THANOS’a diz çöktürmeye geliyor: CAPTAIN MARVEL SPOILERSIZ İNCELEME!

Captain Marvel'ı izledik, spoilersız ilk yorumlarla karşınızdayız...

Yönetmen: Anna Boden ve Ryan Fleck

Süre: 124 dk

Marvel’ın ilk solo kadın süper kahraman filmi Captain Marvel, 8 Mart Cuma günü vizyona giriyor. Filmi basın gösteriminde izledik ve sizin için filmi spoilersız olarak değerlendirmek adına oturdum bilgisayarın başına.

Az önce de belirttiğim gibi Captain Marvel, MCU’nun ilk solo kadın süper kahraman filmi. Ee tabii ki bu, yanında büyük bir beklentiyi de getiriyor. Yıllardır hayranlar Black Widow için solo film istese de Marvel buna yanaşmamıştı. En büyük rakipleri DC, Wonder Woman ile büyük başarı yakalayınca bu Marvel’a da cesaret verdi ve Captain Marvel’la başlayarak kadın süper kahramanlara yönelecekleri bir döneme adım atmalarını sağladı.

Bu arada Captain Marvel hakkında bir ön bilgiye sahip olayım diyorsanız, daha önceden hazırlamış olduğumuz “Captain Marvel kimdir?” yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Infinity War‘daki malum olaydan sonra insanlar Endgame için inanılmaz bir beklentiye girmişti. Captain Marvel, hem bu iki filmin arasında olduğundan hem de 10 senelik MCU’da daha önce adından bile söz edilmeyen bir karakter olduğundan aslında 1-0 geride başlıyor. Yani Marvel’ın bize bu filmi ve karakteri sevdirmesi, diğerlerinden biraz daha zor.

Ama kesinlikte sevdirmeyi başardı.

En azından benim için öyle. Bir kere kesinlikle söylenen kadar güçlü yapılmış. Yok böyle bir şey. En sevdiğim özelliklerinden biri de güç sınırlamasına gidilmemiş. Daha insani olmaları ve düşmanları kolayca alt edememeleri amaçlanarak normalde süper kahramanların güçleri çizgi romanlara göre biraz kısıtlanıyor. Ancak Captain Marvel kesinlikle öyle değildi. İzlerken “Daha ne kadar güçlü olabilir ki?” diye düşündürttü. Tabii bu da akılda yeni bir soru işaretini oluşturdu, bu güce karşı düşmanlar nasıl bir yol izleyecek? Burada Superman’in Kriptonit’i gibi bir şey de yok. Neyse, ben onu bunu bilmem ama şunu söyleyebilirim ki bekle Thanos, Captain Marvel sana önünde diz çöktürmeye geliyor.

Öncelikle film, Stan Lee’ye müthiş bir saygı duruşuyla başlıyor. O kısım kesinlikle etkileyiciydi. Film, bizi 90’lı yılların Amerika’sına götürüyor. O ambiyans da gayet iyi verilmiş. Henüz Nick Fury’nin iki gözünün de sağlam olduğu, Ajan Coulson’ın çaylak olduğu vakitler. Hayatlarında hiç süper kahraman görmedikleri için Captain Marvel onlara bir ilk oluyor. Bu film, aslında şu an izlediğimiz Marvel Sinematik Evreni’nin temellerinin nasıl atıldığını da gösteriyor bize. Filmin içinde MCU ile ilgili irili ufaklı çok gönderme var, zaten kaçırmazsınız ama yine de dikkatli izlemenizi tavsiye ederim.

Brie Larson, bu rol için biçilmiş kaftan. Gerçekten hem role çok yakışmış hem de müthiş oynamış. Tanıtımlardan sonra ön yargıyla yaklaşanlar vardı, sakın o gözle bakmayın derim. Gerçekten çok iyi. Hem Captain Marvel olarak hem de Carol Danvers olarak müthiş bir iş çıkarmış.

Filmde Carol, Skrull‘lar ile etkileşim içinde. Skrull’ların lideri Talos‘u canlandırıcan Ben Mendelsohn, filmdeki en iyi detaylardan biriydi

Captain Marvel, gerçek gücünü Air Force pilotu -en yakın arkadaşı- Maria Rambeau ile olan ilişkisinden alıyor diyebiliriz. Buradaki Captain America-Bucky Barnes tarzı ilişki, insanın içini ısıtan cinsten.

Samuel L. Jackson da filmin yıldızı kesinlikle. Hem müthiş oynamış hem de onun rolü çok güzel yazılmış. Carol ile olan kimyalarına da hayran kaldım. Eminim ki Nick Fury‘i bu filmde bir ayrı seveceksiniz. Aslında film, bir yandan Nick Fury’nin orijin hikayesinin birazını dolaylı yoldan anlatmış oluyor.

Captain Marvel’ın kedisi Goose‘a gelmek istiyorum bir de. Goose da filmin gerçek yıldızlarından bir tanesi. Her sahnesinde çok eğlendirdi, müthişti.

Filmde Carol Danvers’ın yaşadığı zorluklar, aslında kadınların sürekli yaşadığı sorunlarla aynı. Carol’ın henüz bir süper kahraman bile değilken pes etmeyip, kendini eksik hissetmeyip sonuna kadar mücadele eden duruşu, tüm kadınlar için cesaret verir nitelikte. Bu anlamda da filmi oldukça beğendim. Sonuçta Captain Marvel, MCU’nun Superman’i diyebiliriz. Bu kadar güçlü bir karakterin kadın olması ve artık evrenin belki de onun üzerinden şekillenecek olması gerçekten güzel.

Filmde olayların işleyişini de beğendim. Sonuçta bu bir orijin filmi. Bize Captain Marvel’ın hem geçmişi hem bugünü hem de karakter gelişimi yansıtılmalı. Bir kere bir karakter filmin başındakiyle aynı halde olmamalı. Kendine bir şeyler katmış, olgunlaşmış ve bazı yüklerinden kurtulmuş olmalı. Captain Marvel, bunu kesinlikle yapıyor. Filmin ilerleyişi anlamında en sevdiğim şeylerden biri de Carol’un geçmişini izleyişimiz oldu. Daha önce Marvel filmlerinde olmayan bir şekilde, gerçekten farklı bir tarzla bize geçmişi gösterilmiş.

Film müziklerine de ayrı bir parantez açmak gerek. Müzikleri bildiğiniz gibi Türk besteci Pınar Toprak hazırladı. Kendisi, Marvel’ın ilk kadın bestecisi oldu. Müzikler filme gayet uygun, oldukça profesyonelce hazırlanmış. Güzel müzikler için Pınar Toprak’ı tebrik etmek lazım. Pınar Toprak’ın hazırladıkları dışında 90’ların havasını yansıtması için seçilen şarkılar da oldukça iyiydi.

Avengers’ın ortaya çıkışı ve ismini alışı, Nick Fury’nin gözünü kaybedişi, Sonsuzluk Taşları ve daha birkaç soru işareti de bu filmle birlikte aklımızdan kalkıyor.

Filmde beğenmediğim şeylere gelecek olursak o kısmı spoilersız anlatmak biraz zor olduğundan daha kısa keseceğim. Bir kere filmde klişe sahneler kesinlikle var. Biraz sonrasında ne olacağını hatta bir 10 dakika sonra ne olacağını bile zaman zaman tahmin edebilmek mümkün. Yine beğenmediğim detaylardan biri, ana kötünün olmaması ve Captain Marvel’ın savaştığı şeyin kendi gücüne göre çok da zorlayıcı olmaması. Ancak dediğim gibi karakterin gelişimini izliyoruz ve baştan itibaren o kadar güçlü de değil aslında. Bazı sahnelerde film seti çok yapmacıktı. Sözde başka bir gezegende savaş yapılıyor ancak film seti olduğu çok belliydi. Alttan verilen sis falan hiç gerçekçi gelmedi o sahnelerde. Açıkçası Nick Fury’nin bugüne kadar Dünya’nın başına gelen onca şeye rağmen Captain Marvel’ı yeni çağırıyor oluşuna da tatmin olmadım. Beni buna tatmin etmeleri  gerektiğini düşünüyordum filme girmeden önce.

Özetlemek gerekirse Captain Marvel, birçok şey anlatmaya çalışan, vermek istediği bir mesaj olan, MCU filmleri arasında kesinlikle ortalamanın üzerine koyabileceğimiz güzel bir film. MCU’nun ihtiyacı olan kadın kahraman eksikliğini de sonuna kadar karşılayan bir film. Hem de bu hissi sadece karakteri çok güçlü yaparak vermemişler. Karakter, süper kahraman olmasa da çok güçlü bir kadın. Sinemada izlemeye değer olduğunu düşünüyorum, bence gitmelisiniz.

Captain Marvel, Avengers: Endgame için beni çok daha fazla hazır hissettiren bir film oldu. Hem de kendisinin tam Avengers ekibinin ihtiyacı olan nitelikte bir kahraman olduğunu da gördüm.

Bu arada filmin sonunda iki tane after-credits sahnesi var. Özellikle ilkini kesinlikle izleyin, inanılmaz gaz verici bir sekans olmuş. Bu sekansla ilgili sizden önce izleyecek bir arkadaşınızdan spoiler yememek için de çaba sarf etmenizi tavsiye ederim zira müthiş bir sahneydi.

 

Artılar

  • Brie Larson’ın role çok yakışması
  • Samuel L. Jackson’ın müthiş yazılmış rolü ve harika oyunculuğu
  • Goose
  • Karakter gelişiminin iyi yansıtılması

 

Eksiler

  • Bazı yerlerdeki sıradanlığı
  • Klişe sahnelerin olması
  • Ana kötünün olmaması
  • Senaryodaki bazı boşluklar

 

Puan

7/10

Kategori
FİLM
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER