SPIDER-VERSE, aldığı OSCAR’la DISNEY’in yakaladığı seriyi YERLE BİR etti!

Disney'in serisi son buldu, detaylar aşağıda...

Bildiğiniz gibi birkaç gün önce Oscar Ödülleri sahiplerini buldu. Spider-Man: Into the Spider-Verse, “En İyi Animasyon Filmi” ödülünü kazanan yapım oldu ve böylece film, Disney’in serisini bozmuş oldu.

Sony, Spider-Verse ile hem En İyi Animasyon ödülünü ilk kez kazandı hem Disney’in 11 senelik serisini bozdu.

Filmin senaristi Phil Lord, ödülü aldıklarında şunları söyledi:

“Çocuğu filmimizi izleyen herhangi birinden, çocuğunun ‘O aynı benim gibi görünüyor’ veya ‘Bizim gibi İspanyolca konuşuyorlar’ dediğini duyduğumuzda, zaten kazanmış hissetmiştik.”

Gelelim bu bahsettiğimiz serinin ne olduğuna. Disney, 2008 yılından bu yana “En İyi Animasyon” dalında aday olduğu her sene ödülü kazanmayı başarmıştı. Zaten 2012 dışında da 2008’den beri her yıl adaylığı bulunuyor. Yani Disney, son 11 senede tam 10 kez bu ödülü evine götürdü. Ancak bu yıl, İnanılmaz Aile 2 ve Ralph Breaks the Internet filmleriyle aday olan Disney; ödülü Sony’nin Spider-Man: Into the Spider-Verse‘üne kaptırdı.

 

Sene sene En İyi Animasyon ödülünü kazanan filmler ise şöyle:

 

2008 – Ratatouille

 

2009 – Wall-E

 

2010 – UP

 

2011 – Toy Story 3

 

2012 – Rango (Bu yıl Disney’in adaylığı yoktu)

 

2013 – Brave

 

2014 – Frozen

 

2015 – Big Hero 6

 

2016 – Inside Out

 

2017 – Zootopia

 

2018 – Coco

 

2019 – Spider-Man: Into the Spider-Verse

 

Spider-Man: Into the Spider-Verse; Bob Persichetti, Peter Ramsey ve Rodney Rothman tarafından yönetildi. Phil Lord ve Rodney Rothman tarafından yazıldı.

Sony, bu film için 177 animatörle çalışmış. Bu rakam genellikle filmlerde işe alınan animatör sayısının iki katından bile fazla diyebiliriz.

Spider-Man: Into the Spider-Verse; Brooklyn’de yaşayan yarı siyahi yarı İspanyol bir çocuk olan Miles Morales’in hikayesini anlatıyor. 5 farklı boyuttan Spider-Man’ler ile yolu kesişiyor -Peter B. Parker, Spider-Gwen, Spider-Ham, Peni Parker ve Spider-Man Noir- ve bu altılının tamamı, kendi gerçekliklerini kurtarmak için mücadele veriyor.

Box Office Mojo’ya göre film; Amerika’da $183, dünya çapında ise $358 milyondan fazla hasılat elde etti.

Kategori
FİLMHABER
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER