THE SOCIAL NETWORK filminde hayatı canlandırılan karakterler şimdi nerede, ne yapıyor?

Facebook'u anlatan "Sosyal Ağ" filmi hakkında...

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in Facebook’u kurma aşamasını konu alan David Fincher imzalı, 3 Oscar kazanmış The Social Network filmini çoğumuz izlemişizdir. İzlemeyenler varsa bile -mağarada yaşayanlar hariç- kesinlikle adını bir yerden duymuşlardır. Sonuçta aynı filmde Jesse Eisenberg, Armie Hammer, Andrew Garfield ve Justin Timberlake’i bulmak kolay değil. Bulunduğu zaman da ortaya iyi bir iş çıkacağı bellidir. Kısacası eğer içinizde The Social Network’u izlemek için herhangi bir şüphe varsa o şüpheye kulak asmayıp filmi izleyin. Filmden ne kadar bahsetsem de bu yazıda filmden çok filmde anlatılan gerçek karakterleri konu alacağız.

Filmi izleyenler ya da konuya hakim olanlar bu kısmı boş verip alta geçebilir. Burada, yazacağımız kişileri tanımayanların “bunlar kim?” dememesi için filmin kısa bir özetine yer vereceğim.

2003 yılında sevgilisinden yeni ayrılan Mark (Jesse Eisenberg), Facesmash adını verdiği, hangi kızın daha güzel olduğunu belirleme formatında bir site açar ve Harvard Üniversitesi’nin sistemine girerek okuldaki tüm kızların fotoğraflarını bu siteye yükler. Facebook’un kurulmasındaki ilk adım olacak olan Facesmash, kısa sürede tüm kampüse yayılır. Film, Facebook’un evriliş döneminde Mark’ın en yakın arkadaşı sayabileceğimiz Eduardo Saverin (Andrew Garfield) ile aralarının açılmasını ve bu sosyal ağ sitesi fikrinin asıl sahiplerinin kendileri olduklarını iddia eden ikiz kardeşlerin (Armie Hammer) Mark’a açtığı davaya değiniyor.

Peki aradan geçen 14 yılda ne oldu? Bu insanlar nereye geldi, diye merak ettiniz mi hiç? Biz ettik ve belki bizden başka merak edenler vardır diye bu yazımızda derledik. Hazırsanız başlayalım!

 

Mark Zuckerberg

Facebook’un şu anki CEO’su ve %28,2’lik hissesiyle Facebook’un en büyük hissedarı olan Mark’ın net serveti 72,7 milyar dolar.

 

Eduardo Saverin

Facebook’un kurucu ortağı olarak bilinen Saverin’in net serveti 10,3 milyar dolar. Hala Facebook hissedarı olan Eduardo, Facebook hisselerinin %4’üne sahip.

 

Tyler ve Cameron Winklevoss

Fikirlerinin çalındığı gerekçesiyle Mark Zuckerberg’e açtıkları davadan 65 milyon dolar kazanan ikizler bu paranın 11 milyon dolarını 2013’ün mart ayında Bitcoin’e yatırdı. İkizler, dünyanın ilk Bitcoin milyarderleri oldular. Ayrıca iki kardeş de Facebook’ta %0,022 hisseye sahip.

 

Dustin Moskovitz

Mark’ın eski oda arkadaşı olan Dustin, Facebook’un orijinal kadrosunda bulunan kişilerden biri. %7,6’lık hissesiyle Facebook’un hissedarlarından olan Dustin’in net serveti ise 14,2 milyar dolar.


Yazan: Arda Keskin

Kategori
DOSYAFİLMTEKNOLOJİ
Geyikdolu

Her konudan geyikle dolu!
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER