LUCIFER 5. Sezon – 1. Kısım İncelemesi!

Şeytan'ın maceraları devam ediyor, biz de incelemeye...

Lucifer, 5. sezonu ile Netflix’ten bir kez daha sevenleri ile buluştu. Bu sezonun 2 kısımdan oluşacağı daha önce açıklanmıştı. 16 bölümden oluşacak sezon 8-8 olacak şekilde ikiye bölündü. 21 Ağustos’ta ilk kısım yayınlandı, ikinci kısmın ne zaman yayınlanacağı henüz belli değil ancak elbette ki bazı tahminler var. İnceleme sonrasında konuşacağız ikinci kısım hakkında.

İlk kısmı izledikten ve biraz sindirdikten sonra oturup bir inceleme yazmak istedim. Lucifer, ilk çıktığı andan beri izleyip takip ettiğim bir dizi. Bu detayı vermek istedim inceleme öncesi, önem arz ettiği düşüncesindeyim. Yazı tabii ki bolca SPOILER içeriyor, bunu da belirterek başlayalım artık incelemeye.

Sezon, Lucifer’sız bir düzen ile başlıyor. Şeytan’ımız en son cehennemdeki tahtına oturup artık orada kalacağını söylemişti hatırlayacağınız üzere. Dünya’da sadece 2 ay geçmesine karşın cehennemde Lucifer için zaman farklı işlediğinden binlerce yıl geçmiş. Bunun dışında klasik dedektiflik işleri devam ederken, 2. bölümde Michael’ın Lucifer ile aynı görüntüde dünyaya gelmesiyle işler karışmaya başlıyor. Önce Chloe dahil herkesi kandırabilen Michael’ın benim beklediğimden daha kısa bir şekilde foyası ortaya çıkıyor.

Açıkçası, nasılsa Tom Ellis oynadığından o işin uzayacağından endişeliydim. Amenadiel’in araya girip Lucifer’ı uyarmasıyla her şey ortaya çıkıyor. Daha sonra alışagelen bir Lucifer bölümünden sonra araya siyah beyaz müzikal kıvamında bir bölüm giriyor. Hiç beğenmedim onu, çok kötüydü. Bu tarz diziler hep yapıyor bunu ve ben her seferinde nefret ediyorum diyebilirim. Bu bölümün tek artısı -senaryoya katkısı desem daha doğru- Maze’in annesini tanımamız oldu sanırım. Çünkü daha sonraki bölümlerde Maze’nin saçmasapan duygu geçişlerini ve annesinin yaşlılığı ile ölümünü görüyoruz.

Sezon içerisindeki büyük olaylara gelirsek; Michael’in planları, Lucifer ile Chloe’nin sonunda bir ilişkiye başlaması, Dan’in Lucifer’ın gerçek kimliğini öğrenmesi ve sezon finalinde de Michael, Lucifer ve Amenadiel’in babası yani Tanrı’nın gelişi oldu.

Açıkçası ben Tanrı’nın geleceğini tahmin etmiştim, bekliyordum. O nedenle çok sürpriz olmadı ama ikinci kısım adına biraz meraklandım, yani amaçlarına ulaşmışlar demektir bu.

Son 3 bölümde yer alan ve Ella ile sevgili olan Pete üzerinden genel bir eleştiri yapmak istiyorum. Lucifer dizisi keşke Pete benzeri katiller ve senaryo örgüleri kullansa hep.

Genel Lucifer senaryosunu biliyorsunuz; bir kötü adam cinayet işler, çözmeye uğraşırlar, çözerlerken Lucifer bir olaya takılır ve onun üzerinden davranmaya başlar, bölüm sonunda davayı çözerler vs. Canlanmıştır gözünüzde.

Pete olayında ise 3 bölüm boyunca devam eden ve uzun bir süre ondan şüphelenmediğimiz bir katil olayı vardı. Bir yerden sonra tahmin ettim ama genel hikaye örgüsü çok daha iyiydi son 3 bölüm. He tabii şöyle bir şey de var. Sadece son 3 bölüm yapınca böyle bir örgüyü, biraz bayat oluyor.

Tanrı’nın gelmesi birçok şeyi değiştirecektir. Tabii iyi işlerlerse.

Lucifer’ın babasına soracağı bir sürü soru olacaktır. Onların konuşmasını ayrı bir şekilde bekliyorum.

Genel olarak değerlendirmem gerekirse; tam ortalardayım sanırım. Michael ve Tanrı’nın gelişi güzeldi ama aynı matematikte yazılmış Lucifer bölümleri biraz sıkmaya başladı beni. Pete’nin hikaye örgüsü de dediğim gibi iyiydi. Lucifer’da daha fazla ilahi öğe görmek istiyorum kısacası. Tanrı’nın diziye gelişine bu nedenle sevindim.

Sezonun devamı hakkında konuşalım biraz da. Çekimlerin %60’ı tamamlanmış ikinci kısım, pandemiden aldığı darbe ile durmuştu. Belli bir aradan sonra başlandı, şu an düzenleme ve finalize aşamasında. Ocak 2021’de yayınlanması tahmin ediliyor şimdilik ancak kesin bir bilgi yok. Bir de pandemi nedeniyle kalabalık veya dış mekan içeren sahnelerin az olma ihtimali de varmış sezonun ikinci kısmında.

 

LUCIFER 5. SEZON – 1. KISIM İÇİN PUANLAMAM: 6.9/10

 

Kategori
DİZİİNCELEMEÖNE ÇIKAN
Oğuzhan Ayyıldız

Just a simple man.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER