HAKAN: MUHAFIZ’a ilham olan romanın ikincisi çıktı: KAYIPBEY EFSANESİ!

Karakalem 2: Kayıpbey Efsanesi

Netflix’in ilk Türk orijinal yapımı olan Hakan: Muhafız, 14 Aralık 2018’de platformdaki yerini almıştı. Kimisi beğendi, kimisi beğenmedi ama kesin olan bir şey var ki ülkemizde çok ilgi gördü. Netflix’in açıkladığı verilere göre de dizi dünya çapında 10 milyonu aşkın kişi tarafından izlendi.

Belki bilmeyenleriniz vardır diye önceden söyleyeyim. Hakan: Muhafız, aslında bir romandan uyarlama. N. İpek Gökdel‘in yazmış olduğu Karakalem ve Bir Delikanlının Tuhaf Hikayesi isimli romandan uyarlanan dizi, Netflix’in ilk Türk dizisi olmuştu. Hatta bildiğim kadarıyla zaten Türkiye’de bir proje yapmak isteyen Netflix’e böyle bir kitabın varlığından bahsedilmiş, onlar da kabul edip projeyi gerçekleştirmişler. Yani kitabı bizimkiler Netflix’e sunmuş, onlar da beğenip uyarlama kararı almışlar; kendileri keşfetmemişler. Bunu bir yerde okumuştum, doğruluğu hakkında bir bilgim yok.

N. İpek Gökdel, bu diziden ne kadar faydalandı orası meçhul. Çünkü çoğu kişi kitaptan uyarlandığından bile haberdar değil. Mesela yine kitaptan uyarlanan bir internet dizisi olan Fi‘ye bakıyoruz, orada durum çok farklı ve dizi izlendikçe kitabın satışı uçuk rakamlara ulaştı.

Diziden ne kadar faydalandı bilinmez ama Sayfa6 Yayınlarından, Dex Kitap‘a yükseliş göstermiş. Bu şekilde kitap daha fazla kişiye ulaşabilir.

Yeni kitabın ismi Karakalem 2: Kayıpbey Efsanesi. Kitabın arka kapağında yazan metni aşağı bırakacağım ancak önce şunu belirtmeliyim; baş karakterin ismi kitapta Yavuz, dizide Hakan olarak değiştirilmiş.

“Yavuz ailesini yitirmiş, doğduğu şehirden göç etmiş bir delikanlıydı, içine işleyen tılsımlı dövmelerle yeryüzünün gelini İstanbul’un muhafızı oldu. Artık, Mevlânâ’dan Fatih Sultan Mehmet’e simyacılardan âlimlere, kutsal kitaplardan menkıbelere pek çok ustası var. Bin yıllara yayılan kadim kehanetlerin ve kerametlerin destanı, KARAKALEM Kayıpbey Efsanesi’yle devam ediyor. Çıldırır dünya, divane olur insanlık, perdeyi aralasa, görebilse olacak olanı.”

 

 

Kitabın kapağı da şu şekilde:

Kapakta gördüğünüz gibi “Netflix’in ilk Türk dizisi Hakan: Muhafız’a ilham veren roman” ibaresi yer alıyor. Kapağı yüksek ihtimalle Hakan: Muhafız’ın şu posteri gibi yapmaya çalışmışlar:

Ancak bence kapak tasarımı çok çok kötü olmuş. Kitabı kapağına göre yargılamıyorum ama günümüzde çok kolay bu işleri yapmak, çok da yetenekli tasarımcılarımız var. Yani kitap kapağının tasarımı kullanılan fotoğraflardan fontlara kadar çok kötü. İnternet üzerinden bu dizinin kitabının kapak tasarımını gönüllü yapmak isteyecek çok fazla yetenekli insan bile bulunabilirdi. Yani kitabın içeriğinin güzelliği hakkında çok fikrim yok çünkü okumadım açıkçası ancak bu kitap iyi bir pazarlama ile çok iyi satış rakamına ulaşabilecek potansiyele sahip.

İlk kitabı, hatta bunu da okuyan arkadaşlar varsa yorumlardan bilgilendirebilir mi? Merak ettiğim bir konu var. Genelde Hakan: Muhafız’ın eleştirilen tarafı senaryosu oluyor. Acaba bu kitaptan mı kaynaklı yoksa senaryoyu yazan arkadaşların hatası mı?

İçeriği bitirirken yine belirteyim de yanlış anlaşılma olmasın: Ben kitabı okumadım ve nasıl olduğu hakkında bir fikrim yok. Belki de çok güzeldir. Ancak tasarıma biraz ilgi duyuyorum ve bu kapak gerçekten çok kötü. Bunu anlamak için de tasarıma ilgi duymak gerekmez. Neyse. Yazı bitti, görüşürüz.

Kategori
HABERKİTAP
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER