TEŞEKKÜRLER İNTERNET: Eleştiri yağmuruna tutulan SONIC, yeniden tasarlanacak!

Günümüzde internet kullanıcıları da birer karar mekanizması oldu...

Oyun aleminin en sevilen karakterlerinden biri olan Sonic’in filmi çıkıyor bildiğiniz gibi. Sonic the Hedgehog isimli film, live-action şeklinde çekildi ve kadrosunda Jim Carrey de yer alıyor. Filmin merakla beklenen ilk fragmanı da birkaç gün önce izleyicilerin karşısına çıktı. Fragmanı aşağı bırakıyorum, izlemediyseniz izleyin; sonra devam edelim konuşmaya.

Gördüğünüz gibi fragmanda gördüğümüz Sonic’in, bizim çocukluğumuzdaki Sonic ile hiçbir ilgisi yok. Ben de hiç beğenmedim açıkçası tasarımı. Bu fragmanın ardından dünyanın dört bir yanından aşırı olumsuz yorumlar ve eleştiriler yağdı filme. Fragman ilk birkaç gününde on milyonlarca izlendi ve sosyal medyada filmi bitirdiler resmen. Acayip bir dalga konusu oldu, insanlar kendisi yeni tasarımlar yapıp Sonic’in nasıl olması gerektiğini falan gösterdi.

Tabii bu kadar çok eleştiri gelince sinemada çakılacağını anlayan Paramount Pictures, filmin vizyona girmesine 6 ay kala tasarımda değişikliğe gitmeye karar verdi. İlginç bir hamle çünkü çok fazla görmüyoruz böyle hareketleri. Sosyal medyanın da artık bir karar mekanizması haline geldiğini ortaya koyan bir hamle aslında.

Filmin yönetmeni Jeff Fowler, attığı tweet ile, konuya ilişkin olarak şunları dile getirdi:

“Desteğiniz için teşekkür ederim. Ve eleştiriniz için. Mesaj açık ve net. Tasarımdan memnun değilsiniz ve değişmesini istiyorsunuz. Bu gerçekleşecek. Paramount ve Sega’daki herkes kendini, bu karakteri EN İYİ haline getirmeye adadı…”

İnsanlar Sonic’in bu tasarımından o kadar nefret etmiş ki, Jeff Fowler’ın bu açıklaması çok ilgi gördü Twitter’da. Tasarım değişikliği ne boyutta olacak, filmin vizyon tarihi ertelenecek mi, yoksa bunları tamamen seyircinin gazını almak için mi söylediler bilemeyiz. Belki de küçücük değişiklikler yapacaklar. Bunu zaman gösterecek.

Hayranları bir kenara bırakalım, Sonic’n orijinal halinin tasarımcısı Naoto Ohshima bile bu olaya tepki gösterdi. Ohshima, “Şimdiye dek çok fazla Sonic varyasyonu gördüm. Hepsini de sevdim. Sonic’in bu fragmanına baktım. Yetişkinlerin de eğleneceği bir film olmasını bekliyordum. Ancak bu fragman beni endişelendirdi.” dedi.

Bu konuda abimize katılıyorum. Bana da çok çocuksu geldi bu tasarım. Fragmanı izlerken, “Çocuklara yapmışlar resmen bunu” diye içimden geçirmiştim. Orijinal Sonic, şu az önce gördüğünüz resimdekidir yani. Renk olarak da normal Sonic’ten açık renk yapmışlar. Neden böyle bir şey yapmışlar hiç anlamadım açıkçası. Gereksiz bir zorlama yani karakterin orijinal tasarımını değiştirmek. Bakalım gerçekten düzeltecekler mi?

Hani içeriğin başında demiştim ya, insanlar montajlar yaparak düzeltti Sonic’in tasarımını. En çok ilgi görenlerinden birini da aşağı bırakarak bu yazıyı noktalıyorum. Soldaki filmdeki, sağdaki abimizin düzeltmiş hali.

Siz nasıl buldunuz Sonic’in yeni halini? Bu konuyla ilgili düşüncelerinizi aşağıdan yorum olarak atmayı es geçmeyin.

Kategori
FİLMHABER
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER