STAR WARS BÖLÜM 9: THE RISE OF SKYWALKER FRAGMAN İNCELEMESİ!

Star Wars Bölüm 9'un ismi belli oldu ve ilk teaser geldi, sizin için inceledik...

Chicago’da düzenlenen Star Wars Celebration bu yıl da gözleri üzerine çekmeyi başardı. Star Wars Bölüm 9’un isminin ne olacağı ve filmden fragman veya teaser geleceği kesin gibiydi. Beklenen gerçekleşti ve 9. Bölümün ismi Star Wars: The Rise of Skywalker oldu. Bunun yanında 2 dakikalık teaser da yayınlandı. Hem teaser’ı hem de filmin ismi üstüne birkaç kelam etmek isterim.

Öncelikle Bölüm 8: Son Jedi ile ilgili hayal kırıkları ve tartışmalar hali hazırda devam etmekte. Bu filme olan tepki kendisini ilk Solo filminde göstermiş ortalama bir film olmasına rağmen gişede patlamıştı. Bence hak etmediği bir tepki sonucu bu hale geldi Solo filmi. İnternet alemlerinde şu sıralarda ise #notmystarwars sloganıyla bir boykot kampanyası sürüyor. Bu olayların gölgesinde bizi ne gibi bir film ve tabii ki 42 yıllık bir efsane serinin sonu bekliyor.

Filmin isminden başlayalım. The Rise of Skywalker. Şu an film evreninde bildiğimiz sağ kalan tek Skywalker, Prenses Leia. Kylo Ren de pratikte anne tarafından bu soyadın varisi ama dedesi gibi karanlık tarafta ve bu yüzden onun bu tanıma girdiğini düşünmüyorum. Carrie Fisher hakkın rahmetine kavuştuğu için bu filmde çok fazla sahnesi olması beklenmiyor. Bu durumda Prenses Leia da bu denklemden çıkıyor. Luke geçen bölüm ölmüş ve güçle bir olmuştu. Bir twist yoksa klasik üçlemede olduğu gibi Rey’e ruhlar dünyasından yardımlarını esirgemeyecektir. Rey’in Skywalker olmadığı geçen bölümde açıklandı, buradan bir geri dönüş olur mu? Şüpheli, yani kafalar çok karışık bu isimle ilgili. J.J. Abrams, Ryan Johnson’ın sıçtığı yerden toplamaya çalışacak üçlemeyi hatta tüm efsaneyi.

İsim ile ilgili düşünceleri bir tarafa bırakıp teaser’a gelelim. İlk sahnede Rey’i çöl ve kayalık bir arazide görüyoruz. Burası için akla ilk Tatooine geliyor ama bence değil. Geonosis de olabilir ki bu gezegeni Bölüm 2: Klon Savaşları’nda görmüştük. Bu sahnenin sonunda Kylo Ren’i kullandığı Tie Fighter’ı ve Rey’in önceki filmde ortadan ikiye ayrılmış Anakin Skywalker’ın ışın kılıcını onarmış ve onunla Tie Fighter’ın üstünden parende atıyor. Teaser’ın yükselme sahnesi olarak konulmuş ve filmde yer almayabilir bu sahne (Yer almasa çok daha iyi olur). Sonrasında ise birkaç sahne daha var bu gezegende geçen. Poe, Fin ve C3PO’yu ara ara görüyoruz. Özellikle kovalamaca sahnesinde kullandıkları araç, Bölüm 6: Jedi’ın Dönüşü’ndekine çok benziyor. Buradan da bu gezegenin Tatooine olduğu var sayımı yapılabilir ama ben tekrarlıyorum kesinlikle orası değil.

Kylo Ren’i kırmızı bir gökyüzünün kapladığı yanmış bir orman sahnesinde görüyoruz. First Order Stormtrooper ile çok net anlaşılmayan bir düşmana karşı savaşıyorlar. İlk başta Ren şövalyeleri gibi geldi bana ama sonradan bu fikrimden vazgeçtim. Ayrıca geçen filmde kırılan kaskı da tamir ediliyordu. Kaskın kaynak yapılan yerlerinde ince kırmızı çizgiler yer alıyor. Tie Fighter’ın renkleri de siyah kırmızı tonlardaydı. Demek bu filmde Kylo Ren’i bu renk kombinasyonu ile tanımlayacağız.

Prenses Leia ile Rey’in sarılma sahnesi ile birlikte Carrie Fisher’ı az olsa da göreceğimiz kesin. Görsel efektler ile canlndırılmayacağı söylenmişti. Muhtemelen Bölüm 7 ve 8’den sahneler kullanılacaktır veya Disney yine kararından döner ve emek kullanma yolunu seçer. Filme etkisi bu denli bir karakterin nasıl canlandırılacağı ve muhtemel sonunun nasıl olacağı şüpheli.

Son sahneye gelecek olursak esas vurucu kısım burada. Bu zamana kadar iki adet Ölüm Yıldızı gördük ve bunlardan biri Bölüm 4’te Yavin 4’te yok edildi. Diğeri ise Bölüm 6’da Endor’da. Teaser içinde yer alan bir avucun içinde tutulan Cesaret Madalyası burada bize yol gösterebilir. Bu madalya Bölüm 4: A New Hope’da yani 1977 yapımı ilk filmin sonunda Ölüm Yıldızı yok edilince Luke ve Han’a verilen madalya. Gezegenle ilgili ipuçları çok net olmamakla beraber görünüşte buranın Yavin 4 olduğu yönünde. Zaten Endor oluşta Ewokları bir kez daha görmek istemeyiz.

Kafa karıştırıcı ve yükselmemize neden olan ve filmin logosu ile birlikte arkadan gelen ikonik gülüşü ile Palpatine’in sesi bir ne oluyoruz ulan dedirtti. Peki hakkın rahmetine kavuşmuş İmparator geri mi dönüyor? Bu sorunu cevabı 2014’te patlatılan ve şimdi Legends olarak geçen eski evrendeki kitaplarda geri dönüşüne şahit olmuştuk. Günümüzde mevcut olan Canon evreninde böyle bir durum yok bildiğim. Böyle bir geri dönüş tek filmle sonuca bağlanırsa yazık olur ve anlatım eksik kalır düşüncesindeyim. Bu kadar bariz bir gülüşü sırf hayranları yükseltmek için yalandan konduğunu sanmıyorum. Eğer filmde görmez isek yine başı çok ağrır Disney’in.

Sonuç olarak efsane mertebesine erişmiş bir serinin son halkası aralık ayında gösterime girecek. Star Wars, Disney döneminde çok ağır yaralar aldı. Yaptıklarının günahını bu filmde affettirebilecekler mi göreceğiz.

Teaser’ın tamamını buradan izleyebilirsiniz:

Kategori
FİLM
Burak Arkan

Çizgi roman okuyucusu, Star Wars ve Batman delisi. Dizi izlemekten, film izlemeye zaman ayıramaz. Başlayıp bitiremediği bir sürü oyun varken yenilerini denemekten çekinmez. Tam zamanlı işinden ve bir buçuk yaşındaki oğlundan arta kalan zamanlarda bunları yapması ise alametifarikasıdır.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER