STAR WARS: THE RISE OF SKYWALKER SPOILERSIZ İNCELEME! Yine bir hayal kırıklığı mı?

Beklentim sıfırdı, aldığım da sıfır...

Star Wars ismini hemen hemen herkes duymuştur. Serinin hayranı olmasanız bile modern kültüre adını çok sağlam kazımış olan bu seri bir çok yerde karşınıza çıkmıştır. 40 yılı aşkın olan tarihi ise bunun jenerasyonlara yayılmasını sağlayan faktör. “Her nesil için bir Star Wars” diye bir pazarlama sloganı ise bunun en büyük kanıtı.

Peki daha önce izlememiş olanlar için nedir bu Star Wars? Tüm saganın kısa bir özetini geçmek imkansıza yakın olduğundan sizlere daha çok Star Wars evrenini anlatmak istiyorum. Bu evren bir temel konu üzerinden işliyor, o da mutlak iyi ve mutlak kötünün savaşı. Evrene daha hakim olanlar için Jedi’lar ile Sith’lerin Savaşı da diyebiliriz. Bir taraf ise bu sonsuz savaşta kazandıkça dengenin tekrardan sağlanması için yeni bir force’a hükmeden bir kurtarıcı ya da yok edici çıkacaktır.

Bu hikaye yıllardır oyunlar, animasyonlar ve filmler ile genişledikçe genişledi ve kendini bugünkü karmaşanın içinde buldu. Herkesin bildiği karakterlerin yanına küçük ama önemli yüzlerce karakter eklendi. Çoğu fan bu karakterlere ısındı ve kendini geliştiren hikaye içinde karakterlere daha çok bağlandı. Ama buraya dikkat çekerim, bu bağlanabildiğimiz karakterler eskidendi. Artık onların yerine ise başarısız kopyalarımız var. Bu yüzden Rise of Skywalker fragmanındaki Palpatine gülüşünü duyunca evde okkalı bir kahkaha patlattım. Artık yeni karakterler kimseyi doyurmuyordu, yeni Star Wars kimseye özlediği tadı veremiyordu. Eskiye dönüş başlamıştı ama yapımcıların nasıl yapacakları hakkında soru işaretleri vardı. Hele ki Last Jedi rezaletinden sonra böyle bir paniğe kapılmaları beni nasıl mest etti anlatamam. Filmin beklenenin çok altında kalması ve serinin kemik kitlesi tarafından topa tutulmasından ders aldıklarını sandım, yanılmışım.

Filmi basın gösteriminde izleme şansına sahiptim ve film hakkında biraz düşündükçe rahatlıkla diyebilirim ki Rise of Skywalker, o rezil ötesi Last Jedi’dan daha iyi bir film ama ne yazık ki bu onu iyi bir film yapmıyor. Film vasatın altında. İki film arasındaki en önemli fark Rise of Skywalker, Çin seyircisi için daha izlenebilir. Onun dışında serinin eski kemik kitlesi yine ağızlarında kötü bir tat ile sinemadan çıkacak. Bu kötü tadın sorumlusu ise hem filmin yönetmenliğini yapan hem de yazan J. J. Abrams. İnsafsız adam, Force Awakens ile serinin yeni başlangıcını sen yaptın; neden hala Star Wars olmak yerine başka filmleri taklit etmeye çalışıyorsun? İki tutan filmi karıştırıp önümüze sununca nasıl beğenmemizi bekliyorsunuz anlamıyorum. Rise of Skywalker, Mission Impossible ile Guardians of the Galaxy karışımı bir film ama çok önemli bir eksiği var. Bu filmlerden almaya çalıştığı o özelikleri, o filmlerdeki gibi tutturamamış. Guardians of the Galaxy’nin mizahını almaya çalışmış ve sürekli ama sürekli C-3PO’ya bir şaka yaptırma çabası var. Ciddi söylüyorum, neredeyse her 3 dakikada bir sahnede olan biri şaka yapıyor ancak şöyle bir sorun var bu şakalar komik değil. Onca şaka arasından salonda bir tane bile kıkırdama yaratamadılar.

İşin aksiyon kısmına da gelirsek uzun zamandır gördüğüm en kötü olay örgüsü bu filmde. Filmin tüm aksiyon ve hikayesi aynı mantıktan ilerliyor o da “olamaz ana ekibin başına (şans eseri) bir şey geldi”. Hadi tamam, bunu çoğu film yapıyor ama inanın burada daha çok gözünüze batacak. Çünkü diğer filmler karakterlerin başına gelen olayları bir şekilde açıklamaya çalışırlar, bu iyi ya da kötü olur, o filmin kalitesine göre değişir. Bu filmde ise elde edeceğiniz açıklama “Bu zaten Star Wars değil mi? Daha önce kimsenin bilmediği bir galaksiden diye bir şeyler uyduralım” işte sorun bu. Bu film var olan evreni kullanmaya çalışmıyor, sinema tarihinin en derin serisinde yapılan açıklamalar yeni şeyler uydurmak. Hikayenin de olay örgüsünden iyi kalır yanı yok. Hani demiştim ya sürekli karakterlerin başına bir şey geliyor, bunun amacı seyirciyi tedirgin edip filmin içinde tutmaktır. Ama bu bir Polyanna hikayesi. Her şeyin iyi olacağını olay başlamadan biliyoruz zaten, o yüzden o sırada dönen çatışmanın yarattığı etki sıfır. Film birden çok Plot Twist deneyen bir yapım ve dürüst olacağım bunlardan birinde beni yakaladılar ama onun dışında geriye kalan dört Plot Twist tahmin etmesi acayip kolay ve 3 yaşındaki biri bile çözebilir. Bunlar dışında ise spoiler vermeden şikayet edebileceğim daha fazla şey aktaramam o yüzden beğendiğim kısımlara geçiyorum: Oyunculuklar gayet başarılı ve sinematografisi gayet hoş. Diyebilecek de daha fazla sözüm olduğunu sanmıyorum, elimizdeki film vasat altı. Last Jedi kadar kötü bir film değil ama yine de başarısız bir iş.

 

Geyikdolu Puanı:

4/10

 

Not: Filmin son sahnesi baya cringe, şimdiden kendinizi hazırlayın.

Kategori
FİLMİNCELEME
Arda Keskin

Kısaca dizi ve film hastası. Strateji oyunlarının aşığı ve biraz da orta çağ takıntısı olan bir yazar.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER