zaten bu kitabı animasyon dizisini izleyenlerin okuması daha kolay olacak. Kitabın ana kahramanlarından biri olan Asajj Ventres, filmlerde gözükmüyor ama animasyon dizisinde önemli bir karakterdi. Asajj Ventres ile birlikte ana karakterlerden diğeri ise bir Jedi Üstadı olan Quianlan Vos.

Kitabın konusunu oluşturan ana hikâye Ayrılıkçılar‘ın lideri olan eski jedi, şimdinin Sith Lordu Kont Dooku. Filmlerde Kont Dooku’yu geçtiğimiz yıllarda kaybettiğimiz Cristopher Lee oynamıştı. Animasyon dizisinin de baş kötü karakteri olmuştu kendisi. Jedi konseyi savaşa sebep veren ve onun uzamasındaki en büyük pay sahibi olan Kont Dooku’yu ortadan kaldırma planları yapmaktadır. Bu bir suikast ile olacaktır. Suikast ise aydınlık tarafın yolu değildir. Konseyde bu konu ile ilgili şiddetli tartışmalar başlar ve bir karar alınır. Hikâyenin bundan sonrası için kitabı okumanız gerekmekte.

Sonuç olarak Star Wars filmlerle sınırlı bir evren değil. Karanlık Mürit kitabının, bu evren hakkında daha detaylı bilgiler bilmek isteyenler için iyi bir başlangıç noktası olacağını düşünüyorum.

Güç sizinle olsun!

Kategori
KİTAP
Burak Arkan

Çizgi roman okuyucusu, Star Wars ve Batman delisi. Dizi izlemekten, film izlemeye zaman ayıramaz. Başlayıp bitiremediği bir sürü oyun varken yenilerini denemekten çekinmez. Tam zamanlı işinden ve bir buçuk yaşındaki oğlundan arta kalan zamanlarda bunları yapması ise alametifarikasıdır.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER