SİNEMALAR açılıyor: İŞTE alınacak tüm önlemler!

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yayınladığı genelgeyi özetledik.

COVID-19 önlemleri kapsamında 16 Mart’ta kepenk indiren ve 1 Temmuz itibarıyla kontrollü normalleşme süreci kapsamında yeniden açılmaya hazırlanan sinema ve diğer kültür-sanat tesisleri hakkında Kültür ve Turizm Bakanlığı geniş bir genelge yayınladı. Genelgede oturma düzeninden, salon ve tesislerin temizliğine kadar birçok konuda bilgilendirici ifadeler bulunuyor. İşte genelgede yer alan bazı önemli maddeler:

  • Ziyaretçi/seyirci/katılımcılara, girişte termal kamera veya temassız ateş ölçümü uygulanacak, 38 dereceden yüksek ateş ölçümlerinde, işletmeye alınmayarak, bir sağlık kuruluşuna başvurması için uyarılacak.
  • Ziyaretçi/seyirci/katılımcıların tesise maske ile girmeleri ve içeride bulundukları süre boyunca maske takmaları sağlanacak. Bununla ilgili yazılı ve sesli uyarılar/anonslar yapılacak. Maskesi olmayanlara, girişte verilmek üzere maske bulundurulacak.
  • Tesis girişlerinde el antiseptiği bulundurulacak ve ziyaretçi/seyirci/katılımcıların ellerini antiseptikle temizlemelerinden sonra girişleri sağlanacak.
  • Bilet işlemleri mümkün olduğunca çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek, ziyaretçilerin bilet çıktısı olmadan giriş yapabilmeleri sağlanacak.
  • Mümkün olduğunca, temassız ödeme alınacak. Temaslı POS cihazı kullanılması halinde, her kullanımdan sonra cihazın en az %70 alkol içeren malzemelerle temizlik ve dezenfeksiyonu sağlanacak.
  • Seyirci koltuklarında kişiler arası her yönden bir koltuk boşluk bırakılarak, salon kapasitesinin %60’ını aşmamak kaydıyla sosyal mesafe planına uygun oturum düzeni sağlanacak.
  • Seyirci salon içerisinde su haricinde içecek ve yiyecek tüketimine izin verilmesi durumunda yeme-içme sırasında maske çıkarılacağından izleyiciler arası sosyal mesafenin her yönden 2 koltuk boş bırakılarak artırılması sağlanacak. Sosyal mesafe ve oturma düzeni kuralları, aynı aileden olanlar arasında uygulanmayacak.
  • Tesis içerisindeki tüm klimalar %100 dışarıdan temiz hava alacak şekilde çalıştırılacak.
  • Salonlar etkinlik başlama saatinden en az 30 dakika önce hazır hale getirilecek ve etkinlik başlama saatinden önce salona kademeli olarak misafir alımlarının başlatılması sağlanarak kalabalık oluşumu engellenecek.
Kategori
FİLMHABER
Oğuzhan Ayyıldız

Just a simple man.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER