CAPTAIN MARVEL kimdir? MCU’nun EN GÜÇLÜSÜNÜ yakından tanıyalım!

Evrenin Koruyucusu'nu tanıyalım...

Marvel Sinematik Evreni’nde Brie Larson’un canlandırdığı Captain Marvel, evrene biraz geç katılmış olsa da inanılmaz bir giriş yaptı. Şu anda o evrenin en güçlüsü konumunda ve bir kadın karakteri bu şekilde konumlandırmaları güzel bir iş.

Şimdi her zaman da söylediğimiz gibi Marvel Evreni’ni yalnızca sinemadan takip etmek oldukça zor, bu yüzden sizin için kapsamlı bir araştırma yapıp şöyle bir özet geçtik. Yazıda Avengers: Infinity War ile alakalı çok çok minik spoilerlar da verdik, vermemiz gerekiyordu. Hadi başlayalım.

Öncelikle kendisini Infinity War’da direkt olarak görememiş olsak da filmin  sonunda sembolünü görmüştük. Evrene girişi bu şekilde oldu diyebiliriz.

“Sembolü derken?” dememeniz için de size şöyle izah edeyim: After Credits’de (yani o bütün yazılar geçtikten sonra çıkan ve senaryoyu bir sonraki filmle bağlayan kısa ama önemli sahnede) Nick Fury’nin diğer kahramanlarımız gibi toz olmadan önce 1990’lara ait bir çağrı cihazıyla sinyal gönderdiğini gördük. İşte o cihazın üzerinde gördüğünüz sembol Captain Marvel’in sembolü.

İlk olarak 1968’de yayımlanan çizgi romanda Carol Danvers (18) adında genç ve hırslı bir pilot olarak çıkışını yaptı.

Carol, hırsı sayesinde binbaşılığa kadar yükseldi. Bu başarısıyla birlikte NASA’da onu Kree teknolojisi kullanan bir robotu araştırmak üzere kurulan ekibe dahil ettiler. Araştırma sürerken, araştırma arkadaşı Dr. Lawson’ın da Captain Mar-Vell adında bir Kree olduğunu öğrendi ancak bu durum arkadaşlıklarına zarar vermedi hatta Captain Mar-Vell’in Carol’ı robottan kurtarmasıyla bu dostluk aşka dönüştü ve çıkmaya başladılar.

Captain Mar-Vell’ın en büyük düşmanlarından olan Yon-Rogg adında bir Kree bu aşkı fırsat bilip Carol’ı kaçırdı ve yasak bir Kree teknolojisi olan “Psyche Magnitron” adlı, düşünceleri gerçeğe çeviren bir aleti onun üzerinde denmeyi amaçladı.

Captain Mar-Vell duruma engel olmaya çalışırken cihazın patlamasına engel olamadı ama Carol’ı kurtarmak için ona siper oldu ve öldü. Ancak ölmeden önce yani ona siper olduğu sırada Captain Mar-Vell’ın genleri Carol’ın genleriyle birleşti ve böylece de Ms. Marvel doğmuş oldu.

Başlarda kişilik bozukluğu oluştu Carol’da. Birbirinden habersiz iki farklı kişi aynı bedende yani. Birisi Ms. Marvel diğeri ise Carol Danvers. Güçlerini fark edip kontrol edebilmeye başladığında ise NASA’daki işinden ayrıldı ve Avengers’a katıldı.

Yıllarca Avengers’ın daimi üyesi oldu fakat Rogue ile olan savaşı sonunda güçlerini kaybedince Avengers’dan ayrılarak X-Men’e katıldı. X-Men’de uzay görevlerinin birinde Brood adlı uzaylı ırkının eline düştü ve onların deneği haline geldi. Ancak bu deneyler sonucu kendisi bir yıldızın enerjisini ortaya çıkarabilecek kadar kuvvetli kozmik güçler kazandı.

Avengers vs. X-Men serisinde Captain Mar-Vell’ın kısa bir süre için de olsa hayata geri dönmesi Carol’ı derinden etkiledi ve sevgilisinin anısını yaşatmak adına Ms. Marvel olan adını Captain Marvel olarak değiştirdi. Ayrıca kostümünde de yenilikler ve değişiklikler yaptı.

 

Güçleri:

 • Süper güç: 70 tonu rahatça kaldırabilir
 • Süper hız: Ses hızını aşabilecek kadar hızlı
 • Süper dayanıklılık
 • Süper refleksler
 • Uçma
 • Enerji absorbe edebilme
 • Zehirlere karşı bağışıklık
 • His: Olacakları önceden tahmin edebilir ve tehlikeleri sezebilir. Örneğin bir kavgada rakibinin hareketlerini tahmin edip ona karşı savunmasını ya da saldırısını yapabilir
Kategori
ÇİZGİ ROMANFİLM
Uğur Salim Demirtaş

Teknoloji, film ve dizi meraklısı. Oyun delisi. Uyku uyuyamaz, uyursa da uyanamaz. Meslek seçimi konusunda dişçilik ile yazılımcılık arasında kalacak kadar kararsız. Takıntılı.
Bir Yorum
 • Elma vs Domates
  9 Mayıs 2019 at 03:29
  Yorum Bırak

  Ve başarısız olur…

 • Yorum Bırak

  *

  *

  Twitter çok güzel, gelsene!

  BENZER