TAIKA WAITITI Hayali Bir Yolculuğa Çıkıyor: JOJO RABBIT İncelemesi!

Aşağıda herhangi bir spoiler yer almıyor...

Bir önceki uzun metrajı Thor: Ragnarok ile daha büyük kitlelere adını duyuran başarılı yönetmen Taika Waititi, yeni filmi Jojo Rabbit ile karşımızda. Film, 2020’nin en çok beklenen 20 yabancı filmi listemizde 4. sırada kendine yer bulmuştu. Jojo Rabbit, “En İyi Film” dahil olmak üzere 6 dalda Oscar’a aday oldu ve 31 Ocak Cuma günü ülkemizde seyirciyle buluşacak.

Film II. Dünya Savaşı döneminde bir Hitler fanatiği olan 10 yaşındaki Jojo’nun hikayesine odaklanıyor. Roman Griffin Davis’in inanılmaz bir tatlılıkla canlandırdığı Jojo, hayali arkadaşı Adolf ile bazı bazı maceralara atılıyor. Hitler karakterini hiç şaşılmayacak bir şekilde yönetmen Waititi canlandırıyor ve oldukça absürt bir performans sunuyor. Bir komedi filmi olan Jojo Rabbit’in elindeki en kuvvetli kozlardan biri şüphesiz Hitler karakteri.

Jojo bir gün annesinin evde yahudi bir kızı sakladığını farkeder. Ne yapacağını bilemeyen tatlı çocuğumuz kafasında yaşattığı Hitler ile bir çözüm arayaşına girer. Scarlett Johansson’ın canlandırdığı annesi ise bu noktada kilit bir rol oynar. Bu süreç içerisinde Jojo bol bol gözlem yapar. Bir taraftan ise savaş ilerliyordur. Olaylar gittikçe gelişir ve gittikçe absürtleşir.

Film oldukça komik ve komik olduğu kadar da eleştirel. Jojo’nun yaptığı gözlemler bu noktada devreye giriyor. Bir nevi Waititi’nin Nazi Almanyası’na duyduğu alaycı hissiyatın dışa vurumu diyebiliriz. Ne bir nevisi, düpe düz taşş*k geçiyor adam Hitler ile! Ama ne de güzel geçiyor, ne kadar güzel bir film var ortada. Size kahkaha vadeden bu yapımın tek becerisi de bu değil ayrıca. Sizi şaşırtacak, üzecek ve ruhunuzu okşayacak bir yol da izliyor film.

Öte yandan filmde Amerikalı aktörler Alman aksanıyla İngilizce konuşuyorlar. Bu da onlara performanslarını daha çarpıcı hale getirebilme şansı veriyor. Bundan ötürüdür ki çocuk oyuncu Roman Griffin Davis Altın Küre’de, Scarlett Johansson ise Oscar’da aday gösterildi. Ayrıca filmde Sam Rockwell, Thomasin McKenzie ve Rebel Wilson da takdire şayan performanslar ortaya koyuyorlar. Ancak herkesi bir kenara bırakınca filmde en çok “şov çalan”, en beklenmedik isim bir diğer çocuk oyuncu Archie Yates. Yorki karakteriyle muhteşem bir iş çıkarmış kendisi.

Sona gelirsek, bu hafta sonunu sinemada geçirmek isterseniz yapabileceğiniz en iyi tercih muhtemelen Jojo Rabbit olur. Honeyland ve Les Miserables de gösterime girecek, adlarını anmak lazım. Türkçe ismiyle “Tavşan Jojo”yu sinema perdesinde deneyimlemenizi öneriyorum ve ilerleyen günlerde yolculuğu nasıl devam edecek merak ediyorum.

Kategori
FİLMİNCELEME
Kerem Uluçay

Sinefil, amatör yönetmen, koleksiyoner. Eski müzisyen ve basketbolcu. Şu sıralar mühendislik öğrencisi. Çizgi roman ve tiyatro diğer ilgi alanları.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER