Yeni BluTV dizisi ALEF nasıl olmuş? Yayınlanan ilk 2 bölümü SPOILERSIZ değerlendirdik!

BluTV & FX ortak yapımı Alef başladı...

Başrollerinde Kenan İmirzalıoğlu, Ahmet Mümtaz Taylan ve Melisa Sözen‘in yer aldığı Alef dizisi başladı. Uzun zamandır beklediğimiz Alef’i, son yıllardaki filmleriyle adından övgüyle söz ettiren Emin Alper yönetiyor. Dizi, kadrosuyla bile heyecan yaratmayı başarıyor.

Alef, BluTV aracılığıyla internetten, FX aracılığıyla da televizyondan yayınlanıyor. Ancak televizyonda gösterilmesi imkansız olan birçok sahne vardı. Ben bunu tahmin ettiğim için FX’ten izlemedim zaten. Uyarmış olayım, dizi seri cinayetleri konu aldığı için otopsi falan derken kimisini rahatsız edebilecek sahneler içeriyor. Ancak bu sahneleri ben çok başarılı buldum, büyük emek verildiği net bir şekilde görülüyordu.

Netflix, ülkemize geldiğinde artık monotonlaşmış ve yeni neslin ilgisini çekmeyen dizi sektörüne yön vererek farklı bir noktaya taşıyabilir diye düşünüyorduk. Ancak maalesef tamamen genele hitap eden, yeni şeyler denemeyen, yurt dışındaki klişeleri buraya getiren diziler ortaya çıkardılar. Bu diziler ya ortalama ya da kötü oldu. İyi bölümler de tabii ki gördük ancak kesinlikle Netflix’ten beklediğimiz kaliteye ulaşamadık. BluTV bana sorarsanız bu işi şu ana kadar daha iyi yapan bir platform. Alef’in de ilk 2 bölümü bana umut verdi ve gayet güzel buldum.

Çekimleri çok beğendiğimi söyleyebilirim. Özellikle ışık kullanımı harika olmuş. Prodüksiyon dizaynı da çok başarılı bence. Dizi, henüz yalnızca 2 bölümü yayınlanmış olmasına rağmen bize çok fazla farklı mekan gösterdi, bu da güzel. İstanbul reklamı yaparcasına İstanbul’u gözümüze sokmadan, belki de daha önce görmediğimiz tarzda İstanbul çekimleri yapılmış.

Dizide Kenan İmirzalıoğlu; İngiltere’den yeni gelen, kısa sürede büyük tecrübe edinmiş, havalı, görece genç dedektif Kemal‘i canlandırıyor. Ahmet Mümtaz Taylan ise onun yaşlı, emekli olmaya yaklaşmış, huysuz ancak bu şehirde ve meslekte adeta ustalaşmış Settar isimli ortağını. Kemal aslında işlerin burada İngiltere’deki kadar katı olmadığını, devreye “tanıdık” kavramının girdiğini fark ediyor. İstanbul Boğazı’nda bir ceset bulunmasıyla başlayan dizi, ardından ortaya çıkan seri cinayetlerin sırrını çözmeye çalışan bu iki dedektifin hikayesini anlatıyor.

İkilinin oyunculuğunu beğendim. İlk iki bölümde daha çok diyaloğu olan Ahmet Mümtaz Taylan’dı. Kenan İmirzalıoğlu şu an için biraz sessiz bir karakter. Yer yer tam ülkemizdeki bir polisin ağzından duyacağımız laflar duysak da yer yer Amerikan polisiyelerdeki klişeleri maalesef gördük. Bazı diyaloglar tahmin edilebiliyor. Ancak dizinin ilerleyen bölümlerinde olacaklar çok fazla tahmin edilemiyor; özellikle de önemli gelişmeler.

Dizinin eksik tek noktası senaryosu diyebiliriz zaten. Aslında harika bir kurgu yapılmış gibi duruyor, birbiriyle bağlantılı birçok şey var. Osmanlı ve İslam tarihinin yanı sıra edebiyat üzerine de araştırma yapılmış senaryo için. Ancak işte bölüm içerisinde bazı kopukluklar ve kimi karakterlerin davranışlarında tutarsızlıklar olduğunu, bunun da ufak da olsa yer yer keyif kaçırabildiğini söyleyebilirim. Dizinin süresinin ideal olduğunu, bölümlerinin 40 ila 50 dakika arası olmasını övecektim ancak 2020 yılında bunu övmekten utandığım için cümlemi burada bitiriyorum.

Yeri gelmişken buradan BluTV’ye seslenmek istiyorum. Yapımlar için gerçekten uğraşılsa da basın ve dağıtım tarafında iyi olduklarına inanmıyorum. Geyikdolu olarak biz bunu yaşıyoruz en azından. Kendilerine senelerdir defalarca farklı konular üzerine ulaşmak istedik, her zaman “ilgili departmana ileteceğiz, en kısa sürede döneceğiz” gibi şeyler söyleyip dönmediler. Birçok marka ve dağıtımcı ile iş birliği yapmamıza rağmen BluTV ile ilgili her zaman bu sıkıntıyı yaşıyoruz. Kendileri yalnızca YouTube kanallarına önem veriyor sanıyoruz çünkü bize basının izlediği online galanın davetiyesini dahi göndermediler. Markalarımız bile yazılı basına önem vermediği sürece bu sektör nasıl ayakta kalabilir ve Türk internetinde nasıl kalite makaleler bulunabilir ki? BluTV’den biri bu yazıyı okuyorsa lütfen bu konuda bize yardımcı olsun.

Valhasıl kelam Alef dizisi; çekimleri, kurgusu, prodüksiyon dizaynı, oyunculukları ve daha birçok detayıyla izlenmeyi kesinlikle eden bir dizi. İlk 2 bölümüyle, son zamanlarda beni en çok içine çeken Türk dizisi oldu diyebilirim. Bence Alef’e şans verin.

Kategori
DİZİİNCELEME
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER

 • EKİM ayında NETFLIX TÜRKİYE’de neler var?

  Her ay olduğu gibi bu ay da Netflix, hem orijinal içerikleriyle hem de lisanslı içeriklerle karşımıza çıkacak. Gelin, ekim ayında Netflix Türkiye kütüphanesine eklenecek içeriklere birlikte göz atalım.  ...
 • 2020 Emmy Ödülleri’nde kazananlar belli oldu!

  COVID-19 pandemisi nedeniyle hiç olmadığı kadar farklı olan 2020 Emmy Ödülleri‘nde kazananlar belli oldu. Jimmy Kimmel‘ın sunuculuğunu yaptığı ödül töreni, sınırlı seyirci karşısında yapıldı ve kazananlar evlerinden online şekilde...
 • WANDAVISION’dan ilk fragman yayında!

  Disney‘in Netflix‘e rakip olması beklenen platformu Disney+‘ın ilk orijinal işlerinden olan WandaVision‘dan ilk fragman dün gece yayınlandı. Benim cehaletimse kusura bakmayın ama ben dizinin müzikal kıvamında ilerleyeceğini düşünmüyordum. Diziden...
 • BluTV’nin HARİKA dizisi YARIM KALAN AŞKLAR!

  Geçtiğimiz gün bir arkadaşımın tavsiyesi ile BluTV‘nin geçen hafta ilk bölümü yayınlanan Yarım Kalan Aşklar isimli dizisini izledim. Tanıtımına, afişlerine vs. rastlamıştım zaten. Zevkine güvendiğim bir arkadaşımdan da tavsiye...