Sürpriz MCU Filmi: MORBIUS Fragmanı Bize Neler Anlatıyor?

Sony ve Disney bir şeyleri sonuca bağlamış gibi görünüyor...

Jared Leto’nun başrolünde yer aldığı Morbius’tan ilk fragman geldi. Hadi fragman üzerine birkaç kelam edelim.

Morbius karakteri, Marvel çizgi romanlarında Spider-Man’in düşmanları arasında yer alır. Ayrıca Sony şirketinin sinemaya aktarmak için haklarını elinde bulundurduğu Marvel karakterlerlerinden birisi. Geçen sene çıkan Venom filmi sonrası Sony’nin sinemada kendi Spider-Man evrenini oluşturacağı çokça konuşulmuştu. Özellikle geçtiğimiz yaz Marvel ile çıkan anlaşmazlıkları sonrası bu karakterlerin akıbetlerinin ne olacağı detaylı olarak açıklanmamıştı.

31 Temmuz 2020’de çıkacak Morbius filmi ise dün yayınlanan fragmanında görüldüğü üzere karakterin orijin hikayesini anlatacak. Michael Morbius, çocukluğundan beri sıkıntılar çekmiş Nobel Ödüllü bir biyokimyacıdır. Çok nadir görülen bir kan hastalığına yakalanır. Buna çözüm üretmek için her yola başvurduğu sırada süper güçler elde eder, basitçe bir vampire dönüşür. Karakteri Jared Leto canlandırıyor. Ona yan rollerde Jared Harris ve Adria Arjona eşlik ediyor. Yönetmenin ve senaristlerin filmografileri çok parlak olmasa da fragman umut vadedici görünüyor. Ayrıca filmin yolu hem sunduğu atmosfer hem de içinde yer aldığı evren sayesinde Venom ile kesişiyor. Ancak bu konuda fragmanda daha fazla ipucu var.

Yazının buradan aşağısında Spider-Man: Homecoming ve Spider-Man: Far From Home filmlerine dair spoiler yer almaktadır.

Anlaşılan, bu film hem MCU’da geçiyor hem geçmiyor. Şöyle açıklayabiliriz, Sony’nin yeni evreni ile MCU arasında Spider-Man filmleri bir köprü olacak. İki ayrıksı hikaye çizgisi iç içe geçecek. Spider-Man MCU’daki yolculuğuna şu aşamada iki filmle devam ederken bir yandan da Venom ve Morbius filmleri ile yolu kesişecek. Teknik olarak bu iki film de MCU’da yer alacak ancak filmler içerisinde sadece Sony’nin Marvel ile ortak kullanıma izin verdiği karakterler görünecek. Örneğin daha önce Spider-Man: Homecoming filminde görünen Vulture, Scorpion ve Aaron Davis gibi. Böylece tahminen Sony’nin filmleri Marvel Stüdyoları tarafından resmi olarak kabul görmeyecek olsalar da Spidey’nin MCU’da yaşadığı maceralara devam niteliğine sahip olacaklar. Hikaye bütünlüğünü koruyacak şekilde biz seyircilere bu karışık durumun kotarılması ve Morbius’un Venom’dan daha güzel bir film olması beni çok mutlu eder doğrusu.

Peki bunu nereden anlıyoruz? Öncelikle en bariz olanı fragmanın bir sahnesinde Michael Morbius yürürken arkadaki duvarda üzerinde“Katil” yazan bir Spider-Man resmi var.

Spider-Man: Far From Home’un sonunda Mysterio’nun son hamlesini yapıp J. Jonah Jameson aracılığıyla Peter Parker’ın kimliğini açığa çıkarması sonucu büyük kitleler biricik örümceğimize cephe almış gibi görünüyor. Ancak şöyle bir durum var ki bahsettiğim resimdeki Spider-Man, geçen sene çıkan PS4 oyununda kullanılmış bir konsept fotoğraftan alıntı. Ve bu ikonda Tobey Maguire’ın kostümünü görüyoruz. Kafa karıştırıcı bir detay, neden bunu tercih etmişler anlamak güç.

Ama anlam aramaya çalışmak da oldukça gereksiz. Bu arada J.J. Jameson demişken bir detay vereyim, J.K Simmons’ın Morbius filminde de görüneceği konuşuluyor.

Fragmanın sonunda ise Spider-Man: Homecoming’in ek sahnelerinde hapsi boylamış, Scorpion ile sohbet etmiş olan Vulture karakterini görüyoruz. Eski Joker Jared Leto ile daha eski Batman Michael Keaton’ın karşılaşmasından çıkarabileceğimiz sonuç Vulture karakterini de iki evren arasında bir köprü olarak kullanıp çizgi romanlardaki Sinister Six hikayelerinde Dr. Octopus’un üstlendiği rolü sinemada Vulture’ın üstlenmesi ihtimali. Bir diğer yandan fragman içerisinde “Size Spider-Man: Homecoming, Spider-Man: Far From Home ve Venom’u getiren stüdyodan” ibaresinin yer alması da bizlere göz kırpıyor. Venom 2’nin de bu sene çıkacağını düşünürsek senenin sonuna gelindiğinde bu proje ile ilgili daha çok şey öğreneceğiz gibi duruyor. MCU ile bağlantılı yeni bir Spider-Man serisi Sony önderliğinde işleyişe koyuluyor. Hayırlı olsun efendim.

Kategori
FİLMHABER
Kerem Uluçay

Sinefil, amatör yönetmen, koleksiyoner. Eski müzisyen ve basketbolcu. Şu sıralar mühendislik öğrencisi. Çizgi roman ve tiyatro diğer ilgi alanları.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER