SPAWN filmi atağa kalktı, başroldeki isim kesinleşti! [+SPAWN KİMDİR?]

Spawn filmi için çalışmalar hızlandı...

Çizgi roman dünyasının farklı karakterlerinden olan Spawn‘ın filminin yapılacağı bir süredir belliydi. Başrol için de en çok konuşulan oyunculardan biri Jamie Foxx idi. Artık bu bir söylenti değil. Deadline‘ın haberine göre Jamie Foxx‘un Spawn filminin başrolünde olacağı kesinleşti.

Çizgi romanının yaratıcısı olan Todd McFarlane, Spawn filmini hem yönetecek hem yazacak hem de yapımcılığını üstlenecek. Spawn, daha önce 1997 yılında beyaz perdeye uyarlanmıştı. Michael Jai White‘ın başrolünü üstlendiği film, 87 milyon dolarlık hasılat elde etmişti. Spawn’ın bir de HBO‘da yayınlanan animasyon dizisi vardı. 97-99 yılları arasında yayınlanan dizinin 2 Emmy Ödülü bulunuyor hatta. Albert Simmons‘a hayat verecek Foxx, McFarlane’in bu rol için ilk adayıydı. Kafasındaki oyuncuyu seçtiği için güzel bir iş çıkarmasını bekliyoruz kendisinden.

Blumhouse Stüdyoları‘nın yapımcılığında çekilecek yeni Spawn filmi, aynı Deadpool gibi yetişkinlere hitap edecek ve oldukça fazla şiddet unsuru barındıracak. Filmi bir nevi korku filmi olacak yani. Zaten bundan dolayı korku filmleriyle tanınan Blumhouse ile anlaşmışlar. Filmin vizyon tarihi henüz belli değil ancak çalışmaları hızlandırmışlar ve buradan sonraki süreç çok uzun sürmez gibi görünüyor.

Biraz da Spawn karakterinden bahsedelim.

Bildiğiniz gibi Marvel ve DC’nin domine ettiği çizgi roman sektöründe barınmak hiçbir şirket için kolay değil. 90’lı yıllarda Marvel’la tartışma yaşayıp oradan ayrılan birkaç yazar ve çizerin kurduğu Image Comics bunu başarabilen bir şirket olmuştu. İşte Image Comics’ten çıkan, Todd McFarlane’in yarattığı Spawn karakteri de bu iki firmanın karakterlerine kafa tutabilecek kadar popüler olmuş bir karakter olduğundan dolayı diğer karakterlerden biraz ayrılıyor.

Spawn’ın 1997 yılındaki filiminden bir kare

 

Asıl adı Albert Simmons olan namıdiğer Yarbay Simmons, CIA’in üst düzey operasyonlarında görev alan bir asker. Yakışıklı, karizmatik, gayet güzel bir evliliği olan Al, emekli olmaya karar verir ancak amiri ondan son bir görev yapmasını ister. Aslında bu amirinin kurduğu bir tuzaktır ve amiri Al’i bu görevde öldürtür. Al Simmons bir asker dedim ama kendisi aslında bir tetikçi ve bu yüzden ölünce cennet değil de cehenneme gider.

O sırada Malebolgia isimli şeytan, cennete savaş açmak istiyor ve yapacağı savaşta dünyayı ele geçirmek için bir ordu hazırlıyor. Bu ordunun başına geçmesi karşılığında dünyaya dönebileceğini ve karısını tekrar görebileceğini söyleyerek Al’in aklına giriyor. Al, bu vaatlere kanıp tekrar hayata dönüyor ama hem yüzü hem vücudu yara içinde. Ölümünün üzerinden beş yıl geçmiş ve şeytan onu dünyaya geri gönderirken hafızasını büyük kısmını silmiş. Bir de giyen kişiye değişik güçler veren bir kıyafet var üzerinde. Bu kıyafet aynı zamanda aynı bedende yaşayan farklı bir varlık. Al’in dünyaya geldikten sonra birkaç amacı oluyor: Şeytanla yaptığı anlaşmayı bozmak, eski hayatını hatırlamak ve onu öldürenlerden intikam almak.

Çok zeki ve atletik bir asker olan Al, aynı zamanda çok iyi silah kullanıyor ve çok iyi dövüşüyor. Bunlar zaten kostümü giymeden önce de var olan özellikleri. Kostümü giydikten sonra da bunların üstüne çok fazla güç ekleniyor. Ölümsüzlük, şekil değiştirme, uçabilme, dayanıklılık, insanüstü güç, hız, ışınlanma ve daha birçok şey. Güçler güzel olmasına güzel de şöyle bir sıkıntısı var: Kullandıkça doluluk oranı düşüyor. Bu oran sıfır olursa, Al tekrar ölür. Bu oranı doldurabilen tek kişi de şeytan Malebolgia. Al, karısını son bir kez görmeye gitmeye karar veriyor ve büyülü güçlerini yanık içindeki yüzünü düzeltmek için kullanıyor. Ancak bambaşka bir insan görünüşüne kavuşuyor. Bu şekilde karısını görmeye gidiyor ve karısının, geçen 5 yıllık süreçte en yakın arkadaşıyla evlendiğini görüyor. Hatta bir çocukları dahi olmuş. Burada tamamen yıkılan Al, Spawn haline geliyor ve bir anti-hero olarak hayatına devam ediyor.

Spawn, ilk sayısıyla tam 1.7 milyon kopya satan bir karakter. Çoğu çizgi roman sıralamasında da tüm zamanların en iyi 100 çizgi romanından biri olarak gösteriliyor. Karanlık, korkunç, cesurca çizilen Spawn, Image Comics’in yükselmesindeki en büyük etkenlerden biri. Dediğim gibi daha önce filmi ve animasyonu da denendi ama beklenileni veremedi. Aslında Spawn’ın baya iyi bir altyapısı ve film yapılabilecek malzemesi var. Siz ne diyorsunuz, yeni film için umutlanalım mı?

Kategori
ÇİZGİ ROMANFİLM
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER