YORUM | SONY ile DISNEY’in SPIDER-MAN anlaşmazlığında neden SONY haklı?

Boşuna algı yapılıyor etrafta...

Çoğumuz acı bir şekilde öğrendik ama maalesef gerçek. En son aldığımız haberle Spider-Man’in Marvel Sinematik Evreni’nden ayrıldığı açıklandı. Bu olayı daha detaylı anlattığımız içeriğe gitmek için buraya tıklayabilirsiniz. 2016’da İç Savaş filmi için masaya oturan iki şirket Sony ve Disney, bir anlaşma yapmış ve Spider-Man’in MCU’ya girmesinde karar kılmışlardı. Bu anlaşma yapılır yapılmaz stüdyolar hızlıca birçok film için plan yapmaya başlamıştı. 5 film boyunca Spider-Man Marvel evreninin üyesiydi.

  • Civil War
  • Spider-Man: Homecoming
  • Avengers: Infinity War
  • Avengers: Endgame
  • Spider-Man: Far From Home

Ne yazık ki bu listeye uzun bir süre yeni bir film eklenmesi mümkün gözükmüyor. Çünkü Disney, 2016’da yapılan anlaşmanın koşullarını yenilemek istedi. Bir önceki anlaşmanın içeriğine göre Disney, Spider-Man filmlerinin açılış hafta sonundaki hasılatın %5’ini alıyordu. Yeni yaptıkları teklifte almaları gerektiği payın, total hasılatın %50’si olduğunu Sony’e ilettiler. Sony ise bu koşulu kabul edemeyeceğini ama müzakereye açık olduklarını iletip yeni bir teklif iletti. Bu teklifin ne olduğu henüz açıklanmadı ama iki tarafın ayrılığı kesinleştiğine göre Disney tatmin olmadı.

Peki ben neden Sony’nin bu durumda haklı olduğunu düşünüyorum? Hemen açıklayayım.

Sony şu anda dünyanın en büyük 5 stüdyosundan biri. Ve Spider-Man’in film haklarını ellerine alalı 10 seneden fazla oluyor. Bu ortak evren işine girmeden önce zaten halihazırda başka bir Spider-Man serisi de vardı. Ama Sony iki tarafın anlaşmasıyla birlikte bu seriyi iptal edip 4 filmlik yeni bir Spider-Man macerasına atıldı. İşin para kısmı konuşuldu ve imzalandı. Yönetmenler ve oyuncular tutuldu, aracı stüdyolara maddi yatırımlar yapıldı. Şimdi ise Disney, Tom Holland’ın canlandırdığı Spidey çok iyi yerlere gelince, 3 sene önce imzaladıkları miktarı beğenmediği için bu kontrattan geri çekildi. Medyada bu ne kadar Sony’nin hatası gibi yer bulsa da en başından beri uzlaşma arayan taraf onlar. Hatta geçen günlerde ne kadar hayal kırıklığına uğradıklarını belirtmek için kısa bir beyanda bulundular. Onu da Twitter’dan paylaşmıştık, şöyle bırakayım:

Sonuç olarak internette bu Sony’i karalama adına dönen konuşmalara bir açıklık getirmek için bu içeriği yazdım. Umarım sizleri bilgilendirebilmişimdir. Okuyan herkese teşekkürler ve harika günler.

Tüm okurlarımızı 3000 kere seviyoruz.

Kategori
FİLM
Arda Keskin

Kısaca dizi ve film hastası. Strateji oyunlarının aşığı ve biraz da orta çağ takıntısı olan bir yazar.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER