RICKY GERVAIS, ALTIN KÜRE’de oyunculara yargı dağıttı: “IŞİD yayın platformu kursaydı, menajerinizle görüşürdünüz”

Birinin doğruları söylemesi gerekiyordu...

77. Altın Küre (Golden Globe) Ödülleri, sahiplerini buldu. Hollywood Yabancı Basın Birliği (Hollywood Foreign Press Association) tarafından Los Angeles’ta düzenlenen geceye, törenin sunucusu Ricky Gervais‘in sözleri damga vurdu.

Aslında Rick Gervais’in gece boyu söylediği çok fazla söz gündem oldu ve yaptığı çok fazla espri var. Ancak ben şu Apple’ın CEO’su Tim Cook’un yüzüne bakarak Apple’a verdiği ayarla başlayıp orada yer alan oyuncuları yerin dibine soktuğu anı sizinle paylaşmak istedim. Fazla uzatmadan Ricky Gervais’in sözlerine geçiyorum. Dediğim gibi, Apple CEO’su Tim Cook’un gözlerine bakarak başladı bu sözlere.

“Apple, televizyon dünyasına The Morning Show ile giriş yaptı. Müthiş bir drama. Şeref ve doğru olanı yapmayı anlatan müthiş bir drama. Ve bu diziyi, Çin’de insanları köle gibi çalıştıran şirket yapıyor… Bunu farkındayız diyorsunuz ama çalıştığınız yapım şirketleri gerçekten inanılmaz. Apple, Amazon, Disney… Eğer IŞİD yayın platformu kursaydı, menajerinizi arayıp görüşürdünüz, değil mi? Bu yüzden bugün bir ödül kazanırsanız, buraya çıkıp politik bir konuşma yapmayın tamam mı? Kimseye hiçbir konuda ders verebilecek bir konumda bulunmuyorsunuz. Gerçek dünya hakkında hiçbir şey bildiğiniz yok. Çoğunuz Greta Thunberg’e kıyasla bile okulda daha az zaman geçirdiniz. Yani, eğer kazanırsanız buraya çıkın, o minik ödülünüzü kabul edin, menajerinize ve tanrıya teşekkür edin ve s*ktir olup gidin. Tamam mı?”

Ricky Gervais’in söylediği her şey doğru. Şimdi siz de bana “Ulan bu şovu yaptığın sitede her gün bu platformlarla ilgili haberler yayınlıyorsun” diyebilirsiniz. Haklısınız ancak dünyamız bizi buna itiyor. Ben aksini yaptığımı iddia etmiyorum zaten, sözlerinde haklı diyorum sadece. Bu sözleri de böyle bir platformda rahatça dile getirmesi çok hoşuma gitti. Ve anladım ki aslında linç kültürü dediğimiz şey, tamamen sosyal medyanın getirisi değilmiş. Gelişmiş ülkelerde de sosyal medya kullanılıyor ancak böyle şeyler diyen biri linç edilmiyor, tersine kahraman oluyor. Bizim Altın Kelebek’te birinin çıkıp şunları söylediğini düşünsenize. Gelecek tepkiler direkt gözümde canlanıyor.

“Terbiyesiz herif, bu ödül töreni köklü bir tören bari bugüne kadar o ödülü alanlara saygın olsun, nasıl o sahnede küfür edersin, nasıl tüm oyuncuların üzerine suç atarsın, nasıl Greta gibi küçük bir kıza laf atarsın, nasıl bir terör örgütü üzerinden mesaj vermeye çalışırsın…” Saymakla bitmeyecek kadar linç gelirdi. Elma isimli Türk teknoloji devi şirketin sahibi olan abimiz de sunucuyu yok eder, kariyerini bitirirdi.

Gerçekten böyle düşününce üzüldüm. Ülkemizde artık insanlar ne yapacağını, ne söyleyeceğini 50 kere düşünüyor. Yaratıcı beyinler fikirlerini yayamadan kayboluyor çünkü linç yemekten korkuyorlar. Cem Yılmaz’ın bile ara ara yaptığı kara mizah yüzünden yediği linci düşünsenize. Cem Yılmaz, sosyal medya varken çıksaydı bugünlere gelebilir miydi acaba? Neyse, içimizi karartmayalım. Siz ne diyorsunuz bu konu hakkında?

Kategori
HABER
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER