Yılın EN ÇOK kazananı DISNEY: 11 milyar DOLAR!

Disney yılın en çok para kazanan stüdyosu oldu, detayları derledik...

Disney, sinema sektöründe son yıllarda kurduğu dominasyonunu bu sene iyiden iyiye arttırdı ve yılı 11 milyar dolar ile kapatarak, 2019 yılının açık ara en çok kâr elde eden stüdyosu oldu.

Disney, uzun süredir sinema sektöründe başı çeken stüdyolardan. Lion King veya Toy Story gibi hikayelerin yanı sıra başarıyla yönettikleri Marvel Sinematik Evreni ve çılgın hayranlara sahip Star Wars gibi bir külliyat var ellerinde. Bunlar da tabii ki neredeyse haksız rekabet ortamı oluşturuyor sektörde. Geçtiğimiz sene Disney için inanılmaz geçti. Marvel tarafında hikayeye bir virgül koydular diyebiliriz. 2008 yılından beri inşa ettikleri Avengers hikayesini bir anlamda bitirdikleri Endgame filmi 2,7 milyar dolar gibi bir hasılat yaptı dünya genelinde. Onun dışında yılın son günlerinde vizyona giren Star Wars: The Rise of Skywalker da her ne kadar yoğun eleştiri alsa da 1 milyarı geçecek gibi duruyor gidişatıyla.

ABD’de işlerin nasıl tekelleştiğini yukarıda pasta dilimlerinde de görebiliyorsunuz. Disney, 2019 yılında toplam gişe hasılatının %33.2’ine sahipti çünkü en çok izlenen 10 filmin 8’i onların etiketiyle vizyona girdi. Ayrıca stüdyonun 6 filmi de 1 milyar dolardan fazla hasılat yaptı. Bu da durumu yeterince açıklayan bir veri sanıyorsam. Zaten seviyeyi çok üstlere çıkaran Disney, şimdi bir de 20th Century Fox’a yani birçok yeni hasılat kaynağına sahip. Bakalım kendileriyle yarışabilecekler mi?

Kategori
FİLMHABER
Oğuzhan Ayyıldız

Just a simple man.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER