Selçuk Aydemir’in EN KÖTÜ İşi mi? BABA PARASI İncelemesi

Kural, Cemcir, Aydemir üçlüsünün yeni filmi Baba Parası'nı inceledik...

Ahmet Kural, Murat Cemcir ve Selçuk Aydemir üçlüsü Çalgı Çengi’den Ailecek Şaşkınız’a uzanan birliktelikleriyle bizlere kendilerini oldukça sevdirdiler. Bu üçlünün filmografilerinde özellikle televizyon dizileri İşler Güçler ve Kardeş Payı oldukça öne çıkıyor. Sinemada da yaptıkları onca işten sonra karşımızda Baba Parası var.

Olmaz olsun böyle para, gerçekten. Başlıktaki sorunun cevabı kesinkes evet. 2020’nin en çok beklenen 10 Türk filmi listemizde 6. sıraya yerleştirdiğimiz Baba Parası, sanat yönetimi ve birkaç yaratıcı esprisi dışında maalesef övülemeyecek bir film. Absürt komedinin “absürt” kısmının cılkı çıkarılıyor, mantık dahilinde olmayan olaylara başvuruluyor, gerçeklikten uzak komedi mantığı yerini gerçeklikle aynı evrende yaşamayan komedi mantığına bırakıyor.

Selçuk Aydemir, Steven Spielberg’den Ready Player One izleyip bilgisayarın başına oturmuşçasına bir senaryo yazmış. Gerçek manada bir karakter yaratma zahmetine girmemesiyle birlikte aslında iyi bir kadro olan oyuncu ekibinin her bir üyesi ya aşırı abartılı ya da kötü performanslar ortaya koyuyor. Tabii ki bu da filmi daha kötü hale getiriyor.

Bu ekipten çıkmış her iş; kendine özgü bir mizah anlayışına, değişik görsel efekt ve kurgu oyunlarına, akılda kalıcı karakter tiplemelerine, unutulmayacak repliklere ve seyirciyi gerçekten güldürebilme becerisine sahipti. Ancak her nedense Baba Parası filmi sanki Türk gişe sinemasındaki çoğu komedi filmine özenip o filmlerin formüllerine kendini benzetmeyi daha makul görüyor.

Eğer ki Kural, Cemcir, Aydemir üçlüsünün külliyatını seviyorsanız, hayranıysanız ve henüz Baba Parası filmini izlemediyseniz tavsiyem izlememenizden yana. Eğer öyle değilseniz de tavsiyem izlememenizden yana. Ancak bu filmden de zevk alacak ve oldukça güzel vakit geçirecek bir kitle vardır tabii ki. Çünkü film en azından kendini izletmeyi başarıyor. Bu hikayeye göre uzun denilebilecek süresine rağmen bir şekilde sıkılmadan filmi bitirebiliyorsunuz.

 

Geyikdolu Puanı

5/10

Kategori
FİLMİNCELEME
Kerem Uluçay

Sinefil, amatör yönetmen, koleksiyoner. Eski müzisyen ve basketbolcu. Şu sıralar mühendislik öğrencisi. Çizgi roman ve tiyatro diğer ilgi alanları.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER