RTÜK, MİNNOŞLAR isimli filmin çocuk istismarı sebebiyle NETFLIX kataloğundan kaldırılmasına karar verdi!

Çok doğru karar...

Minnoşlar (Cuties) isimli bir Netflix filmi var, gündemi takip edenler görmüştür zaten bu film çocuk istismarı ve pedofiliden ötürü dünya çapında büyük bir tepkiyle karşı karşıya kaldı. RTÜK, belki de ilk kez hepimizin destekleyeceği bir karar verip bu filmin Netflix kataloğundan kaldırılması gerektiğini söyledi.

Film normalde 9 Eylül’de çıkacaktı. Çıkmadan önce katalogdan kaldırılmış olacak büyük ihtimalle. Fragmanını bile buraya bırakıp izlenme kazandırmak istemiyorum, şöyle özetleyeyim size: 11 yaşında Müslüman bir kız var, bu kız ailesinden kaçıp twerk yapan bir ekibe katılıp dans etmeye başlıyor, Müslüman ailesi kızı “çıplaklık şeytan işidir” diyerek dövüyor. Hatta o yaştaki kıza “sen kadınlığa adım attın” diyorlar. Bu arada ben normal dansa “twerk” diyerek olayı büyütmüyorum tabii ki, Netflix’in kendi yazdığı film açıklamasında bu vardı. Gelen tepkiler üzerine o da değiştirildi. Açıklamada geçen, 11 yaşındaki kızın “dişiliğini keşfetmeye başlaması” ibaresi de yine gelen tepkiler üzerine değiştirildi. Bu konu, dünya çapında #NetflixPedofilia etiketiyle de gündem oldu.

Netflix, daha önce Sundance Film Festivali’nde ödül alan Cuties filminin posteri için özür dilemiş ve posterin bu filmi yansıtmadığı minvalinde bir açıklama yapmıştı.

RTÜK, konu hakkındaki açıklamasında, “Uzman raporunda yer alan çocukların erken yaşta yetişkin yaşantısı içinde yer aldığı, istismar ve kötüye kullanım içeren bir yapımın potansiyel çocuk istismarı davranış örüntülerini ortaya çıkarabileceği değerlendirildi. RTÜK, müzakereler sonucunda bahse konu yapımla Netflix’in, 6112 sayılı Kanun’un 8’inci maddesinin 1’inci fıkrasının (ğ) bendinde yer alan ‘yayın hizmetleri çocuklara, güçsüzlere ve engellilere karşı istismar içeremez ve şiddeti teşvik edemez’ hükmünü ihlal ettiği ve bu sebeple yayıncı kuruluşun söz konusu programı kataloğundan çıkarması gerektiğine oy birliğiyle karar verildi.” dedi.

Henüz konu hakkında Netflix’ten bir açıklama yok.

Açıkçası biz Geyikdolu ekibi olarak RTÜK’ün bu kararına sonuna kadar katılıyoruz ve destekliyoruz. Sansürün net bir şekilde karşısında olan biri olarak söylüyorum bunu hem de. 11 yaşındaki küçük bir kıza twerk yaptırıp onu kadınlığa adım atmış olarak göstermek kabul edilemez. İlk kez RTÜK ile aynı fikirdeyim sanırım.

Siz ne düşünüyorsunuz baştan sona bu konu hakkında?

Kategori
FİLMHABER
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER